PROFIL MOTORKY

BMW R 1150 RT (2001)

Neaktivní Profil uživatele

Vlastník skyair
Vloženo 16.9.2009
Aktualizováno 17.4.2020
Zobrazeno 15 078x
HODNOCENÍ PROFILU OD 42 UŽIVATELŮ
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 9.7

Popis motorky


Nádherný kus techniky.
Pohodlný cesťák s příjemnou spotřebou.

Více fotografii

Výška jezdce: 175 cm

První dojmy - Po letech na jawách a čízách už řadu let používám na "kochání" čopříka Kawu. Ale po prvních zahraničních cestách se Suzuki GSR600 s tankvakem a jedním zadním kufrem jsem zatoužil po motocyklu na dlouhé cesty. Volba byla jasná - BMW. Odjakživa se mi líbily policejní RT, tak bylo rozhodnuto. Modrá, s českým původem, třemi kufry a 60 tis. km. Na místě těžký ingot, v pohybu radost na cestách.

Recenze

Pokusím se hodnotit, dnes už téměř desetiletou motorku pohledem současného uživatele. Za necelé dva měsíce od koupě s ujetými šedesáti tisíci kilometry, jsem na ní ujel víc než 7 tisíc kilometrů. Vzhledem k tomu, že jsem stihnul jak období s teplotou kolem 26 stupňů Celsia, tak i teploty kolem nuly - měl jsem tedy možnost vyzkoušet a především ocenit technickou dokonalost tohoto stroje v různých klimatických podmínkách. Na motorce jsou namontovány pneu Metzeler Z6 a pro tento model jsou nejen doporučené, ale skutečně velice vhodné.
Tady je má recenze.
BMW 1150RT působí mohutně, ale ovládá se snadno. Váha je znát pouze při manipulaci na místě. Má vše, co se od cesťáku požaduje, především vynikající aerodynamiku, ochranu před větrem i slušně chrání před deštěm. Neuvěřitelně účinné brzdy s ABS a posilovačem v kombinaci s dokonalým podvozkem zvyšují jízdní komfort. Nádherně stylizovaný RT je víc aerodynamicky efektivní, než kterýkoliv z dnešních cesťáků a ve spojení s vyzkoušenou BMW technologií Telelever a Paralever má RT stále bezkonkurenční jízdní stabilitu. Jízdní pozice jezdce i pohodlí spolujezdce jsou ergonomicky vynikající.
Elektricky nastavitelný štít zvyšuje už dokonalou ochranu proti povětrnostním vlivům. Šesti-rychlostní převodovka se systémem „overdrive“ se podílí na nízké spotřebě paliva ve své třídě a 25-litrová nádrž umožňuje s RT cestovat bez zastavení dál než s jakýmkoli jiným cruiserem. Po ujetí zhruba 7.000 km moje spotřeba nepřesahuje 6 litrů paliva na 100km.
Zrychlení při nejvyšším rychlostním stupni (overdrive) je dostatečné. BMW používá brzdy se systémem anti-lock (s přední brzdou EVO) a ty jsou i dnes nejefektivnější a nejbezpečnější, jaké současní výrobci motocyklů nabízejí. Zpracování tohoto cestovního motocyklu je vynikající a s trojicí BMW kufrů splňuje veškeré požadavky na komfortní cestování.
Uspořádání motoru ovlivňuje a určuje způsob jízdy. Tradiční výhodou je výkonný ležatý, vzduchem a olejem chlazený dvouválec, poskytuje ideální vlastnosti pro cestovní motocykl. Vysoký kroutivý moment, který je k dispozici i při nízkých otáčkách motoru, dokonale využívá rozsah jednotlivých převodových stupňů.
