BMW K 1200 RS (2001)

Vlastník Brůča.
Vloženo 14.12.2009
Aktualizováno 2.3.2014

Těžká mrcha - jinak dostatečně dimenzována spíše na svižný touring, než na okruhové kroužení.

První dojmy - Velká, těžká, neohrabaná - manipulace?...snad i auto lze tlačit jednodušeji. Když se to ale rozjede a člověk se přestane křečovitě držet, zase to taková tragédie není. Zajímavé brzdy, slušná ochrana, krouťák jako TDI.

Zvukově blíže k autu než k motorce, výkonově dostatečný, hlavně krásný a ničím nezáludný nástup kroutícího momentu. Oceňuji při cestování, nemusím skoro řadit. Motor pobere neskutečně mnoho a je jedno, zda je moto plně naložené, nebo jedu solo. Ergonomie posedu je velmi pohodlná, a přesto, že stroj je podobný SS, tak je to spíše dobře vypadající cesťák. Uvidím, až najedu více km, zatím je na velké závěry brzy. Překlápění je trochu díky vyšší hmotnosti komplikovanější, takže je to spíše tělocvik se změnou těžiště, než silou na řidítku. GS je pocitově bezpečněji ovladatelné, řidič jej dostane dříve pod kůži, ale motor už je zřejmě na vrcholu. U Káčka je nejpříjemnějším prvkem právě motor, podvozkově (alespoň pocitově) zaostává za GS. Spotřeba cca 5/100, ale když se trochu tahá, což díky motoru je radost, k 8/100 to daleko mít nebude. Příjemný je na cestování tempomat, vyhřívané hefty a sedlo. Ochrana jezdce není až tak super, uvidím na jaře - dávám plexi z GT a očekávám podstatné zlepšení.
Tak jen pro ev. zájemce o tento stroj - někde udělali soudruzi z NDR chybu. Prvně v zatáčce obrousíte stojánek - když kulatina ze které je stojánek vyroben,bude cca z poloviny ubroušena, přijdou na řadu špunty na stupačkách - když už špunty nebudou, začne se ke stupačkám přidávat páka nožní brzdy a řadicí páka. Takže vyzkoušejte si posez - lze polohovat sedlo, lze zvednout stupačky. Když to zvednete nahoru, tak budete více ležet, což mě osobně vadilo - mám cca 190cm , když to bude dole, tak budete brousit. Stejně vás bude limitovat hlavní stojan. Druhá stížnost - od spolujezdce - baťůžek mě zapomněl vyrůst cca 150cm - hůře dosáhne na stupačky a sedí "nakřivo". Díky výfuku je totiž umístění stupaček nesymetrické - vidět zřetelně při pohledu zezadu na stroj. Třetí nepříjemnost je fakt, že když přší, tak turbulence za plexi způsobuje to, že kapky z helmy stékají dolů, místo toho, aby směrem vzhůru odlétly. Bohužel v cestě směrem dolů je můj krk - a když je mokrý, tak to hnusně studí.Tak nakonec to s tím zatékáním za krk není až tak hrozné - změnil jsem helmu, a nějak se to tím vyřešilo samo.
Trochu jsem si na motku už zvyknul, tak si troufnu na vyjížďku i s partou rychlejších strojů, a k jejich velkému údivu zjišťujeme, že jediné úseky, kdy nestíhá strojům jako je R1, nebo ZX10 jsou rovinky. V zatáčkách mě dokonce zakazují jezdit první, protože stopu, kterou jede BMW nelze bez odskakování držet - podvozkově tedy BMW na našich rozbitých silnicích má navrch. Na rovinkách ztrácí, přeci jen 130 PS je dnes již výkon některých šestek s poloviční vahou. Takže sportovně cestovní stroj, který má kousek od všeho - hledáte-li ryze sportovní stroj, obejděte toto BMW obloukem, a také požadavek na ryze cestovní stroj zřejmě nebude uspokojen. Jako kompromis přes týden s klukama svižně a o víkendu s panímámou na kochačku je to vyhovující.

Ben-harmonika
Ben-harmonika napsal 01.01.12 v 21:55

Pěkná potvůrka, která mě překvapila, jak umí upalovat Tak stále kolama dolů a máš to za 1Ob

ivan11
ivan11 napsal 16.04.11 v 13:52

Proti zatekani za krk,by te mozna pomohlo MRA plexi deflektor,já ho už mam namontovan a mohu ted jed i s otevrenou prilbou.Ani vanecek do oka nefoukne a slyším ted jen motor a zadný vítr v přilbě.Sice za kousek plexi se štelovacíma držakama jsem dal 1750,-,ale vyplati se.

ZephyreX
ZephyreX napsal 18.02.10 v 19:35

X už se těším až tu tvou milenku uvidím naživo

skyair
skyair napsal 02.01.10 v 13:59

Ať ti slouží k radosti. Vítej mezi bramborama

PetrsVETR
PetrsVETR napsal 28.12.09 v 14:21