Jawa 350/640 (2000)

Vlastník pajabaja
Vloženo 18.8.2010
Aktualizováno 13.8.2011

Klasika není třeba představovat. Není to sice motorka dle dnešních parametrů, ale...

Mám ji už hodně let a více stále zapomenutá v garáži, než by jezdila. Ale zatím zcela bez závady, jen dolévat benzín a jezdit. Na jaře jsem na ni udělal celkovou renovaci - rozebrat, vyčistit, odrezit, natřít, vyměnit rozpadající se gumový kryt řetězu a je to moc hezká motorka.
Někde jsem tady četl, že člověk je buď motorkář nebo Jawař a něco na tom bude. V porovnání s motorkama up to date to nejde moc srovnávat. V porovnání s CBF jízdní stabilita špatná, do zatáček nekontrolovaně padá, takže sportovnější jízda téměř 0, tuhost rámu nic moc, brzdy nejsou nebezpečné, když si je člověk vědom jejich kvalit a při mém způsobu jízdy. Motor - výkon tam nějaký je, ale zrychlení ve smyslu přidat plyn a dát si kafe než to zrychlí. Nějakou dynamickou jízdu v dnešním slova smyslu nelze moc čekat. Vypadá to, že ji jen pomlouvám, ale není to tak.
Pro mne je tahle moto na opravdu pohodovou jízdu kolem komína, do přírody, nikam nespěchat a jen si to mezi vesnicemi bublat na nízké otáčky, protože na nějaké výkony a velké rychlosti to nemá cenu a ani na to není - jak motorem tak podvozkem. Na to jsou jiné mota;).
Ikdyž pamatuji si jako dnes, když jsem si pro ni jel k původnímu majiteli a při první zkušební jízdě při přidání plynu letěla jak drak. Tehdy se zkušenostmi s Jawou250 ... záleží na tom, s čím se srovnává. Takže pro začínající jezdce, kteří si chtějí za pár korun užít plno muziky a naučit se, je to jednoznačně dobrá volba.
Velké motorky jsou na užití si rychlosti, dokonalosti techniky a jízdy na motorce, ale tahle 350 je dělník na každý den, obyčejný dopravní prostředek kamkoliv, za jakýchkoliv podmínek, naprosto nenáročná na údržbu s nekonečnou trvanlivostí, která člověka jen tak někde nenechá. A oproti "dokonalým" japoncům je to motorka se srdcem a duší. Se spoustou nedokonalostí, ale moje, kterou jen tak nedám.. :)
A spolujezdkyně si ji pohodlím a pohodou z jízdy chválí daleko více než CBF.

Milan1963
Milan1963 napsal 18.08.10 v 14:27

Hezky o ní píšeš.Souhlasím s tebou.Měl jsem taky 350-640,novou z Týnce,a dodnes na ní rád vzpomínám.A to jsem jezdil i 500 km denně,na dovolenou do zemí bývalého SSSR.Dnes jezdím na 650,pak 250,a ten rozdíl je znát.Sice Jawa 640 je známá,ale i tak-fotka by nebyla?