renocar_unor

Yamaha MT-03 (2008)

Vlastník MartinNL
Vloženo 25.7.2010
Aktualizováno 26.7.2019

Dobre ovladatelna mestska stuka s dunivym srdcom .

První dojmy - Uz je prec, nahradila ju velka sestra MT-01

Prva "dospela" motorka po dlhej dobe nejazdenia.

Ako som sa dostal k MT-03

Vodičák na motorku som si urobil tradične v osemnástich, čo je asi dvanásť rokov dozadu. Predtým, a chvíľu potom, som jazdil na rôznych dedinských jawkách, zetkách a sem tam na nejakom endure. Vlastnú motorku som ale nikdy nemal a posledných sedem – osem rokov som na motorke nesedel vôbec. Minulý rok ma prepadol nutkavý pocit začať sa zase motorkovať, ktorému výrazne pomohlo to, že som sa pracovne ocitol v Paríži, kde sa to motorkami a skútrami len tak hemží. Pocit bol stále intenzívnejší a tak som začal hľadať optimálneho kandidáta na dobre ovládateľný sexi mestský roadster, ktorý zvládne aj znovu-začiatočník, ale ktorý nebude po pár dňoch nudiť. Pôvodne som poškuľoval po Buelli XB9X, ktorý všetky parametre spĺňal (až prevyšoval), ale odradila ma povestná spoľahlivosť, prevádzkové náklady, ako aj zastavenie výroby. Práve kvôli recenzii ojazdeného Buella som si kúpil francúzsky časopis Maximoto, kde bol zhodou okolností aj článok o MT-03. Motorka ma zaujala, posurfoval som web, prečítal všetky možné recenzie, a keď importér ohlásil v zime 2009/2010 akciu na skladové modely 2008 a výraznú zľavu, bolo rozhodnuté. Dosť bolo slov o mojich dôvodoch, poďme k motorke ...

História, Dizajn

Yamaha mala vždy odvahu ísť vlastnou cestou a pustiť do sveta priekopnícke modely. Či už žánrovo jasne definované modely ako XT, Ténéré, a R1, alebo crossovery typu V-MAX, TDR, TDM, Bulldog, MT-01 alebo skúter T-Max, v ktorých spájala zdanlivo nespojiteľné, a často krát definovala novú triedu. Podobne je na tom aj MT-03, ktorá vznikla ako menšia sestra MT-01 a dizajnérske cvičenie okolo XT-čkového motora. Yamaha projekt zadala holandskému štúdiu GK Design, a výsledok spolupráce Yamaha predstavila ako odvážny prototyp v 2003 v Paríži. Dizajnéri ho charakterizovali ako Roadster Motard, kde Roadster znamená sex appeal a veľmi vyhranený a agresívny dizajn skombinovaný s kvalitnou technikou a Motard znamená ovládateľnosť a extrémnu obratnosť v nízkych rýchlostiach. Preložené do reality, skrížili naháča FZ6 (podvozok) a super motard XT-660X (motor). Inšpiráciu údajne dizajnéri brali v uliciach Tokia, kde mladíci prestavovali jednovalce SR na café racere a za malé peniaze jazdili na štýlových mestských motorkách, ktoré dávali jazdcovi radosť bez ohľadu na nízky výkon. Skutočný model, ktorý je na trhu od roku 2006 si zachoval hlavné rysy štúdie z roku 2003, ako dlhú zadnú hliníkovú kyvku a bočne uložený tlmič, či tvar nádrže a sedla.

