Honda XL 1000V Varadero (2001)

Vlastník Branik
Vloženo 21.7.2010
Aktualizováno 4.11.2020

Po šoferáku moja prvá motorka. Viacerí ma odhovárali (váha, výkon), ale poznate to, nakoniec budeme lutovat viac toho co neurobime ako urobime :)

První dojmy - S miernou triaskou v rukach, stianutym zaludkom a znacnou davkou respektu tlacim motorku (na styl kolobezky) z dvora. Radim jednotku, pustam spojku. Motorka je v pohybe. Prvy rozjazd bez hanby. Ta prisla az ked som vychadzal s motorkou z vedlajsej na hlavnu (prudka prava) a ocitol sa v protismere. Co za koko..nu som si to zase vymyslel ...

Ako som už spomínal vyššie,honda varadero je (5 kvalt, karbošofka) moja prva veľká a prvá motorka vôbec. V autoškole cca 150 km na Honde cbf500, možno 100km na skútri Yamahe JogR a skok na Varadero. Prvá jazda bola viac menej so stiahnutým zadkom a len po dialnici. Ďalej dialnica na Prešov, trošku motačky po okolí Košíc a potom cca 400km výlet do Tatier a šeckých okolotatranských pekných zákutí. Varaderko sa keruje výborne. Kedže mám takmer 2 metre tak aj manipulovať sa s ním dá celkom v pohodke.

Čo sa týka motorky ako takej tak zatiaľ mám nasledovné postrehy: výkon v celku pekný ale nemám s čím porovnávať takže neviem posúdiť či to je masaker alebo to je normál. Ale každopádne to predbieha oveľa rýchlejšie ako ktoréhoľvek auto čo som kedy šoféroval. Pokračovanie čoskoro.

Jar, leto, jesen 2011
---
Moja druha motorkarska sezona, najazdene cca 10 000km. Dovolenka vo Francuzsku za nami. Cca 6000 km cez CR, Rakusko, Nemecko, Francuzko, Taliansko, malu cast Slovinska, Chorvatsko a Madarsko. Varadero pocas celej a v podstate pocas celej sezony OK.

Pozitivne postrehy: velmi pohodlna (nic nove, to vieme vsetci varaderisti), vyborne ide do zakrut (nie je problem ponahanat aj ovela sportovejsie stroje - preverene na Sturci), motocykel pouzivam aj ako kazdodenny dopravny prostriedok a nestazujem si (netvrdim ze prejdem mestom ako noz maslom ale z bodu A do bodu B ma pohodlne prepravy a je to podstatne zabavnejsie ako ranne kolony v aute).

Negativa: pocas sezony sa mi neustale straca olej :), priesak na olejovej vani (dufam ze nove tesnenie to vykryje), zvadnuty zadny tlmic (neprijemna vec nakolko som sa docital ze tlmic je nerozoberatelny a predpokladam ze neopravitelny - vymena je celkom palka), jednoznacne absencia 6ky (vyssia spotreba pri rychlych presunoch). A nemozem si pomoct ale pridal by som tomu takych 25 konikov (teraz ma vsetci zozerte).

V dohladnej dobe pridam fotky z motocesty z Francuzska.

Jesen 2020
---
Uz pekne dlhu dobu som moj profil a secko okolo tak nejak zanedbaval. Ale ako s vela vecami v zivote, len do casu a ten spravny cas nastal teraz. Varadero (Vecko) stale v garazi, vyglancene, baterka odpojena a uz roky takmer nejazdene. Od posledneho hodnotenia sa toho vela zmenilo v osobnom/pracovnom ale aj motorkarskom zivote a tak nejak celkovo ina doba ( ... host vyhazuje vrchniiho ... ).
Zivotne zmeny neriesime nakolme sme na serioznom motorkarsom webe tak sa pustim do tych moto suvisiacich.

Mladost pochabost

Zacnime s pre mna najpodstatnejsim aj ked uz viac menej reliktnym zazitkom (leeta pane 2012). Cesta cez cele Slovensko KE - SE. Rozkaz znel jasne: prekvapit brata a rodinu na jeho 30 narodeniny a urobit si mensi forsus pri druhej ceste do Frankreichu ... Kosice - Zvolen = secko ako po masle, Zvolen - Nitra = chcije a chcije. Za volantom ja, mladas s pocitom nesmrtelnosti a tak valim ako by sa... Chyba laavky. Cesta z Jablonice do SE, slabych 10 kilometrov do ciela. Stale chcije. Vyjazd z obce do pravotocivej hore kopcekom. Motorka drzi. Par stoviek metrov a caka ma znama "sikana". Urdzujem povolenu rychlost (usek casto merany), sklapam dolava, prehadzujem doprava a zrazu je nieco spatne. Este stale citim ako me predbieha zadne kolo a nejak sa spomaluje cas (klise, ale kto zazil, vie zos kadze vietor fuuka). Som na zemi, motorka "len" polozena, iskricky letia mojim smerom a ja dufam, ze v protismere netrafim auto, kamion, autobus... uf, netrafil som ... Vecko hupne do priekopy, ja zastavujem na krajnici. Predrany nepremok, inak v jednom kuse, nic ma neboli, cajk. Varadero uz tolko stastia nemalo. Predna maska na sracky, riadidla ako forma na blesky, bocne kufre oddtrhnute (a tiez na sracky), zadny kufor rozbity. Hrdinsky a nerozvazne sa snazim motorku dvihnut (nebodaj vytlacit). Pohnem s nou tak 2 centy a gravitacia nepusti. Ide naspat k zemi. Toto nedam. Vyleziem spat na cestu a rozmyslam co dalej. Na moje prekvapenie zastavuje dodavka s viacerymi chlapmi, ze teda co. Panove nabehnu do priekopy a ani nie za minutu je motorka spat na ceste. Sok z padu sa pomaly rozplynul a vystriedalo ho prekvapenie ked v poho otocim klucom a motorku na 2-3 otocenia startujem. Keby mam rovne rajdy tak to polepim a tych par kilometrov dojdem. Keby, keby ... nech to skratim. Dopadlo to viac menej oukej. Varadero je spat v Kosiciach, lampa a budik prezili, takze nakoniec len pavuk, rajdy a plasty kokpitu objednane (nove) z Holandska. Bocne plasty zvarene (pravy kupeny z druhej ruky) a cela moto lakovana profi firmou.

Bolestne za drzko-pad

Popojedem. Pomaly sa dostavam k dalsiemu zasadnemu bodu v spoluziti s Veckom. HyperPro tlmic s progresivnym peerom a progresivne strunky na predok poslali staru motorku na uroven, ked sa pre mna stala referenciou svojim sposobom az do sucasnosti. V sezone som este stihol otocit Chorvatsko a s motorkou som drandil v meste a prilahlom okoli az kym teploty neklesli pod 4-5 celziovych. V maji 2013 sa stahujem do stovjezatej a dalsie 2 sezony najazdim ani nie dvojku (motorka zostala na rodnej hrude).

To be continued ... :)

Asso2
Asso2 napsal 17.12.20 v 20:22 10b.