Jawa 50/23 Mustang (1981)

Vlastník mc_stenly
Vloženo 7.11.2009
Aktualizováno 15.6.2011

Pionýr Jawa 23 mustang , rok výroby 1981 ,červená barva , jediná úprava byla sportovní filtr , který sem po 5 měsících sundal , jinak mustang chytá hned na první nakopnutí , motorku využívám spíše na pracovní účely , ale volné projíždce se nebráním

Před mnoha a mnoha lety si můj tatka když mu bylo 15 let koupil pionýra. Byla to JAWA 23 Mustang , přihlásil , udělal papíry a jezdil , Od doby kdy mu bylo 18 let a udělal si řidičák na auto , pionýra využíval už jen zřídka a poté úplně odložil do garaáže . A pak jsem přišel já a motorku přivedl opět k provozu . Když se motorka poprvé po cca 20ti letech vytáhla z garáže , muselo se udělat pár důležitých věcí a to : dát novou svíčku ( obyčejná Brisk N14C za 40Kč) , novou hadičku od benzínu , filtr , novou přední duši a samozžejmě benzín Mustang chytal na 1. nakopnutí !!! .Po prvních pár kilimetrů sem musel vyměnit ráfek . Po cca 1 roce sem jel do kopce na druhý rychlostní stupen a mustang vůbec nechtěl jet , tak sem to skusil vyjet znova a nic , kouknu na zadní kolo a zajistil jsem že jsem nejspíš píchnul . Po důkladné kontrole jsem přišel na to , že se mi utrhl ventílek . Tak sem koupil novou duši a jelikož plášt už měl taky něco za sebou ( už byl jednou prořezávanej ) tak sem ho koupil taky novej . Jelikož sem furt vymejšlel jaký bych tam dal ,, tuningoví,, díl aby to lépe jelo , koupil jsem si sportovní filtr který můžete vidět na fotografiích . Akorát teda musím říct že narvat filtr na karburátor dalo docela dost práce . No a jak se jezdilo s filtrem ??? Jelikož to bylo udělaný jako přímý sání , tak se změnil zvuk , takovej ,,dunivej,, skrátka se mi zvuk líbil . Potom to zlepšilo jízdní vlastnosti , ze začátku motorka jezdila jak drak , do mírného kopce nebyl problém jet 55Km/h , možná by jel i víc , ale to sem nezkoušel protože nemám na motorce platnou technickou a tak na silnici se moc nezdžuji . Ale věci mají výhody i nevýhody . A těmi nevýhodami myslím to že : karburátor vždy vrací trochu oleje a benzínu směrem do filtru no a jak je to napřímí sání , tak všechen tenhleten sajrajt je ve filtru , timpádem je horší průchodnost vzduchu a když karburátor nasává vzduch , nasaje i ten benzín a olej a de to všechno přes svíčku , do vejfuku a všude se to usazuje . No a potom když chci nakopnout mustanga tak mi to chytne třeba na popáty . Takže jsem filtr sundal a nandal spátky zase original v boxu . Musím říct že mustang už není tak živý jako se sportovním filtrem , ale zase na druhou stranu už chytá na první nakopnutí a je zase spolehlivý . Takže rada těm co přemešlejí o sportovním filtru : + lepší zvuk
+zvýší rychlost cca o 10Km/h
+ lépe leze do otáček

- přímý sání ( ve filtru je benzin , olej)
- rychle se zanáší svíčka /výfuk
- často nechytne na první nakopnutí

Mustanga využívám spíše pracovně , jezdim s ním do lesa když kácíme stromy , když je sběr po kombajnu , jezdim s nim v pohodě po poli , ale když mám někdy čas vyrazím i někam do terénu si ,,zakrosit,,
Jinak na mojeho fichtla už neplánuji žádné úpravy , svojí práci plní dobřeí a já sem spokojený , Díky

Už se těším na léto , dostal sem červený čepičky a zástěrku

Přišlo léto a s ním i nové nápady a vylepšení .

Na podzim tohoto roku plánuji kompletní renovaci celého mustanga ( kromě motoru ) , Ráfky + řidítka nechám nachromovat , nechám dát nastříkat "plechařinu" a další a další úpravy . Budu se snažit aby motorka byla "ORIGINAL" . S přestavbou začnu až koncem léta/podzim , protože si chci o prázdninách motorku ještě naposled užít v lesích . Až se vše rozjede , budu sem přidávat fotky . Snad to dobře dopadne

Aleš-ák
Aleš-ák napsal 27.12.11 v 00:17

kdyby si ho pořád neprotahoval blátem tak by byl jak ze škatulky jinak držím palce z tou renovací

mc_stenly napsal 29.10.11 v 22:10

Děkuji , ale poslední dobou je pořád pod jedním blátem , ještě sem si letos pořádně a naposled zakrosil a od příštího roku už to bude naleštěný originál :)

Jenda1986
Jenda1986 napsal 26.10.11 v 17:21

Renovaci? Vždyť vypadá stále k světu. Krásnej, zachovalej a hlavně je to Jawa.

mc_stenly napsal 15.06.11 v 19:49

Andre55 - Zlatá pravda , nikdy bych ho nedal pryč , člověk si za ty léta k němu utvoří nějaké to pouto

mc_stenly napsal 15.06.11 v 19:48

Provaz1 - do mustanga už zase vrážím další peníze , nevydržel sem to Na podzim plánuji kompletní renovaci