Jawa Velorex 16/350 (1970)

Vlastník Jilmoň
Vloženo 25.8.2010
Aktualizováno 26.8.2010

Prchající stan, který jsem dostal ve stavu značně vyprchaném. Abych takový dar přijal, dostal jsem navíc nové obutí, baterii a odvoz přes celou republiku zdarma.

Byl mi věnován 15. listopadu 2001 otcem mého spolužáka a spolubydlícího na koleji panem Gallem z Vrbna pod Pradědem. K tehdy nepojízdnému Velorexu jsem věnem dostal ještě sadu nových pneumatik a baterii. Dobrý pan Galle mi ho navíc ještě nechal dovézt sousedem, který naložil milého Hadráka na káru, kterou táhl přes celou republiku Žigulem. Pan Galle byl prvním majitelem. Nejprve používal Velorex jako služební vozidlo. Byl zaměstnán jako elektrikář u STS Vrbno pod Pradědem. Postupem času Hadráka natolik otrhal, že byl nucen ho oplechovat hliníkovým plechem. Hadrová zůstala střecha a přední kapota. Z pozitivních úprav lze jmenovat poměrně účinné topení chladícím vzduchem a hydraulické brzdy. Velorexa jsem zprovoznil ještě během zimy. Ovšem renovace ho nemohla minout a proběhla bleskově během srpna a září 2002, těsně po povodních, které zastihly Hadráka obnaženého, s motorem před GO. Po potažení novým oblekem ze Solnice a částečné generálce motoru jsem se s Honzou Pečmanem vydal Hadrákem na předváděcí jízdu přímo za původním majitelem do Vrbna pod Pradědem. To ovšem nebyla první dlouhý jízda. Ještě před renovací, někdy v květnu 2002 mě Hadrák odstěhoval z brněnských kolejí. V červenci 2003 bylo nutné provézt kompletní GO motoru. Můj Velorex má spotřebu něco málo přes 5 l/100km speciálu s olejem v poměru 33:1. Údržba se omezuje na stálé sledování správně nastaveného řetězu a dobíjecího relé. Za zmínku stojí přezdívky, které byly Velorexu přisouzeny: Hadrák, Splašenej montgomerák, Mongoš, Motorka v montgomeráku, Babiččino šití, Šestsettrojka v pytli, Hadraplán, Netopejr, Pytel na mrzáky, Husí stehno, Hadrolet, Plátěnka, 32 svařenejch trubek...
\r
V letech 2006 - 2008 jsem s ním sjezdil celou republiku, Potřeboval jsem odebírat vzorky nemocných stromů k vypracování dizertační práce a tak Hadrák posloužil na těchto služebních cestách dokonale. Jen si představte tu idylku: Léto, bez střechy, bez helmy, údolí nějaké říčky, zařazená trojka a čumět do korun stromů skrz střechu... a ještě dostat 4,10Kč/km za amortizaci

Jilmoň
Jilmoň napsal 22.02.11 v 12:47

Díky za slova chvály, jo, první fotka je ze služební cesty, odebíral jsem vzorky z toho jilmu, ze kterého je tam listí

Speedy_James

10bodíků
a tiše závidím

NWM
NWM napsal 15.11.10 v 21:26

davam 10b. je to super 3kolka ja bych to bral hned.