Technika

Základom je overený XT-čkový motor, ktorý okrem domácej produkcie (XT660X, XT660R a Ténéré) búcha aj v Aprilii Pegaso, Derbi Mulhacen 659 (ten je nádherný!) a ktovie v čom všetkom ešte. Objem 660 so štyrmi ventilmi je živený striekačkou a výkon ide na zadné koleso cez päťstupňovú prevodovku a reťaz. Výkon je 48 koní pri 6250 otáčkach a točivý moment 56Nm vrcholí v 5500 otáčkach za minútu. Oproti XT a Ténéré má MT-03 menšiu prednú rozetu, takže je sprevodovaná nakrátko. Predná vidlica (bez možnosti nastavenia) a brzdy (štvorpiesty 2 x 298mm bez ABS) sú prebraté z FZ6, takže na necelých 50 koní bohato stačia. Svetlá výška je až 200mm, ale zdvihy sú cestné (130mm predok a 120mm zadok). Motorka je krátka (1420 mm rázvor) a ľahká (175kg suchej hmotnosti). Cieľom Yamahy bolo centralizovať hmotnosť do stredu motorky, takže okrem tlmiča, ktorý je umiestnený naboku motora a tvorí charakteristickú črtu MT-03, putovala pred motor aj olejová nádrž. Výsledok je kompaktný celok, ktorý je zárukou skvelej ovládateľnosti. Motorka má od výroby obuté Pirelli Scorpion Sync (120 predok a 160 zadok), ku ktorým nemám výhrady.

Mesto

Mestská džungľa je jej revírom ... na jazdenie po meste je ako stvorená, vyšší a vzpriamený posed, a široké riadidlá poskytujú dobrý prehľad o dianí naokolo. Ako som spomínal, jazdím na nej v Paríži, takže pojem jazda v meste má častokrát podobu prepletania sa medzi autami v zápchach od semaforu k semaforu, s čím nemá MT-03 tiež žiadny problém. Spojka je ovládaná lankom, ale výborne nastavená, čo jazdenie v hustej premávke výrazne uľahčuje. Prevodovka je presná, kvalty tam padajú s poriadnym kovovým klepnutím. Krátke sprevodovanie si užijete, radiť treba veľa.

Široké riadidlá uľahčujú ovládanie, ale občas sú do mesta príliš široké na medzery medzi autami (závisí, medzi čo triafate – sú vyššie ako zrkadlá bežných áut, ale keď ste medzi SUV alebo dodávkami, treba dať pozor). Sedadlo je trochu vyššie ako u bežných naháčov (80cm), ale pri manévrovaní na mieste to nevadí. Inak je má dobrý tvar, vpredu užšie, vzadu rozšírené a s možnosťou opretia sa stupňa k zadnému sedadlu. Stúpačky sú tak akurát na strednú postavu (178cm). Do mesta pasuje aj odpruženie, ktoré je skôr mäkšie, takže perfektne filtruje mačacie hlavy, kanály a podobné nerovnosti. Veľký jednovalec je do mesta ideálny, dobrý záťah v mestských otáčkach (3 až 5 tisíc) a okamžité reakcie na štarty z križovatky alebo predbiehanie medzi pruhmi. Brzdenie motorom sa dá v meste tiež dobre využiť pri semaforoch a je tak trochu návykové.

Okresky a Alpy

Tak ako sa motardový základ hodí do mesta, tak sa hodí aj na okresky. Motorka je poslušná, do zákruty sa nechá viesť s nadšením a presne a malé polomery zvláda ako bicykel. Vo svojom živle je niekde medzi 60 a 120 km/h, kde má motor dostatok sily a môžte sa s úsmevom vrhať do zákrut, s ktorých vás vytiahne.
Doteraz s nostalgiou spomínam na prejazd francúzskej Route des Grandes Alpes (Ženeva - Alpy - Riviéra) a naháňačky s Hornetmi a Speedtriples pod Col du Galibier a Col d'Iseran. Kým troj a štvorvalce vytočili na krátkej rovinke dvojku nad 10 tisíc otáčok, ja už som radil trojku a miestami štvorku, ale vďaka nízkej hmotnosti a hravému podvozku som nikdy nezaostával.

Na vracačky vo vyslovene nízkych rýchlostiach na jednotku – dvojku treba mať pripravený prst na spojke, lebo brzdný účinok a následné nakopnutie striekačky môže zo začiatku vydesiť.

Na MT-03 je skvelé, že si poriadne užijete aj v nízkych rýchlostiach. Dobré radenie zvyšuje pôžitok z jazdy a streľba do výfuku pri ubratí plynu a podradení je neopakovateľná (najlepšie si ju vychutnáte v meste medzi domami alebo v tuneloch). Celkovo je zvuk skvelý, a to ja v základnom vyhotovení (tlmič tvorí jeden box pod sedadlom, dve koncovky sú len ozdoba). Yamaha k tomu predáva ja Akrapoviče, ale tie som nepočul naživo.

