MZ ETZ 251 (1989)

Vlastník biker243
Vloženo 23.10.2009
Aktualizováno 19.9.2011

Svou MZ 251 jsem koupil v hodně špatném stavu 24.8 2008 a postupem času sem jí dával dohromady .

Motocykly značky MZ se mi vždy líbily , postupem času jsem říkal , že po pionýrovi by bylo potřeby něco silnějšího , koukal jsem na inzeráty a padla mi do oka MZ 150 ETZ z Kutné Hory .. neuplynul ani týden a už byla doma ... pojezdil sem na ní asi 2 roky a začal zase přemýšlet o něčem silnějším ... MZ 251 ETZ byla ta pravá . Nechtěl sem pro ni jet někde daleko , tak sem hledal v okolí . Jednou přijel strýc a říkal , že jeden kluk z Francovy Lhoty má jednu nepojízdnou (vada spojky) MZ doma , domluvili jsme se a vyrazili ji obhlidnout . Po otevření garáže jsem viděl jen škaredý zaprášený vrak s nefunkčním motorem a různýma nechutnýma úpravama ... jediné pozitivní na tom bylo , že měla TP . Slovo dalo slova a už se vezla na vleku za autem domů . Po příjezdu domů , jsem ji začal okukovat ... dobil sem baterku , dolil benzin a pokoušel se ji oživit a ona jakoby zázrakem na třetí kop chytla , jen ta spojka nešla . Tak jsem vypustil olej a vytáhl boční kryt motoru ... to co jsem viděl , to nikdy nezapomenu . Spojka, která má být naražena na kuželu kliky byla nasazena na klínku , pro který byla vybroušena drážka v klice. ... Říkal jsem si , že to teda dobře začíná ,ale to sem netušil , co budu postupem čas zjištovat . Někdo předemnou Mz někde položil a pobouchal skoro uplně celou motorku ... místo origo předního světla tam bylo světlo s plastovou maskou z Kawy KLR , přední blatník z Jawa 350 , polámaný držák budíku , křivé a ještě k tomu k brýlím přišroubované a zavarařené řídítka , zadní zvýšené tlumiče , podsedlový plast z jawy 350 , nadvařený podsedlový rám a uřížlý zadní originál blatník ... to vše by se ještě dalo přežít . Začal sem hledat druhý motor kvůli již zmíněné klice a spojce , dlouho v inzerátech žadný nebyl , tak jsem začal hledat i na slovensku .. nakonec jsem sehnal jeden za 60 euro . Rozpůlil jsem je oba , vyměnil kliku a doufal , že se mi ta podivná spojka podaří rozchodit . Asi po týdnu marného boje jsem to vzdal a hledal někoho kdo poradí , na MZ foru jsem našel člověk pod přezdívkou Pete , který slíbil že ještě toho dne přijede a poradí . A opravdu se tak stalo , Pete přijel a zjistil že tělo spojky má špatný kužel a musí se objednat nový ...za pár dní (19.12.) Pete přijel i s novým tělem spojky a MZ po 6ti letech byla konečně motoricky plně funkční ... ještě večer jsme ji byli odskoušet a jela opravdu nádherně . Po několika dnech jsem se rozhodl uřezat nadvařený podsedlový rám a vrátit zpět originální blatník i s madlem spolujezce . Mz se pomalu začala rýsovat a já už přemýšlel o novém laku .. volba padla na komaxit ... za který chtěl maník ve firmě neuvěřitelných 280 kč .. . V průběhu zimy , jsem ještě opravil pomuchlané budíky , špatnou elektriku a už bylo jaro ... to mě lákalo k první letošní vyjíždce .. Mz jela fakt super , jen se mi nějak nelíbilo přední kolo a tlumiče , kolo bylo bouchlé nejspíš od té bouračky a tlumiče měly jednu trubku mírně hnutou a taky byly obě na spodu vychozené . Trubky i kolo sem sehnal druhé .. když už byly ty tlumiče rozhozené , tak sem vyměnil olej i gufera a taky brzdové deštičky na přední brzdě . Od té doby Mz jezdila zase jako nová ... pak přišel ještě na řadu výfuk ... původní byl pomačkaný a taky měl vybrakované přepážky , tak sem koupil nový ... Ted už se moje MZ v opravdu původním stavu a doufám , že mi ještě pár let bude sloužit .

JindraM
JindraM napsal 26.01.13 v 17:14 10b.

Hezká MZ, máš ji ještě? Minimálně 3x do roka pořádáme MZ srazy, tak by ses někdy mohl přijet ukázat

www.MZ-WORLD.cz - staré fórum na nové adrese!

MZťák
MZťák napsal 29.06.12 v 10:27

Obdivujem takých ludí ako si ty . Tá premena zo škaredého káčatka na prekrásnu labuť

Ninette
Ninette napsal 17.03.12 v 17:00

Pěkná eMZetka A fajné fotky z cest

Barney
Barney napsal 14.08.11 v 23:23

Moc pěkná! Červená je ta správná barva

MimoCZ
MimoCZ napsal 08.08.11 v 13:38

Tak to se ti opravdu povedlo. Drzim palce a preju spoustu peknych km.