Jawa 250/592 panelka (1969)

Vlastník DDaew
Vloženo 13.5.2012
Aktualizováno 13.5.2012

jawa 250/592 "panelka" Motorka se kterou jsem zažil nepočítaně zážitků a poznal krasných míst. Moje první po začátkách na tradičním pionyru.

Byla to asi jedna z nejlepších koupí co jsem v životě udělal. Prodejce psal ze za ni chce pět tisíc ale já pro ni jel odhodlaně jen se třemi... no a domu jsem si ji přivezl:). Bylo mi Řečeno že deset let jen postávala v koutě a nikdo na ni nejel. Nejdříve jsem ji chtěl celou renovovat, ale záhy jsem zjistil že to nebude důležitý. Vypalovací barva na výfuky, leštěnka na staré laky a sili-chrom ji dokázali vyparadit na tolik že jsem s ni byl spokojen, a hlavně to nebylo tak finančně náročný:) A aby jezdila tak stačilo vyměnit ten deset let starý benzín za nový s patřičnou příměsi oleje M2T (jiný jsem nikdy nepoužíval), vyměnit převodový olej, očistit kontakty zapalování, vyměnit svíčku a mohlo se jezdit! Jo a musím dodat že toto jsem vše dělal během nemoci a jelikož mi "Mamka" zakázala jít do garáže kde bylo zima, a já byl "poslušny" syn, tak jsem si musel vzít motorku na toto "oživeni" domu přímo do kuchyně na starý lino.! Na ten pohled kdy motorka stala místo jídelního stolu a já z ni vypouštěl olej v pyžamu nikdy nezapomenu!

Tak a už se jezdilo:) A pořád a všude, na rodinný návštěvy, do školy, na výlety buď jen po okolí, nebo co nejdál...

Jednou jsem někde zahlédl také pěknou jawu ale měla za s sebou krásný vozejček, to se mi velice líbilo a věděl jsem že ho taky chci. Hned jsem začal pátrat co to bylo zač. Byl to přívěsný vozík Pav 40. Všichni mi říkali že je to rarita a je dost cenná, že se mi to jen tak nepodaří... Trvalo to 2 roky než jsem ho sehnal, a opět to byla velice výborná koupě. Za pouhých 700kč:) Měl sice spousta vad na krase, ale s mým nadšením, částečnou pomocí kamarádů a za dalších cca 2000kč byl za necelý dva týdny jako novy:) Od té chvíle jsem ho snad nikdy neodpojil.

S panelkou jsem zažil spoustu zážitku, nejen sám, ale i s moji tehdejší přítelkyní, nynější manželkou. Ta ji měla stejně ráda jako já, ale jen do doby než jsme ji pořídili její vlastní Jawu 250 "panelku" sice o par let starší (1965), ale po vyměně nádrže kulatý za "hranatou", co se používali na ty poslední typy jako mam ja, tak jsme mněli oba stejné panelky. A asi po roce jsme měli nabídku na druhého páva... Samozřejmě jsme neváhali a tak netrvalo dlouho a máme oba stejné Jawa soupravy:) A zažívali Spousta krásných společných výletů ve 4:) a když se přidali kámoši tak i ve více..

Když po par letech přišel čas naší svatby. Byla jasná volba že bez našich milovaných Jawiček se to neobejde... No a aby jsem si svou ženu mohl pohodlně odvézt z kostela a samozřejmě na motorce, tak jsme se rozhodli že si ji povezu v sajtce. nejdříve jsme zkoušeli nějakou Jawu se sajtkou půjčit, ale nakonec to nedopadlo. Měli jsme však štěstí že se rozhodl kámošův otec prodat sajtku která mu stala spoustu let na pudě. A tak jsme si domů pořídily sajtku. Bylo na ni spousta práce ale týden před svatbou byla připojena k manželky panelce a připravena na tu slavnou událost. Bohužel vše bez dokladu takže na svatební cestu, která se konala týden po svatbě, jem zase musel sajtku odpojit. Svatební cesta samozřejmě byla na našich Jawách po krásách Čech.

No a když po dvou letech po svatbě zjistila žena, že čekáme potomka a přestala z důvodů bezpečnosti jezdit na motorce tak od té doby má i ženy souprava stojí doma v garáži kde čekají na renovaci aby jsme měli jednou s čím jezdit na rodinný výlety :) A já zatím přesedlal na svou milenku Ducati. Ale na chvíle a mooc kilometrů strávených s mou panelkou, nebo jak jsem říkal: "můj Panel.", budu vždy rád vzpomínat. A doufám že jich jednou ještě pár bude. Prostě byl je a bude to vždy můj Panel. A doufám źe s se ho nikdy nebudu muset vzdát a zůstane mi minimálne jako má první motorka se kterou se jen pro zábavu někdy projedu:)

mira592
mira592 napsal 18.09.17 v 20:32 10b.

Dolin
Dolin napsal 27.09.12 v 15:13

Na té svatbě jí to sluší!

lubobek
lubobek napsal 21.05.12 v 23:19

opravdu užasne super 10

Podas
Podas napsal 13.05.12 v 21:30

Výborně

radek89
radek89 napsal 13.05.12 v 21:03

pěkný zážitky a parádní fotky