renocar_unor

Honda CX 500 (1979)

Vlastník smerf
Vloženo 23.9.2010
Aktualizováno 25.9.2010

První japonská velká motorka u mně a v širém okolí... :) To byla doba, kdy jsme s kámošema začali nesměle upgradovat z Jaw a ČeZet na cokoli s ventilama. Ukázala se téměř nesmrtelnou, tohle je řádný poctivý kus železa made in Japan!

CX jsem koupil v původním stavu, s motorem po generálce, špatným dobíjením a drobnými kosmetickými vadami. Jak se postupem času ukázalo, s generálkou původní majitel nekecal, motor byl komplet po repasi, výbrus, písty, prostě vše nové, 100% stav.
Motor dvouvál do V, na pětikilo jede slušně. Po přechodu z Jawy 250 a 350 to byl docela masakr, dlouho jsem se nemohl nabažit toho zátahu odspoda, časem jsem začal objevovat i vyšší otáčky... :) . A pokud je udržovaná, je to absolutní držák, spotřeba oleje nulová, spotřeba benzínu se spolujezdcem a kuframa do šesti litrů.
Podvozek se chová dost svérázně, řekl bych je poplatný době vzniku. Velká úzká kola, poměrně vysoké těžiště, přední vidlice srovnatelná s dnešními "rozpočtovými" stopětadvackami. A jako bonus gyroskopický efekt podélně uloženého agregátu, sice žádný extrém, ale dá o sobě vědět. Takže na nějaké vymetání začátek to není, na druhé straně CXka se osvědčila především jako nesmrtelný cestovatel pohodář, a tuto funkci plní skvěle a se vším pohodlím.
Přední zdvojené jednopístky jsou na dnešní dobu dost slabé, zadní bubnová docela funguje. Na druhou stranu, vždycky a všude jsem dobrzdil, takže s ohledem na typ a stáří jakžtakž. Taky jsem zjistilk, že originál jednopístky lze nahradit bez jakýchkoli úprav čtyřpístky z Bandita 600. Bohužel jsem neměl možnost to projet, ale určitě to bude velký rozdíl. A ještě jedna vychytávka, a ta je vyzkoušená v praxi: po letech bude většina původních zadních tlumičů zralá na výměnu. A pokud nemáte 6000 kč na originály, nebo se vám prostě ta částka zdá zbytečně vysoká, stačí koupit nové zadní žduchy na Jawu 350/640. Cena okolo 1000kč za pár, jsou k dostání i chromované. Stačí jen nahradit silentbloky v okách honďáckými, a máte stoprocentní náhradu za šestinovou cenu.
Pokud jde o celkovou spolehlivost, nemá žádné závažné mouchy, motor je materiálově silně předimenzovaný, takže za předpokladu, že dostane vše, co potřebuje, je prakticky nesmrtelný. Jediné, co časem odchází, je těsnění vodní pumpy, to pak kapalina uchcává na zadní část bloku a dělá tam mapky. A taky elektroinstalace není navěky, konkrétně mám na mysli alternátor, který je uložen v motorové (chcete-li převodové) skříni, plave v oleji a po letech se většinou propálí izolace vinutí. Musí se to nechat převinout ručně, mě ta sranda vyšla kolem 2500 (už si nevzpomínám) a byl klid. Ovšem zádrhel v tomto případě je, že aby se člověk dostal k alternátoru, musí vymontovat motor ven. To mě pobavilo hlavně ve chvíli, kdy jsem měl motor zpátky v rámu i se zrepasovaným alternátorem, a zjistil jsem, že to nějak nechce jet. Volám týpkovi, a on: no jó, ono to bylo spálený, tak tam nebylo vidět, tam se musí přepólovat ty malý cívečky..." Takže zas vypustit vodu, olej, odpojit všechny dráty a lanka, karburátory, výfuky a nekolik šroubů, motor ven, pájení na deset minut, a zas to složit zpátky... :(
Taky občas odchází regulátor dobíjení, jako na některých dalších hondách - jedná se o stejný typ už přes dvacet let používaný beze změny, ale tyhle věci jsou dané holt stářím, a po víc než 20ti letech už má babička na nějaké to reuma nárok.
Každopádně pro člověka, který hledá pohodovou motorku - veterána, na které se dá v kuse jezdit, CX rozhodně nezklame, a myslím, že když je v dobrém stavu, na hodnotě už neztratí a možná vás i přežije.

quix301
quix301 napsal 21.04.22 v 00:11

Ahoj draku, prosím zhruba kolik asi váží motor bez převodovky. Mám takový vidin to strčit do rogala.
Děkuji za odpověď a ahoj.

Martin50
Martin50 napsal 13.11.21 v 17:16 10b.

Hezky jsi to napsal.

Gurek
Gurek napsal 15.04.17 v 18:28 10b.

Taky sem nevěděl o těch brzdách z Bandita.. v budoucnu možná zkusím.. dík

RADEKvonTroppau
RADEKvonTroppau napsal 20.11.16 v 22:08 10b.

abbany
abbany napsal 27.01.14 v 03:27

zdar chlape, dík za prima clanek,... o tech brzdách z bandita jsem netusil , ...neco stavím , tak skusím i ty brzdy vclenit do stavby. hodne stastnejch kilometru...