Výkon 70 kW a vynikající hodnota točivého momentu téměř 100 Nm při 5500 ot. / min. splňují náročné požadavky na pružnost motoru. Více než 90 Nm je trvale k dispozici mezi 3000 a 5000 ot / min - právě tam, kde je to zapotřebí - a poskytuje lepší odezvu, okamžitý nástup při akceleraci bez nutnosti přeřazení. Výkon motoru je přenášen šesti-stupňovou převodovkou, hydraulicky ovládanou suchou spojkou přes kardanovou hřídel na zadní kolo. Provozní páka spojky je nastavitelná do tří různých poloh, přední brzdová páka je nastavitelná do čtyř.
Ověřenou vlastností BMW1150 RT je mimořádná stabilita v různých povětrnostních podmínkách i přes proměnlivé kvality povrchu. BMW motocykly používají originální technologii systému odpružení a dokonalou aerodynamiku. Proto i při vysoké rychlosti, na vlhkém povrchu a při nárazovém větru, je RT jedním z nejstabilnějších motocyklů na trhu. A nejen to, samozřejmostí je elektricky nastavitelný čelní štít, dokonale chránící jezdce i spolujezdce před větrem i deštěm.
Stabilita tohoto motocyklu začíná zavěšením kola přední nápravy pomocí vyspělé technologie BMW – Telelever. Na zadním kole je použito stejně inovativní zařízení Paralever – (dvojité kyvné rameno na hnací hřídeli poháhěného kola) v kombinaci s centrálně namontovanou zadní nápravou typu MacPherson. Výsledkem je skvělá elastivita, dokonalá kontrola řízení a bezkonkurenční jízdní vlastnosti. S motocyklem je příjemné nejenom cestovat na dlouhé vzdálenosti, ale i při sportovní jízdě bez kufrů, kdy náklon je omezen centrálním stojanem. Varuje ve chvíli, kdy náklon je na kraji pneu (u Z6 na metzelerských slonech). Důležitou složkou vynikajících jízdních vlastností RT jsou pěti paprsková, lehká kola z litého hliníku dávající motocyklu dynamický vzhled. Přední kolo používá dvojité-kotoučové brzdy EVO. Brzdy BMW1150 RT v kombinaci s elektro-hydraulickým posilovačem dávající dostatek brzdné síly a výrazně snižují brzdnou dráhu. Kombinace ABS technologie a duálních brzd (dynamické rozdělování brzdné síly zajišťuje, že při použití ruční nebo nožní brzdy, je brždění aplikováno na obě kola současně) patří ke špičkovému sériovému vybavení BMW 1150 RT. Velice rychle si zvyknete, že se předek motorky i při velmi intenzivním brzdění nenoří. Ale pozor, při brždění na místě!!! Účinek posilovače je tak silný, že hrozí pád při silnějším použití přední brzdy v dojezdu. Proto už současné 1200 RT upustily od montáže posilovače.
BMW motocykly jsou proslulé ergonomií sezení. Výškově nastavitelné sedadlo jezdce, poskytuje větší komfort a lepší podporu stehen. Sedadlo lze nastavit do tří různých výšek - 805, 825, nebo 845 mm. K praktickým zkušenostem s motocyklem patří cestování přes 800 km za den - při jednom dotankování pohonných hmot. Noční jízda je mnohem příjemnější a bezpečnější s výbavou jak tandemových světlometů seřiditelných na palubní desce, tak především s možností využítí dvojice integrovaných mlhových světel.
RT s trojicí originálních kufrů poskytuje dostatek úložného prostoru pro více než jen pár dní na silnici. A na konci cesty R1150 RT dokáže, jak pozoruhodně nízké jsou náklady na pohonné hmoty - a to i s plně naloženým motocyklem. (napsáno v roce 2009)

Je jaro 2010 a obouvám novou sadu Metzeler Z6 Interact. Na minulé ujeto cca 12.000 km a zkušenost? Příjemná cestovní guma. A dobře drží i při dešti.
Na nových ujeto zatím přes GG do Itálie k moři a přes všemožné kopce a soutěsky včetně Stelvia a zpět - 2200 km.

