Yamaha XJR 1300 (2003)

Vlastník Zanas
Vloženo 16.7.2012
Aktualizováno 4.5.2014

Z XJ 600N jsem "vyrostl" a pořídil si další nahatou Yamahu - lokomotivu, tank, dinosaura či jak kdo ji chce nazvat - legendární XJR 1300.
Karburátorová verze se dvěma výfuky - jak jinak!
78 kW/105 koní/108 Nm

První dojmy - Luxusní zážitek. Ten krouťák "náklaďáku" pod zadkem je prostě nádhera. Zpočátku jsem si musel zvyknout na to, jak moc můžu zatáhnout za heft, jelikož XJR jede ihned od volnoběhu a s pořádným zátahem.

Motorku bych doporučil pro - Pro vyznavače klasiky, pro ty, co mají jasno co chtějí, pro ty, co mají seřazené priority... Ideální je pro toho, kdo ji opravdu chce! Dá se s ní jet v pohodě na dovolenou k moři, nebo jen každodenně dojíždět do práce. A když budeš chtít, zvládne i projížďku na okruhu. Není problém škrtat slidery na botách o zem.

Doplňky na motorce - Nerezový kryt chladiče, chromovaný padací rám Fehling, chromovaný nosič vrchního kufru Hepco&Becker, pancéřové hadičky na předku, zásuvka 12V pod sedlem, vyhřívané hefty Oxford, Ergalová širší řídítka Barracuda černé barvy, závažíčka Barracuda stříbrná z anodizovaného hliníku.

Yamaha XJR 1300
Vždy to byl můj sen, který se naplnil. Vlastnit tenhle kus poctivého železa, to je pocit. Lepší pocit je již jen na něm sedět a cítit to charisma, které tento bike vyzařuje. Vybral jsem si ji proto, že i v roce 2030 bude mít pořád "koule" a každý se za ní otočí. A taky proto, že jsem ji prostě chtěl!

Jízda na XJR je nádhera, je to jako sedlat polodivokého mustanga. Když se to naučíš, víš co máš od ní (i od toho mustanga) čekat.
Motor je k neutahání, máš pocit, že mu nikdy nedojde dech. Ale pozor! XJR není supersport a toho výkonu zase není tolik, prostě je ho tak akorát...
Brzdy - pokud je nová kapalina, dobře odvzdušněno a kotouče s destičkami ok, není co řešit. Jsou z R1 a jsou fakt ostré, ale přesto dobře čitelné a dávkovatelné.
Ovladatelnost - člověk si musí zvyknout na její velikost a váhu, pak to jde. Jen na místě to chce sílu, zvláště pro lidi menšího vzrůstu.
Spolujezdec se má poměrně dobře, ale vytknul bych madlo pro něj. Je vzadu a po nějaké době bolí z toho ramenní klouby.
Úložný prostor pod sedlem je na lékárničku, žárovky, lepení i s mini kompresorem, nářadí...řekl bych, že je na naháče dobrý.
Spotřeba je na tak velký motor uspokojující. Když je motor dobře seřízen a jsou nové filtry a svíčky, žere na 1300ccm opravdu málo. Dokáže jet za málo, ale taky za hodně - prostě jak chceš.
Servisní síť Yamahy je v ČR velká, pak je zde spousta "univerzálních" servisů, kam se dá také zajet na servis.
Co se týče poruch na XJR, nevím co bych napsal. Snad jen připomínka k rámu. Často praská pod sedlem vlivem přetížení zadní části (kufrem). Řeší se to navařením drobných výztuh.

Někdo řekne japonec, rejže - polibte mi...

Než jsem ji našel, dlouho jsem hledal, fakt dlouho. Původně jsem hledal model v barvách Kennyho Robertse , ale ne a ne sehnat. Pomalu jsem se vzdával naděje, že letos ještě vyjedu a pak jsem objevil tohle ošklivé káčátko, které leželo zanedbané a po pádu narychlo opravené rok ve stodole.

Jel jsem pro ni až za Hradec Králové. Když jsem ji viděl prvně, chtěl jsem se otočit a jet domů. Na bližší pohled bylo vidět, že je padená a že bude potřebovat péči a několik dní v garáži. No za tu cenu, co za ni chtěl, jsem se vážně otočil a už málem odjel, když tu náhle řekl, ať nabídnu cenu. Já nabídl a on souhlasil. Za cenu, kterou jsem nabídl, to už byla jiná koupě. Podepsal jsem kupní smlouvu, převlékl se do motohadrů a jel po vlastní ose domů.

Zanas
Zanas napsal 27.11.15 v 08:46

To je ta správná droga...a když se staneš závislákem, těžko odvykneš

Přema_Yamamoto
Přema_Yamamoto napsal 27.11.15 v 08:22

..krasavec

Přema_Yamamoto
Přema_Yamamoto napsal 27.11.15 v 08:14 10b.

..krasavec

464646
464646 napsal 08.10.13 v 17:25

Ahoj,boha to jsou krasavice co 10b.

Frodo89
Frodo89 napsal 19.09.13 v 21:05

pěkná a o ty barvy Kennyho Robertse jsme nastejno...