KTM 990 SM (2008)

Vlastník Frankie
Vloženo 22.3.2011
Aktualizováno 8.3.2012

Zajímavá, ostrá a zábavná motorka, ale pro mě příliš vyhraněná a tak změnila majitele...

Myslel jsem, že si po pěti sezonách ještě Raptora nechám, ale aktuální stav silnic po zimě rozhodl za mě. Stal jsem se majitelem lehce jeté KTM 990SM. Není to krasavice, kterou bych vydržel hodinu pozorovat, na to mají patent Italové, ale má něco do sebe. Její design je strohý a čistě funkční. Známý to myslím vystihl slovy: "vypadá to vostře, odteď budeš za drsňáka".
Je to motorka s ostrým motorem a ještě ostřejšími brzdami. To celé podpořeno výborným podvozkem, který je na rozbité silnice jako dělaný.
Z toho co jsem zatím najezdil, jsou dojmy následující: naprosto dokonalé brzdy, univerzální podvozek, který po správném nastavení (s tím si musím ještě pohrát) zvládá ostrou střelbu do zatáček na kvalitní silnici, stejně jako děravé a rozbité cesty i lehký terén. Motor je vůbec zajímavá věc - odspodu hrozně cuká, nemá tu jemnost japon.dvouválů, zase na druhou stranu ochota vytáčet se a tah těsně před omezovačem mě stále dostávají, jsou to vlastnosti typické spíš pro čtyřválce. Proti Raptoru menší pásmo využitelných otáček a nutnost (i vzhledem ke zpřevodování) častěji řadit. Síly má ale hodně, za jedna i za dva to jde na zadní úplně samo. A ta čitelnost a dávkovatelnost výkonu...na téhle motorce se možná i naučím jezdit po zadním
Nechtěl jsem verzi SM-R, kvůli menší nádrži, menšímu sedlu a ještě závodnější ergonomii, stejně jako jsem nechtěl SM-T, protože je prostě ošklivá, blééé.
Po najetých cca 1500km nevím zda jsem zvolil správně ohledně otázky (ne)pohodlí. Trojúhelník sedlo/stupačky/řídítka nemá chybu, motorka se výborně ovládá, dá se i jet kus ve stupačkách. Absence ochrany proti větru mi nevadí, jsem zvyklý na naháče. ALE, ta sedačka je příšerná. Úzká a tvrdá, právě díky ní se letošních Alp trochu děsím...ale snad si do té doby zvyknu, nebo si přinejhorším vezmu nějaký polštářek
Nějaké úpravy už mám (chrániče rukou, držák navigace, pár samolepek a plotna na kufr), další budou následovat (laďáky, boční kufry a držáky na ně, proužky na ráfky)
Jinak s tolik diskutovanou spotřebou u KTM to nebude zase tak žhavý. Vychází mi to od 6-8l/100km. Narozdíl od mých předešlých motorek záleží mnohem víc na stylu jízdy. V případě že nás jede skupina na delší trasu, dá se opravdu za šest. Když jedu sám a opravdu se s tím nemažu, dostanu se na osm. Jinak mi to nejčastěji vychází mezi 6,5-7l/100km.

Tak a máme tu konec sezony. Když to shrnu, viděl bych to asi takhle:
- výborná na rozbitý cesty a lehký terén
- ještě lepší na blbnutí, kraviny a totální hustoprasojízdu po městě a okolí (skoro až nebezpečná)
- nic moc na cestování
- ani rychlá jízda po kvalitní silnici není úplně ono, nad 150 km/h je trochu nejistá

z toho co jsem psal, plyne následující věc: je na prodej...

Tohle je totiž přesně ten typ motorky, která nemusí každýmu sednout a já jsem se s ní za sezonu a cca 8tis.km nedokázal sžít natolik, abych se z každý vyjížďky radoval. Není špatná, to rozhodně ne, ale asi jsem od ní očekával něco jinýho. Za těch 10 let co jezdím, mám určitý jízdní styl a ten bych tady musel měnit. To se mi nechce a proto radši změním motorku

5.3. 2012 Prodáno...

Thunder
Thunder napsal 30.01.15 v 09:24 10b.

raketa

PetrXJR1300SP
PetrXJR1300SP napsal 24.06.11 v 22:17

Červená nebo černá, to je to oč tu běží! , jojo je to těžký rozhodování!

PetrXJR1300SP
PetrXJR1300SP napsal 03.06.11 v 22:11

Krásný fotky! Moooc se mi líbí! s tou kachnou ti to fakt jde!

Dejna3
Dejna3 napsal 26.04.11 v 18:29

rc28
rc28 napsal 16.04.11 v 23:36

Tuhle motorku žeru, rád bych ji taky jendou osedlal a rovnou v SMR, to musí bejt nářez!!