Je září 2010 a za necelý rok ujeto 22 tis. km s RT. . . a zkušenosti jsou jednoznačné. Spotřeba na cestě - do 6-ti litrů. Vynikající brzdy a ke svým rozměrům a váze neuvěřitelná ovladatelnost. Pětiset kilometrové přesuny pohodlné jak pro řidiče, tak batůžka. Výtečný cesťák!
Přes hory k moři a zpět

Než přijde zima, rychle využít poslední letní dny počátkem září. Rakouská jezera jsou kouzelná. A výtečné silnice kolem nich. Zabaleno a vyrážíme.
Rakouská jezera

Blíží se jaro 2011, tak čím začít? V únoru výměna obutí, po cca 12.000 km opět nová sada (za necelých 6 tis. Kč)a jak jinak než Metzeler Z6 Interact z Megamota.

Začalo léto a tak vzhůru do světa. Po krásné cestě šesti státy Evropy (3.350 km) je na tachometru 90 tisíc kilometrů. Tradičně přejezd Stelvia a potom na jih. Přes Apeniny do Portovenere, pak vzhůru na francouzskou Riviéru do Saint Tropez a přes Verdonský kaňon, dál částí Route des Grandes Alpes, Švýcarskem a opět přes Stelvio domů. Spotřeba se nemění, přesně 5,9 litrů na 100 km. A hlavně - žádné problémy!
Šesti státy Evropy

V druhé polovině srpna 2011 se zlepšilo počasí a nějak se mi zastesklo po Alpách. A tak nás několik podobně postižených vyrazilo do rakouského Viehhofenu, známé to vesničky s příjemným ubytováním. Odtud je to na všechny strany kousek ke krásným silnicím. A z nostalgie zbyl čas i na tradiční výjezd ke Gross Glockneru. Tentokrát v neuvěřitelném letním dni s teplotou 22 stupňů Celsia v nejvyšším bodu GG a 32C v Zell am See. Vydařený výlet!
Okolo Viehhofenu

Byl podzim 2013 a na tachometru se objevilo prvních 100 tisíc kilometrů.
Za čtyři roky jsem na RT ujel 40 tisíc km.


A co dál?
... On the road !

Článek o R1150RT

--- *** ---

INFORMACE A TECHNICKÁ DATA

Seznam volitelného příslušenství je rozsáhlý. Například: satelitní navigační systém (BMW Navigator), stereo rádio, snížené sedadlo jezdce, vnitřní tašky do kufrů, kryty válců, imobilizér s alarmem, GSM pager, vyhřívaná sedadla, vyšší cestovní plexi -např. GIVI

Standardní vybavení:
Integrální spínač zapalování se zámkem řízení
Jeden klíčů k zapalování, k nádrži a kufrům
Zadní úložný prostor pod sedlem na lékárničku, nářadí a rychlou opravu pneu
Centrální stojan
Páka spojky nastavitelná ve třech pozicích, brzdová páka na čtyři
Řadicí páka nastavitelná ve dvou pozicích
Hydraulicky ovládaná spojka
Boční stojan s vypínačem okruhu zapalování
Katalyzátor
Kompletní výfukový systém z nerezové oceli s chromovou úpravou
Sedadlo jezdce výškově nastavitelné do tří poloh (805, 825 a 845 mm)
Dvojice elektrických zásuvek
Kapotáž s integrovanými ukazateli
Evo brzdy a integrální ABS
Vysoká, dvoudílná kovaná řídítka
(RID) Rider informační displej
Výstražná světla
Elektricky nastavitelné plexi

Volitelné vybavení:
Vyhřívané rukojeti řídítek
Stereo rádio s anténou
Nízké sedlo (780, 800 a 800 mm)
Vnitřní tašky do kufrů
Top case
Tank vak
Velké přední plexisklo
Chromované kryty hlavy válců
Ochrana válců, včetně montážní sady
Alarm - řídící jednotka, včetně montážní sady

