Jawa 350/639 (1991)

Vlastník komikalois
Vloženo 12.1.2011
Aktualizováno 31.7.2018

Moje nová milenka od léta 2010.Láska na první pohled.Hranatá ale krásná.Jezdí se na ní fakt super.

Jawa 350/634: důvod neuveden

První dojmy - S motorkou jsme absolvovali zatím cca 500 seznamovacích km a zatím jsem spokojen.Motorka je dost těžká což mě paradoxně vyhovuje a vypadá dospěle.Klasickej Jawáckej zvuk vezme prostě za srdce.

Jak to začalo...
...jako asi každý kluk jsem začínal na pionýrovi kterého měl kamarád v ulici.Jelikož jsem byl z chudé rodiny překlenul jsem dětství na vypůjčených motocyklech a to zejména na pařezovi a občas na simsonovi.Následovala škola střední,vojna,nezřízený život,svatba,děti atd.život,svatba,děti atd. No a pak se to stalo.Něco mě popadlo a na stará kolena jsem začal brouzdat na stránkách motorkáři.cz a tu mi padla do oka ona...krásná,hranatá...někým proklínaná někým milovaná JAWA 350/639.Netrvalo dlouho a láska se změnila v doslova šílenství...do kapsy jsem vložil peníze doma naložil manželku do auta a jelo se do jedné malé vísky u Žďáru nad Sázavou.
Pán vyvezl motorku z garáže a bylo v podstatě rozhodnuto.
O co větší nadšení při koupi o to větší sprcha po pár dnech provozu.Jelikož pánovi bral tajně syn motorku na vyjížďky po polních cestách bylo třeba spousta drobností opravit a seřídit(bouchlé přední i zadní kolo,spálené kontakty kladívek,stoleté bahno všude...takže následovala celková generálka všech částí motorky.Ovšem tyto maličkosti mi stejně radost nezkazily neboť jsem měl za sebou hodiny brouzdání po netu a čtení recenzí a zkušeností všechmožných majitelů.Navíc ceny dílů jsou tak směšné že je prostě radost si to všechno poschánět a pak po večer v klidu garáže bez dozoru manželky vyměnit a opravit.
Tímto děkuji Jawamanii,fichtkrámku,Tkmoto,úpravy JAWA Jeník,motoborgo atd atd za velmi dobré informace do začátků

Co všechno jsem již vyměnil a opravil

- vycentrování předního a zadního kola
- nové zadní pneu
- nové gumové harmoniky kryty tlumičů
- nový přední blatník z 640
- vyztužení předních vidlí podkovou (zlepšení jízdních vlastností)
- nová kladívka + seřízení předstihu
- oprava počítadla km
- výměna vložek výfuku
- výměna silenbloků přístrojovky
- nový větrný štítek viz ,,úpravy JAWA Jeník,,
- nové měkčí rukeji(u původních mě bolely ruce jako prase-brnění)
- závažíčka do řidítek
- nové svíčky,fajfky a kablíky
- levá a pravá strana motoru záměna šroubů s drážkou za imbusy(lépe se povolují)
- nový zadní podsedlový plast
- svíčky NGK B8HS a fajfky NGK LB05F
- nové stupačky zřejmě z JAWA Travel(lépe tlumí vibrace)Nakonec jsem koupil stupačky na SUZUKI typ OEM Style kat.č. 310-305(podobné jako Travel) Je potřeba lehce upravit držáky,přivařit zespodu držáku pásovinu jako podpěru stupačky a je to.Viz fotky.
- výměna těsnění víčka nádrže za korek(s gumovým těsněním teče benzín, s korkovým se to rapidně zlepší ale pořád trochu teče a je to fakt nepříjemný když za jízdy stýká na kolena benzín)Nakonec se korek osvědčuje a benzin fakt neteče.
- kufr už je přidělanej a slouží ke spokojenosti

září 2012
- montáž VAPE -motorka jako by ožila,krásně jede,krásně jde za plynem.Montáž VAPE i když jsem měl trochu strach se povedla.Doporučuji všem kladivářům-určitě se to vyplatí.Řidiči se nestačí divit když je předjete s JAwou 350 ve 120 KM/h a motorka ještě přidává [b]září 2012
mezi 2012-2015
- přečalounění sedla - hotovo
- nový řetěz ČZ 428 professional 130 článků + nové gumové kryty řetězu - hotovo
- výměna oleje v převodovce za Paramo Gyrol Syn 75W90 spojka se s ním údajně nelepí - hotovo
- nové pneu

Co mě čeká v budoucích letech

- snad oilmaster
- snad spojka typ 634(měkčí a lepší)

S motorkou jsme absolvovali zatím cca 500 seznamovacích km a zatím jsem spokojen.Motorka je dost těžká což mě paradoxně vyhovuje a vypadá dospěle.Klasickej Jawáckej zvuk vezme prostě za srdce.Oproti např.634 má velmi pohodlné široké sedlo.Při řazení 1 to kopne a zachrčí až srdce poskočí.S JAWOU jsem koupil již namontovaný nosič tudíž odpadají starosti s bastlením nosiče.Samozřejmostí jsou vibrace ve větších rychlostech(výměna stupaček za stupačky z Travelu...nutno drobně upravit a výměna gripů za měkčené + závažíčka). Benzín ředím Motulem 510 1:50, nezanáší to tolik výfuky a míň kouří.Mnozí mluví o špatné zadní kyvce což zatím u mě není problém, motorka v zatáčkách pěkně sedí a nekroutí se.Přední kotoučová brzda výborně nadávkovaná, nekouše se.Zadní průměrná ale dostačující.

Občas vynechá pravý válec(špatně nastavený předstih, jde tam bohatší směs...atd atd)což je bolest všech motorů 638.Tudíž je nutné vozit min 1 svíčku pořád sebou.
Vše výše uvedeno se vyřešilo namontováním VAPE.Člověk by neřekl jak to změní charakter celé motorky.Investice se rozhodně vyplatí !!!Vše výše uvedeno se vyřešilo namontováním VAPE.Člověk by neřekl jak to změní charakter celé motorky.Investice se rozhodně vyplatí !!!
Super motorka nenáročná, jednoduché a hlavně levné opravy.Když se člověk dobře stará odvede svůj výkon.Samozřejmě chybí 5 rychlost a větší výkon ale pánové je to jen JAWA 350...

fiato
fiato napsal 23.12.15 v 18:29 10b.

Parada-hodne spokojenych kilometru

komikalois
komikalois napsal 30.12.14 v 14:06

milan1963: Díky za milý komentář a přeju hodně najetých km bez nehody.

Milan1963
Milan1963 napsal 22.10.14 v 11:52 10b.

Krasavice, to plexi jí vyloženě sluší !

falcon1100f
falcon1100f napsal 31.10.13 v 20:05

komikalois
komikalois napsal 28.10.12 v 15:53

díky všem za podporu a bodíky.Jawičku jsem ještě nezazimoval a věřím že dáme ještě jednu jízdu před opravdovou zimou.