Suzuki RM 250 (2003)

Vlastník jaro4T
Vloženo 2.6.2009
Aktualizováno 25.7.2011

Je to riadna paľba a netreba sa s nou zahrávať, potrestá aj tou najmenšou chybou a žiada od vás tú najlepšiu kondičku...je to proste sila :D

... a po 4 rokoch
Ostávam toho názoru že je to sila :)

Kúpa rm-ky: september 2008

Technický stav pri kúpe:
nový piest ktorý čakal na zábeh, komplet nova spojka(kôš, lamely...). Inak moto v peknom stave, nedotrhana , nedokmasana.

ROK 2008 - prvé motohodiny :)
Kedze motocyklová sezóna 2008 sa dávno prehúpla do druhej polovici , vela mth som nenajazdil a tým ani skusenosti vela nepribudlo. Takze začiatky boli opatrné, zvačša na motocrossových tratiach ( 3 trate v okolí, kazdá iného charakteru) ale aj v prírode( lesy, lúky, polia) kedze v tejto dobe to ešte nebolo s tou legislatívou take ake je dnes :( Do konca sezóny ziadne velke investície len benzín s olejom v pomere 1:35 az 1:40. V tej dobe naturál mixovaný červenučkým BEL-RAY H1R. Samozrejme kúpa druhého vzduchového filtra. ( Výmena kazdý trening maximálne druhy trening).

ROK 2009 - a ide sa naplno ! !
Takze zima bola priam nekonečne dlhá a po dlhych zimnych večeroch sa rm.ka rozkladala po celej garázi. Takze ocelový rám dostal novy šedy náter (povodný). Inak ziadne velké investície. Výmena predných brzdových platničiek bola asi tou najvačšou položkou .A inak klasika všetky ložiska premazané, hlavne prepákvanie a krk riadenia a loziska v kolesách. Povodná chladiaca kvapalina nahradená novou, taktiez prevodový olejček a výmena sviečky. Moto po zložený nablískaná a pripravená na sezónu 09.
Sezóna začala a tym aj prvá svalovica, otlaky na rukách ale hlavne ten krásny pocit byť zase späť :) Tento rok som absolvoval svoj prvý motokrosový pretek začiatkom prázdnin. Žial nedopadol podla mojich predstáv a došlo k úrazu a s tým spojenou mesačnou pauzou.Moto sa nič nestalo. V priebehu tohto roka ešte jeden podobny úraz ale aj rm-ka to teraz schytala tiez. Zlomeny blatník a otdrhnutá koncovka výfuku. Všetko sa dalo opať do kopi. Na jesen absolvujem s rm.kou moj druhy motocrossový pretek. Tu nezlihal ani ludský faktor a ani technika.
V priebehu tohto roku výmena retazoveho kitu. Inak všetko bez väčších problémov ziadne technicke závady len jedná nepríjemnosť v podobe dolievania prevodového oleja. ( problém spočíval v tom ze po doliatí predpísanej hodnoty 750ml oleja o po následnej výmene respektivne kontrole tam bola ani nie polovica)

VERDIKT
- moto fungovala ako hodinky
- výmena retazového kitu
- výmena predných brzdových platničiek
- problem s prevodovým olejom ( bolo to v tesnení )
- otrhnutá koncovka výfuku

ROK 2010 - čo nám prinesie ?
Opät, zima priam nekonečná. Rm.ka znovu rozobrana a rozlozená po celej garázi. Rozhodol som sa riešit problem so stratou prevodoveho oleja. Komplet nové tesnenie a gufera v motore. Výmenu su zaslúžili aj ložiská na kluke, a nová ojnica. Uz ked som sa tak rozbehol tak to pokračovalo nasledovne- komplet nove loziská v prepákovaný, horne aj dolne loziská na zadnom tlmiči, loziská v kyvnej vydlici taktiez loziská v zadnom kolese, repas predných tlmičov ( olej + guferá ). Dalej následovali uz len take drobnosti ako nový potah sedadla, nové rukovede, nové spojkové lanko, výmena brzdovej kvapaliny, nový prevodový olej, nové vodítko retaze nová sviečka.
Takze rm.ka bola v dobrej kondíci a pred nami kopec dalších nových skúseností.Rozhodol som sa vymenit značku motorového oleja s Bel-Ray na Valvoline 2T ( cena neporovnatelne lepšia ) Túto sezónu som skúsil dalšie 2 závody kde sa ukazala rm.ka ako dobrý spoločník , ktorému ked dáte čo potrebuje tak vás nesklame. V polovici letných prázdnin tu prichádza další pád ktorý uz sa nezaobišiel bez úrazu. ( na trati vo SVEREPCI) Zlomena klúčna kosť a s nou spojené 2 mesiace odlúčenia. Do konca tohto roka uz len 2-3 nádrzky a bolo po sezóne a aj to som stihol zase otrhnut tu koncovku výfuku.