Diaľnica

Na dlhé presuny po diaľnici to motorka nie je, pri 130 km/h točí motor na päťku ca. 5600 otáčok, čo už cítiť a vibrácie na riadidlách sú po hodine únavné. Ale zadanie je iné a koho bavia diaľnice, kúpi si niečo iné. Na krátke presuny to ale nie je tragédia. V origináli navyše nemá jazdec žiadnu ochranu pred vetrom, takže o to horšie.

Cestovanie a úpravy

Tak ako sa MT-03 nehodí na diaľnicu, nie je primárne určená ani na veľké cestovanie ... ale malé cestovanie sa bez problémov zvládnuť dá. Keďže sme v lete chceli trochu spoznať okolie Paríža, dali sme vo dvojici pár predĺžených víkendov v Normandii, Champagne, Burgundsku, a nakoniec sme sa dostali až dole do Jury a Savojska. Na GS-ku by to asi bolo pohodlnejšie, ale ani na MT-03 to nebol utrpenie. Na začiatku som „cestovanie“ kúpil set tankvaku a dvoch bočných brašní Motodetail od Louisa (spolu ca. 55litrov). Pod zadné brašne som kúpil držiaky od Givi, ktoré sú nenápadné a nerušia. Po prvom výlete som sa rozhodol pre plexi a kufor, kvôli väčšiemu pohodliu vzadu. Plexi mám od Puiga. Najprv som sa zľakol veľkosti, keď som ho vybalil, ale na motorke vyzerá dobre. Rozdiel je veľký. Držiak na kufor je ALU Rack od SW Motech. Znesie sa s v pohode aj s trubkami od Givi, takže zadok možno obložiť celý. Kufor je opäť low cost Motodetail od Louisa, vyrobený u SHAD. Má asi 42 litrov, ale zmestí sa doňho len jedna prilba. Na ďalšie výlety sme už jazdili len v kombinácii tankvak – kufor, takže bočné brašne ostali v skrini. Pokiaľ naplánujete trasu tak, že ide okreskami, zaujímavou scenériou, tak dať 300 – 400 km denne nie je žiadny problém. Spolujazdec musí byť odolný (resp. odolná – chlap bežný rozmerov sa tam nezmestí), ale s kufrom a možnosťou sa oprieť je to (údajne) oveľa lepšie. Aj tak treba po ca. 100km zastaviť aby sa spolujazdkyňa narovnala. Pri cestovaní vo dvojici chýba vrch nad 120 km/h, ale dá sa s tým žiť.

Kto chce „veľký začiatočnícky“ funbike, ktorý je neokukaný, chce jazdiť v meste, vrátane dochádzania do práce, a cez víkend si prevetrať hlavu, tak vrele odporúčam. Spotreba je pri cestovnom tempe okolo 4,5 litra, mesto (jazdenie do práce so zápchami centrom Paríža) asi 6 litrov.

Moju MT-03 som predal po troch sezónach a kúpil väčšiu sestru, ale vždy keď MT-03 vidím na ulici (nebýva to často), tak mám hneď úsmev ...

krysoid
krysoid napsal 26.07.19 v 06:57 10b.

Perfektní recenze,rozhoduji se co koupím přítelkyni na začátek a tohle mi strašně pomohlo.

RV46
RV46 napsal 01.05.16 v 07:50

Díky Martin za krásnu recenziu...vyriešil si mi dilemu s kúpou motorky a otvoril sezónu MT03 mi je presne šitá na mieru.

context
context napsal 15.03.14 v 10:33 10b.

krásna bíla, ať slouží a hodně km bez nehod

Marketka_rebel
Marketka_rebel napsal 29.12.13 v 09:59 10b.

MT-03 se povedla přeji krátkou zimu

Robot2013
Robot2013 napsal 03.11.13 v 21:48 10b.

pěkně napsáno :) jestli se podaří tak další rok bych chtěl mít podobnou doma :)