Jawa 500 OHC (1955)

Vlastník Bukatch
Vloženo 5.10.2010
Aktualizováno 4.11.2011

Neptejte se mě jak a kde jsem k ní přišel a za kolik. Byla to haluz !

Takže, není to ani typ 01 ani typ 02 - je to MEZITYP !!! V techničáku - který je platný - stojí psáno Jawa 500 OHC, počet míst k sezení 2. Jde o to, že to má jedničkové bubny, jedničkové zadní světlo, jedničkové táhlo zadní brzdy, ale dvojkový přední reflektor včetně tacho a je to dvojsedlo. Není to hybrid a nebo slátanina ze dvou. Nechal jsem si ji prověřit přímo v Jawě a vystavit znalecký posudek. Je to originál tak jak ji vidíte na foto. Kromě rámečku světla - ten je z oktavie a stojánku.
No ani ji nebudu renovovat, jen se udelá pořádné ošetření všeho , naleští se a bude tak jak je - v původním stavu !!

Na několik přání jeden zajímavý příběh: Svého vlastního otce jsem nikdy v životě neviděl. Nějak o mě ani o bráchu nejevil zájem. Nikdy jsem nic nedostal ani jsem nemohl nic podědit - mamka nic neměla a tak jsem jen tiše záviděl kamarádovi, který mi kdysi řekl že má JAWU 500 - po dědovi. A já jsem si říkal, kéž bych měl také předka, který by mi něco takového odkázal - jak blíkzo jsem byl pravdy , to jsem ještě tehdy ani NETUŠIL.
Po dvou letech od tohoto mi přišel dopis od notářky z Blanska. Říkám si - Blansko ? Kurnik co tam po mě chtějí? Otevřu psaní a tam stálo, že můj otec tragicky zesnul a jestli se chci připojit k dědickému řízení ať přijedu tehdy a tehy tam a tam. Zavolal jsem bráchovi, ten dostal to samé a že prej nikam nejede - tak jsem mu ponadával. Nakonec jsme jeli. Přijedem na místo. Seznámíme se se svými sourozenci, které jsme také neviděli, zasedáme ke stolu a začíná řízení. První se probírají nemovitosti - jedna - pak movitosti, ja beru seznam okopírované technické dokumentace a pokouší se o mě mrákoty ! Jawa 550 - pařez - paráda, ale druhý techničák - Jawa 500 OHC !!! dál jsem to už nezkoumal. Co víc bych mohl chtít !! Teď ale nastává problém. Jsme 4 a jawa jen jedna !
Okamžitě se o ni hlásím. Bohužel má polovlastní sestra také. V zákulisí pak zjišťuju, že ona jawu už předprodala - přes jitého pana G...u. Pak byly dva měsíce strašné nejistoty a vyvíjení extrémního nátlaku z mé strany - přeci jsem byl právoplatný dědic a ségra to neměla právo prodat, proto jsem zpochybnil její mandátní smlouvu a trval si na tom, že JAwu chci já, nechal jsem udělat znalecký posudek - nezávislý - ocenil jawu na 185 000 Kč. Zbývalo tedy vyplatit 3 sourozence částkou 138 000. Protože jsem zdědili i nějaké peníze, nechal jsem z mého podílu vyplatit 138 tisíc a jel jsem si maložit ten šperk. Do posledka, jsem tomu nevěřil, že to tak bude a že budu mít Jawu 500 OHC. Až jsem ji i s pařízkem naložil na vozík a jel domů, teprve mi došlo, jaký poklad jsem vlastně zdědil !! O to větší hodnotu pro mě má, že je za A v takovám stavu a za B po otci, který byl fanda do veteránů, kterého jsem nikdy neviděl a který by měl určitě radost, že jawa se neprodala do cizích rukou ale zůstává v rodu

CadLubeen
CadLubeen napsal 06.12.19 v 13:47 10b.

Krásnej stroj a ještě krásnější příběh!

jawa354
jawa354 napsal 21.11.16 v 21:54 10b.

MarekHajny
MarekHajny napsal 13.04.16 v 17:59 10b.

Už za takový příběh jasná 10

dejvidprochazka
dejvidprochazka napsal 16.04.14 v 22:26 10b.

Super

paullo