Honda NX 650 Dominator (2002)

Vlastník Mr.Petr
Vloženo 30.6.2010
Aktualizováno 7.5.2014

Cestovní enduro černé barvy. Koupeno v ČR 05/2002. Domík má velký kufr Nonfango 852, endurocomputer TrailTech Panoram, plexi Ermax, rukojeti ProGrip, padací rám, reflexní polepy a další vychytávky.

První dojmy - Dlouho jsem přemýšlel, jakou motorku zvolit jako nástupce Trampa. Horký favorit byla Jawa 650 Dakar, ale vzhledem k malému počtu prodaných motorek je těžké nějakou v dobrém stavu sehnat. Přemýšlel jsem i o BMW F 650 GS Dakar, Africe a Transalpovi, ale nakonec vyhrál Dominator.

~

Jednoválcový motor s dostatečným výkonem, hmotnost 160kg, skvělá ovladatelnost a parádní zvuk dvou koncovek výfuku mě dostaly. Motorový olej používám Motul 5100 Ester 10W40 (2l, výměna po 3 tis.km - je to otázka pár minut), měním ho pro jistotu i s filtrem (HF112).

~

I při maximálce je podvozek na enduro překvapivě stabilní, určitě na tom mají podíl i obuté pneumatiky Michelin Anakee (na silnici super, jsou měkčí > kratší životnost, i na mokru drží výborně). Až je sjedu, tak je vyměním za Mitas E-07 - dle mých zkušeností nejlepší soft-enduro pneu v poměru cena/výkon.

Dlouhodobý průměr spotřeby je 4,6l, počítal jsem že bude brát přes 5l, takže pohoda... Ideální cestovní rychlost je kolem 90-110km/h.

~

Co se týče doplňků, tak domík dostal plexi od Ermaxu. Mohlo by být klidně i vyšší, ale rozhodně lepší než žádné.

Jednoduchý plastový kryt vyřešil ochranu zadního tlumiče, protože na něj letěl bordel od zadního kola. Funguje to dobře, ale už mám v hlavě vylepšenou rozšířenou verzi...

Fajn věc je endurocomputer, je to něco jako tacho na kole, ale má větší displej a zobrazuje víc informací najednou - aktuální a průměrnou rychlost, tripy, celkovou vzdálenost, hodiny, stopky a nevím co ještě...

~

Vadila mi absence centrálního stojanu, a to hlavně kvůli údržbě - mazání řetězu, výměně pneu... Nechtěl jsem stojan přímo na motorku, jsou to další zbytečná kila a nese to s sebou nepříjemnost v podobě snížení světlé výšky. Nakonec to vyřešil pákový zvedák vlastní výroby. Teď zvedám motorku jednou rukou:)

Přes zimu dostal domík padáky, novou řetězovku DID (řetěz 520VX, kola JT) a sadu mitasek E-07.

Další provedenou úpravou bylo rozšíření bočního stojánku, už mě nebavilo furt hledat místo, kde se nebude bořit do hlíny. Ve hře byla šroubovací plotna ála Touratech, ale nakonec jsem se rozhodl pro navaření plotny z 3mm nerezu přímo na stávající plošku stojanu. Fakt praktická věc .

~

S motorkou jsem moc spokojený, naprosto splnila moje očekávání. Ale teď už končím, jdu jezdit...

~

Zápory: starty po delší době - bolest všech dominátorů (doporučuju iridiovou svíčku Denso IX24B - neuchlastá se a chytá líp než s obyčejnou NGK - a taky podle mě líp drží volnoběh); sedlo není moc vhodné na delší cesty, a to hlavně ve dvou, protože spolujezdec sjíždí na řidiče - ne vždy je to nevýhoda

Klady: vibrace , spolehlivost, jednoduchý osvědčený motor, brzdy Brembo, ovladatelnost, super zvuk

Doplňky:

- kryt zadního tlumiče
- reflexní polepy

... prostě DOMINÁTOR :)

nostalgik
nostalgik napsal 03.04.21 v 14:04 8b.

Vložené fotografie se někam zatoulaly. Jinak moc pěkná Hondička.

hfmartak
hfmartak napsal 18.03.18 v 21:14 10b.

3neczak
3neczak napsal 15.08.15 v 16:12 10b.

Moc pěkná, jak jinak, než 10 b.

bewec
bewec napsal 25.03.15 v 19:25

jednohrnce od Hondy jsou boží a ta tvoje echt

jsmach
jsmach napsal 24.12.14 v 17:25 10b.

super, s tim zvětšením opěrné plošky bočního stojanu je to dobrý nápad, asi to taky pořeším. Padáky samodomo mám v plánu taky, ale zatím mi schází ohýbačka trubek, musím některý víkend pupnout nějakého známého topenáře.