BMW F 650 GS Dakar (2005)

Vlastník aciss
Vloženo 30.7.2009
Aktualizováno 14.11.2009

Super mašina, o který jsem dlouho snil. Báječně vypadá a ještě lépe jede.

Zatím mám najeto cca 300 kiláčků, takže jsme se sotva seznámili. Dakar je moje první velká motorka, předtím jsem měl Yamahu TDR. Rozdíl mezi ní a Dakarem je velmi markantní. Pro Dakara jsem se rozhodl po přečtení mnoha kladných recenzí a taky kvůli tomu, že co se týče vzhledu, nemá ve své kategorii konkurenci (tedy alespoň pro mě :))

Co mě na ní zaujalo po 300 kilometrech:

+ síla = takovej odpich jsem opravdu nečekal, motorka má obrovskou akceleraci. Na nízkejch otáčkách je to takovej bručoun, ale jak jí dáte trochu napít, jede.

+ ovladatelnost = očekával jsem trochu horší ovládání než jsem měl u TDRky, ale opak pravdou jest. Točí se s ní krásně, těch 50 kilo navíc není téměř poznat.

+ pohodlí = vím že po těch pár km to ještě nemůžu pořádně docenit, ale cítím se v ní velmi dobře. Sedlo je velmi příjemný na posed, hezky se v něm dá uvelebit.

- = dost mě překvapilo, jak motorka vybruje. Nechci to moc zveličovat, není to rozhodně žádnej klepák, ale třese se více než moje bývalá TDR.

- = při nízkých otáčkách (cca na 1. kvalt, kolem 5 km/h) se musí držet na spojce, jinak chcípá. Tohle jsem u velkýho endura nečekal, docela mě to vylekalo při první jízdě, kdy mi chcípla 2krát na jednom kilometru (cesta po velmi špatné cestě).

Dovoz motorky z Německa

Moto je dovoz z Německa, dost jsem při koupi váhal, jestli koupit tady nebo v D. Nakonec jsem po radě známého sáhnul po dovozu, prý se tam k tomu chovají šetrnějc a mají autorizovanej servis na každým rohu. Cenově jsem si při kurzu eura 26,7 moc nepolepšil, ale doufám, že se to vrátí v kvalitě.

Pokud chcete přivést moto z Německa, připravte se na tyto částky:

1) Nafta/benzín - standartní ceny jsou prý okolo 10 Kč za kilák, my jeli s vlastním transporterem.

2) Pojištění - měl jsem bonus z minulé moto, takže mi vyšlo pojištění na rok na nějakých 2100 Kč u ČP. Ptal jsem se i na pojištění proti krádeži a řekli si o 13 000 - málem mě omyli.

3) Dovozová technická - cca 1000 Kč, leckde se liší, já byl na STK ve Strakonicích, ochotní lidi, doporučuju. Zde pozor, pokud je moto starší a nemá homologaci, je třeba mít k němu nějakej glejt, jinak chtějí další 2000.

4) Přihlášení na úřadě - 2000 Kč.

Z Německa jsem k moto dostal malej a velkej techničák (oba zelený papíry), na jednom musí být razítko, že motorka je odhlášená. Nejdříve doporučuji jít moto pojistit na D techničák (resp. VIN), změna pojistky na SPZ se dá potom udělat i po telefonu. Po zaplacení pojistky jsem šel na dovozovou technickou (doporučuji si nejdříve na STK zavolat, jestli ten den dovozovku dělaj, ve Strakonicích jí dělají jenom ve středu). Na dovozovce chtějí techničák a prohlídnout moto - teď si nejsem jistý, jestli chtěli vidět i pojistku, ale nejspíše ne. Po technický jsem šel na úřad, tam chtějí všechny potvrzení, co vám dají na technický, německej techničák a zelenou kartu od pojistky. Vyplní se tam několik papírů a pak jen čekat na značku.

Ani na jednom "úřadě" jsem nečekal, nejdéle trvala asi technická (cca 30 minut). Na značku se samozřejmě musí počkat několik hodin - pokud máte štěstí - nebo i dní - pokud ho nemáte ;)

Všechny procedury se dají s trochou štěstí stihnout za den, doporučuji si ale všude předem zavolat!

A poslední věc - pokud chcete jet na dovozovku po ose, dobře to zvažte, co mi říkali na STK, tak prej kolem 7 bodů a +-50 000 doplatit ...

spike-cz
spike-cz napsal 20.08.17 v 20:33 10b.

F650Dakar
F650Dakar napsal 09.05.16 v 15:50

Zdavim mám doma to samé ale mám menší roblém nemůžu najít kod té šedé barvy.

Henena
Henena napsal 13.09.09 v 10:47

Jo,jo užiješ hodně legrace!

zikky
zikky napsal 03.08.09 v 09:36

Dobrá volba..Budeš spokojenej..

Milan1963
Milan1963 napsal 01.08.09 v 10:41

BMW je kvalita,tak at ti hezky slouží.Užívej si ji.