Specifikace:
Typ motoru: vzduchem + olejem chlazený 2-válec, 4-taktní , boxer, jeden vačkový hřídel a čtyři ventily na válec
Vrtání x zdvih: 101 mm x 70.5 mm
Objem: 1130 ccm
Jmenovitý výkon: 70 kW (95 koní) při 7250 ot. / min
Max. točivý moment: 100 Nm při 5500 ot. / min
Kompresní poměr: 11,3: 1
Řízení motoru: elektronické vstřikování sacím potrubí / digitální řízení motoru: Bosch Motronic MA 2.4 Dvojité zapalování
3-cestný katalyzátor
Maximální rychlost: přes 200 km
Spotřeba paliva při ustálených 90 km / h: 4.5 l
Spotřeba paliva v ustálené rychlosti 120kmh: 5.5 l
Palivo: Bezolovnatý prémie, minimální oktanové číslo 95 (RON)
Alternátor: 700 W
Baterie: 12 V/19 Ah
Spojka: Disková suchá spojka, hydraulicky ovládaná
Převodovka: šestirychlostní (šestý stupeň - overdrive)
Pohon: kardanovou hřídelí
Rám: trojitý
Přední zavěšení: BMW Motorrad Telelever
Zadní odpružení: BMW Motorrad Paralever, centrální tlumič, předpětí pružiny ručně nastavitelné průběžně v různých úrovních, nastavitelný doraz tlumení
Rozvor kol (v normální poloze): 1485 mm
Úhel hlavy řízení (v normální poloze): 62,9 °
Kola: z litého hliníku: přední: 3.50 x 17, zadní: 5,00 x 17
Pneumatiky: přední: 120/70 ZR 17, zadní: 170/60 ZR 17
Brzdy: přední: EVO brzdový systém s duální disky, plovoucí brzdové kotouče, 320 mm, 4-píst třmen fixní, zadní: kotouč, 276 mm, 2-pístové plovoucí třmen
Standardní vybavení: BMW Motorrad Integral ABS (plně integrovaný)
Výška sedáku, bez nákladu: 805 mm/825 mm/845 mm (volitelný nízký sedák: 780 mm/800 mm/820 mm)
Hmotnost s náplněmi, rádiem, prázdnými kufry: cca 285 kg
Suchá hmotnost bez kufrů a volitelných doplňků: 255.1 kg
Povolená celková hmotnost: 495.0 kg
Užitečná hmotnost (se standardním vybavením): 216.0 kg
Využitelný objem nádrže: 25,2 l (z toho rezerva: přibližně. 4 l)
Délka: 2230 mm
Výška:1380 mm
Šířka (včetně zrcátek): 898 mm

Nejnovější komentáře

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.
Paldapal
Paldapal napsal 21.08.19 v 23:14 10b.

Greko
Greko napsal 19.01.19 v 07:45 10b.

Skvělý popis,a vizitka stroje.
Je to bezvadný stroj.

bruntal
bruntal napsal 07.03.18 v 23:02 10b.

Právě přecházím z cruisera Yamaha DragStar XVS 1100 a vyhlídnutá motorka je právě R 1150 RT. I po letech děkuji za obsáhlou recenzi a zkušenosti s motkou. Přeji hodně najetých km kolama vždy na zemi

Romča45
Romča45 napsal 23.06.15 v 07:23 10b.

Díky za obsáhlé hodnocení, zrovna ji kupuji a informace se velmi hodí. Dosud jsem jezdil čopra.

mikni
mikni napsal 28.10.14 v 19:01

Óooo, děkuji ti též,taky zápasím,ale lepší už to asi nebude.Mrzí mě,že jsem jim na chuť nepřišel dříve,také přeji hodně zdraví a štěstí v dalších sezonách a snad se taky někdy dostavím mezi motodědky Milan

Více komentářůTOPlist