Jawa 50/21 Pionýr (1976)

Vlastník Hellrider
Vloženo 29.6.2009
Aktualizováno 26.3.2023

Někdy v týdnu 5.12. až 9.12.2022 ukradena v Plzni z garáže. ... Klasika. Většina z vás zná výhody a nevýhody. Jízda na ní má něco do sebe. Při jízdě po městě se celkem často lidi otáčejí, většina si totiž vzpomene na mládí. :) Motorku mám po strejd

První dojmy - O prvních dojmech se píše těžko. Byla to moje první motorka, která mi dala základy jízdy v jedné stopě, v provozu a také v technice. Technicky naprosto jednoduchá záležitost. Křáp je pro mě srdcová záležitost.

Někdy v týdnu 5.12. až 9.12.2022 ukradena v Plzni z garáže.

Taky jsem začínal na polních cestách, spíš jsem křižoval jednu chatovou oblast. Byl to celkem omezený prostor, ale pro ty nejzákladnější zkušenosti, které jsem sbíral dvě sezóny, to stačilo. Někdy v květnu jsme začali s tátou připravovat motorku na STK. Dostat z motorky všechnu tu hlínu a různý bordel dalo práci. Voda, benzín a drátěný kartáč udělali své :). Dále byl problém s ohlým stupačkovým křížem. Čepy stupaček měly vymleté závity, a tak pravá stupačka neustále padala nebo držela velmi pofidérně. Další závadou byl špatný výplet kol. Chyběly dva dráty. Při výměně padlo opravdu hafo nadávek, protože jsme byli líní sundat duši. Nakonec jsme jí stejně museli sundat a tím jsme zkrátili čas výměny. Dále následovala výměna sedla. Dříve módní doplněk - třásničky šly dolů. Sedlo jsme nechali udělat na zakázku v jedné plzeňské prodejně náhradních dílů právě na tyto motorky sídlící v Koterovské ulici. Opravdu luxusní práce. Samozřejmostí byla obnova povinné výbavy. Naštěstí se musela vyměňovat pouze lékárna. Dále jsme vyměnili a doplnili pouze pár maličkostí (těsnění zadního světla, nové zrcátka na obě strany atd.)

Po dokončení autoškoly a dlouhém čekání na řidičák, jsme se s tátou vydali na STK. Křáp prošel technickou bez jakýchkoli problémů. Odjezd byl opravdu jízda králů :). Křáp byl přetížen a jel neustále na plný knedlík, ale jel. Při jízdě nám někdo dokonce i zamával, a také jsme spustili jeden alarm :).

Díky pravidelné údržbě mého strejdy, který je prvním majitelem, jezdí Křáp neustále bez jakýchkoli problémů. Kilometry neustále přibývají. Zatím jsem s motorkou velmi spokojený. Nemám v plánu mnoho úprav. Chtěl bych, aby motorka zůstala pokaď možno v originále, ale aby také byla podle mých představ (není to nic šíleného, jsou to spíš maličkosti). Jako příklad jsou zrcátka na obou stranách. Na této motorce bych chtěl nasbírat co nejvíce zkušeností. Nedávno jsem zjistil, že je motor rovnou po třetím výbrusu. Jako další motorka by se mi líbila Jawa 350/640, ale to je zatím vzdálená budoucnost. Jednoduše je Křáp srdcová záležitost. Vůně benzínu a dvoutaktního oleje, různé závady, které většinou člověk vyřeší sám doma atp. Jednoduše řečeno – klasika.

Tak a třinda je doma. Konečně už si Křápík oddechne a bude jezdit jen za hezkého počasí a pěkně v klídku. Budu mu dopřávat stejnou péči jako do teď a pořádat s ním pohodové kochačky po okolí. Po koupi třindy jsem si teprve pořádně uvědomil, jaké je na něm krásné poježděníčko. Tak nějak člověk tu rychlost neřeší. O tom to prostě není . Pohodová padesátka, ubíhající silnice a krásný pocit, že jedu na skoro (ještě rok) právoplatném veteránovi. Příští rok to bude 36 let od doby, co sjel z výrobní linky v Považských strojárnách. Při jízdě na Křápovi si vždycky krásně vychutnám celou projížďku a když přijde na nějaký ostřejší kopec, můžu v klidu hledat houby v okolí silnice. Jízda na něm mě opradu naplňuje hroznou pohodou . A ta jednoduchost! Ta mě u něj nejvíc fascinuje.

Juka16
Juka16 napsal 02.10.16 v 10:43 10b.

Pěkný

zdenda4x4
zdenda4x4 napsal 16.12.15 v 18:36 9b.

pěkný ,ale víc se mi líbí starší typ...

pelito
pelito napsal 30.12.14 v 21:09 10b.

Svoboďák
Svoboďák napsal 11.01.14 v 15:20 7b.

Fichtl-co dodat kdo jej nesedlal neví. Byla to moje 2 motorka po Stadionovi

michal-15