renocar_unor

Jawa 350/638 (1991)

Vlastník Moshnik
Vloženo 16.12.2012
Aktualizováno 2.8.2015

Kouří to, smrdí to, řve to, málo brzdí, žere to.. Proto jsem si ji přeci koupil... Ale nikdy mě nikde nenechala a udělám si na ni vše sám...

První dojmy - Na motorce sem seděl jen v autoškole, po 6 letech sem přijel k borcovi, sednul na ní, projel se a koupil :-). Startuje na první šlápnutí, brzdí, řadí. Její zvuk mě dostal, překvapil mě tah motoru, čekal sem, že bude línější. Na začátky je to dobrej stroj, ten výkon je přiměřenej k tomu, aby se člověk naučil rozumně jezdit, hned se nezabil, ale neomrzí ani po první sezóně. Říkám si, že za bolševika tady stejně člověk nic silnějšího neměl :-)

Motorku bych doporučil pro - Pro ty, co chtěj mít doma klasiku s dlouholetým vývojem našich soudruhů a nemají péráka nebo klasickou kejvačku... Pro ty, co chtějí jednoduchý stroj, se kterým nemusí do servisu a pro ty, kteří se chtějí naučit tomu, jak motorka funguje..

No jako mladej sem chtěl taky v 15 jezdit na motorce, ale naši řekli ne, je to nebezpečný atd., tak mi motorku nepořídili. No tak sem si v 18 udělal papíry i na motorku, že třeba jednou si nějakou pořídím. Pár let sem pojezdil s autem, kamionem a řekl si, že už bych mohl být dostatěčně vyzrálý sednout na motorku a jezdit jako člověk. Jawky se mi vždycky líbily, mám pro ně takovou vlasteneckou slabost .Koukal jsem po nějaké panelce, kývačce, ale poměr cena / stav mě nasměroval k tomu, abych koupil už něco hranatého. 638 se prodává za rozumnej peníz, zatím na ni nejsou ty nostalgické přirážky . A tak sem projížděl inzeráty, až sem narazil na tento kousek. Hned sem čuměl a říkám, že to na Jawu vypadá nějak nadupaně , mno ten kulatej blatník vpředu, zvedlá prdelka a chromy tam, kde je nemá ani chopper z číny dělají holt dobrej dojem . Díky bohu nebyla ještě prodaná, prodávající - kluk v mým věku super přístup, řekl rovnou, že to žádný "ALE" nemá a vše se na pohodu dohodlo. Ještě mi tam stihnul nacpat bezkontak od IMsoftu a přidal krabici s náhradníma dílama (ale jako že s těma užitečnejma ).

Takže sem ji přivezl domů a celý víkend na ní lítal . Potom se na ni svezl tchán, který je vášnivý motorkář a přidal pár rad, co mám udělat. Takže jsem vyměnil svíčky, byly tam Y (s vysunutým jiskřištěm), u kterých při špatně nastavené směsi je větší šance propálení pístu, jak sem se dočetl na fóru, takže jsem tam hodil na fóru nejdoporučovanější Brisky 15. Motorka od spoda málo táhla, tak jsem pořád kroutil s karburátorem a předstihem, až jsem se dostal na takovou tu rozumnou kombinaci, při který svíčky vypadaj "dobře", slušně to jede a spotřeba... tu nevím, pač tachometr klasicky nepočítá kilometry . Tak sem za jednu sezónu vyjezdil pár nádrží, otrkal se a nabral trochu zkušeností.

Leju do ní M2T, koupil sem si 10 litrovej kanystr, takže olej mám na pár let vyřešenej. Spousta lidí píše, že tam lejou tohleto a tamto a že M2T stojí za prd atd, ale dřív nic jinýho ani nebylo, tak uvidíme, jak to po pár tisících kilometrech bude jezdit / nejezdit.

Vibrace, hluk atd. to k týhle mašině patří, s tím člověk počítá, když si ji pořizuje . Mě se ty vibrace líběj, aspoň vím, že podemnou maká 23 koní .

Celkově: Jízda mi přijde dosti pohodlná, nerovnosti, díry, hrboly přejíždí s největší elegancí. Jak sem z auta zvyklý, vždy při nájezdu na nerovnost jsem ztuhnul a čekal tupý náraz a ono ejhle, nic se nestalo Brzdy ujdou a motor není taky špatný. Jsem začátečník, takže nemůžu srovnávat s ostaními, takže nevím, jestli je to vše dobré, průměrné, nebo špatné, ale mě osobně tahle motorka překvapila. Jízda do 90 km/h, víc nemá cenu ji trápit, ikdyž jede těch 120km/h, ale tuhle motorku si člověk nepořizuje na závratné rychlosti a dá se s ní jezdit pohodlně v tomto tempu .

Časem si pořídím něco novějšího, silnějšího atd. Každopádně tyhle mašiny se nezbavím .Ať už budu jezdit na čemkoliv, Jawa vždycky bude v garáži, jako odkaz pro mé potomky .

Milan1963
Milan1963 napsal 15.10.18 v 16:11 10b.

Krásná, 10 bodů.

bobDRbig
bobDRbig napsal 18.08.15 v 04:36 10b.

SOUHLAS,A DĚLÁŠ TO DOBŘE!PŘESNĚ PROTO JÍ MÁM TAKÉ.

Lospepanos
Lospepanos napsal 21.04.15 v 14:25 10b.

Krásky obě ... nějak jsem se do téhle jawky zabouch:) dobrej popis, vtipnej a poučnej. Tak hodně štastných km a radosti.. Zdar!

Hellrider
Hellrider napsal 26.04.13 v 17:45 10b.

Nádherná osmička. Vyfešákovaná, jde vidět, že je to leštěnka a že se o ní poctivě staráš. Slunce už pořádně vytahuje rtuť v teploměrech, takže pořádně užívej jízdy na téhle klasice.

MasterX
MasterX napsal 30.12.12 v 16:25 10b.

Krásná 638. Super popis.. Myslim že 350 tě na příštího choppera vyškolí dostatečně. Takže přeju krátkou zimu, dlouhou sezonu a hodně km bez nehod.