Yamaha XT 125X (2008)

Vlastník roman24svk
Vloženo 14.4.2012
Aktualizováno 31.10.2013

:) niečo na začiatok,aby som v zdraví prežil a neomotal sa o najbližší stĺp. Malá, pekná, živá, mrštná, ľahko ovládateľná, zvláda i ľahší terén,ale ideálna do mesta. Na naučenie si neviem nič lepšie predstaviť a ešte jedno plus - jazdí skoro zadarmo.

První dojmy - popis už bol ... ...

Skúsenosti po cca 4000km:

Prvé plus je vzhľad. Na 125 vyzerá pekne, trocha to kazia na pohľad lacnejšie plasty, plusom sú zas krásne zlaté motardové kolesá.(žiadne bicyklové gumy :) Moderný dizajn, nie je to síce žiadne terno v porovnaní s najmodernejšími osminkami, ale patrí ku krajším a vydarenejším.

Jazdné vlastnosti sú dobré, je živá, svižná, najmä v mestskej doprave, pekné zrýchlenie do cca 80km/h, trocha mi vadia krátke prevody, najmä jednička, ale dá sa na to zvyknúť. Motardové kolesá sa hodia do mesta, žiadne obruvníky, chodníky, parkoviská ani diery nie sú problém :P Zaparkujete to hocikde, vtrepete sa s tým všade. Najmä v BA doprave v piatok, som si to užíval.
Skúšal som aj ľahší terén. Poľnačky zvláda ľahko, ale len za sucha. Za mokra motardové gumy šmýka, viac ako je zdravé, motard je jednoducho do mesta na asfalt. Celkovo bežné presuny poľnými cestami (na huby, na dedine, na chatu,...) zvláda v pohode.
Brzdy sú výborné, nie jedovité, ale ani malátne. Správne ostré a citlivé pre začiatočníka.
Veľkým pluso je aj spotreba okolo cca 2,5litra (no nejazdite :)

Údržba stačí základná.
Menil som olej, sviečku (pri kúpe - mala cca 10 000 km nabehané).
Mažem reťaz každých cca 400km.
Nastavoval som:
voľnobežné otáčky
vôľu reťaze
Čistil som vzduchový filter a hľadal olejový, kým som na motorkári.cz nezistil, že žiadny nemá :)))
Menil som volant za širší, pôvodný sa mi zdal úzky, jednoznačne sa mi zdá teraz jazda komfornejšia.

A teraz čo mi vadí.
Mizerný, resp. žiadny úložný priestor, chodím bez lekárničky... taktiež chabá možnosť akéhokoľvek uchytenia batožiny.
Slabé predné svetlo, v noci je to jednoducho tragédia, chodím len s diaľkovými a aj tak sa vyhýbam jazde v noci ako čert krížu... Chalani mi tam odporúčali dorobiť ledky a pod., ale nechce sa mi s tým babrať, moto budem mať ešte rok a potom pôjde do sveta, alebo mladším bratom.
Malá nádrž. Tabuľkových 10 litrov, resp. 9 litrov som nikdy nenatankoval, niežeby som nemal pri sebe toľko ojrá :) , jednoducho najviac som vtrepal cca 8 litrov, ale aj tak je to slušný asi 300km dojazd.

Ďalšie postrehy:
Veľmi oceňujem v základe spodný kryt motora, resp. zvodu. Dobre chráni spodok motora pred uskakujúcimi kamienkami, bordelom...
Plasty, ako som už písal - pôsobia na prvý pohľad lacno, ale funkčnosť spĺňajú na motardíkovy za jedna. Samozrejme, že mi ako každému začiatočníkovi, motorka "spadla zo stojana". 2x v asi 20km/h na poľnačke, zahrešil som, motorku zdvihol, popozeral, naštartoval a šiel ďalej. Jednoducho plasty sú ohybné, moto sa vôbec nič nestalo ani len vizuálne. 3x to bolo v BA, v novembri, všade napadané lístie, bolo mokro. V asi 30km/h keď sa štandartne vliekla doprava, predo mnou prudko zabrzdil truľo a ja som šiel na tom mokrom lístí dole... Plasty ok, moto tiež, poškrabal som však kryt výfuku a oškrel stupačku... čo ma dosť mrzelo. Ja som mal modrinu na boku, kde som spadol a ramene. Práve pre takéto situácie, som si kúpil ako štartovacie moto osminku, neublížil som si na nej, škody takmer žiadne (to skôr na duši) a odvtedy mám zdravý rešpekt.
Znova spomenie spotrebu. Jednoducho ten pocit, že natankujete za 12 eurodukátov plnú nádrž a jazdíte 300km je povznášajúci :) Dá sa to zhrnúť do jednej vety - za málo peňazí, veľa muziky.
Taktiež som mal obavy o vzducháč. Absolvoval som už cestu do Ba - 400km za jeden deň a dá sa to aj na diaľnici. Je možné urdžiavať konštantnú rýchlosť 95km/h, viac sa už motorček trápi. Treba to ísť len v prípade nevyhnutnosti a nemožnosti vyhnúť sa diaľnici. Oveľa lepšie sa moja XT cíti na výjazdoch s partiou po okolí na východe pod tatrami (nemáme tu ešte diaľnice :D ) okolo 200km za deň.

Záverom len zhrniem. Motorka je skvelá pre začiatočníka, naučí sa základné zručnosti ovládania motorky a rutiných úkonov. Údržba a prevádzkové náklady sú minimálne, naopak, úžitok, radosť a fun faktor maximálne. Vždy keď idem po ňu do garáže, tak mi vyčarí úsmev :)))

Tobiiiias
Tobiiiias napsal 23.04.21 v 16:13 10b.

Jaká je cena ?