VERDIKT
- rm.ka fungovala viac ako ja :D
- opäť len problém s otrhnutou koncovkou vyfuku
- výmena tesnenia, ojnice, lozisiek na kluke, v kyvke, v prepákovaný, kolesách, repas tlmičov ...
- investície čo sa týkalo len prevencie a opotrebenia.

ROK 2011 - uz su to 4 roky (:
Takze ako každé obdobie čakania na príchod jari je tu rozobrania rm.ky a nou spojená zakladná údrzby a kontrola.
Motor ostal bez investície len výmena najzákladnejších vecí a to oleja v prevodovke a sviečky. Všetko ložiská premazané, hlavne som bol zvedavý na prepákovanie ale po roku ziadne zmeny :) Plasty a polepy rm.ky boly stale pôvodné a veru bolo to na nich zretelne vidno. Hádam sa dočkajú výmenu v čo nevydiet ale zatial ostávajú.
Takze ani nie po dlhej zime ( uz v marci to začalo znova )sme opať spať. Na túto sezonu som sa tešial hádam najviac a prvé 3 mesiace tohto roku boli bez sebemenších problemov. Avšak bol tu problém- otrhla sa mi radiaca pačka ( na začiatku treningu ) Kondícia taká aká tu ešte nebola :) Za tie 4 roky človek nazbieral skuseností, ale opať je tu zranienie v podobe zlomeniny ( zlomeniny členku) . Tento raz to bude na dhšie "nič nerobenie".

VERDIKT:
- rm.ka opať v skvelje forme
- žial zraneniam sa človek nevyhne :(
- otrhnutá radiaca páčka ( tisíchran to nevydrzal )

RESUME : Tak v krátkosti, Suzuku RM.ku 250 ročník 03 mám už 4 sezónu a snou čo to preskákane. Čo sa týka techniky tak največší problem bol s tesnením motora , a asi kazdou sezónou otrhnutou koncovkou výfuku ( žial moja chyba ). Inak ako na kazdej moto výmena spotrebných vecí a radšej včas ako čakat kým sa to pokazí v nejakú pekne rozjazdenú nedelu :)

Jazdné vlastnosti : Rm.ka nemá ziadne problemy zo štartom, výkon tohto motora je bez komentára, radenie prevodových stupnov je sila zvyku a taktiez zaradenia neutrálu. Sprevodovanie je stvorene na motocrossovu trať, na enduro výjazdy je to skor trápenie sa. Co sa týka zátahu tak ide pekne od spodných otáčok plynulo ( nie zase ako 4T ), ale zase človek tu spojku pošanuje nie ako na 125ke :) . Vo vrchnom spektre otáčok je to uz na zamyslenia sa a kondícia tu hrá dolezitú rolu. Co sa týka podvozku tak na motocross áno na enduro také to občasné áno ale viacej nie. Pri posúvaní svojích hraníc uz ale povie podvozok ze dosť. Má svoje hranice na ktore uz nestačí ( velké lavice, zjazdy, tam to ide pekne na doraz ) Brzdy tiez na tom niesu najhoršie, predná pekne dávkovatelná ale s tou zadnou uz treba viacej trpezlivosti.
Pokial sa chce človek len na nej vozit a nie pretekat tak zvládne to viac menej kazdy smrtelník ale íst s nou za hranice svojích možností tak to chce poriadnu dávku odvahy a hlavne kondície !! Pri spotrebovaní celej nádrže už večer nenájdete dostatok síl na rande alebo zájst na pivko :)

Nejaké tie štatistiky :

Motorový olej: Bel Ray H1R neskôr Valvoline SynPower 2T ( 1:35 az 1 :40)

Prevodový olej: Bel Ray GEAR SAVER SAE 80W ( Výmena 2x do roka)

Za 4 roky bez zlomenej spojkovej a brzdovej páčky. ( pri tych pádoch to nepochopím :D )

Výmena sviečok: každý rok raz alebo 2krát.

Tak dúfam ze som vám aspon trošku priblízil túto japonsku žltú krásavicu a po 4 rokoch jej nemám čo vytknúť.

Drake89
Drake89 napsal 02.06.09 v 15:00

pekna a hlavne SUZUKI tak at lita