Derbi Senda 50 (2003)

Vlastník Woozie02
Vloženo 6.9.2008
Aktualizováno 29.10.2010

Bola to to snáď najlepšia motorka s akou som sa kedy stretol.Budem na na ňu spomínať ako na motorku,ktorá ma nikdy nesklamala,2 roky a 35000 spoločných kilometrov mi robila len radosť a tak trochu aj spravila meno v motorkárskej spoločnosti.Zbohom:-/

Tak už som na mojej motorke s bojovým názvom Derbina, Derbinátor alebo jednoducho Senda, prípadne "Skurvený španiel", keď ma nasere - to sa nedeje často- odjazdil od 2.9.2008 t.j. deň nákupu asi 2000km takže je čas na nejaké to zhodnotenie. Ale pekne postupne:

2.9.2008: Nákup, privezenie domov, prvé zoznamovanie. Jazda na takejto motorke je pre mna novinkou pretože som doteraz sedlal Babettu a Mustanga. Občas ako tandemista na Varadere 1000 ale to už je iná téma.
Stále som bol užasnutý z takých vecí ako kotúčové brzdy, 6 stupňová prevodovka, výkon okolo 7-8koní a hlavne váha cca 110kg aj s náplňami. (Suchá 97kg)

19.-21.9.08:
Zúčastnil som sa prvého zrazu s Derbinou a to Motoride Enduro Rally 2008 v Dobroči na Podpoľaní (Video tu motoride.sk/). S malou motorkou som celkom stíhal ale bolo poznať aké mám pneu (totálne zjazdené Avon Distanzia :P) a v kamenistých úsekoch to bolo o hubu. Čo ma ale nepríjemne prekvapilo, bola prvá porucha na motore - odišla mi sviečka. Fungl nová NGK BR9ES (179 SK) (tak ako odporúča výrobca) to z neznámych príčín nezvládla a ja som zostal trčať pri výjazde na druhú etapu závodu v kempe. Naštastie mi chalani večer pomohli a zohnali sme starú boschku ako dočasnú náhradu a tako som aspoň došiel domov po vlastnej ose a nie s moto na vozíku. (bolo to okolo 150 km)
Odvtedy sa mi prestal pozdávať chod motoru, (vynechával, dusil sa, nemal výkon a hlavne žral sviečky na počkanie...) preto som to dal do servisu kde vlastne nič nevyriešili - zavolali mi že je potreba vymeniť výfuk za ladený pretože môj válec to vyžaduje. Laďák ale striktne odmietam a ešte tým duplom, keď mi oznámili cenu 10 000SK. Takže som si odtiaľ motorku zase pekne zobral a problém som vzal do vlastných rúk. Po pár testoch som zistil, že motor nemá dosť vzduchu. Kúpil som preto otvorený športový filter (750SK) (viď. denník) a upravil veľkost hlavnej trysky na veľkosť 80 z pôvodných 72. Vrátil som tam pôvodnú sviečku Denso, na ktorú jazdím šťastne dodnes. Určite sa to zlepšilo, ale stále to nebolo ono.

24-26.10.08: Druhý zraz na Derbi tentokrát Stretnutie Mototuristov v Revúcej vzdialenej 250km. Spojil som to aj s výletom do Tatier. Celkovo som ten víkendv plnej poľnej prejazdil presne 658km. Derbina to celé zvládla bez zaváhania so spotrebou okolo 5L/100km. To je na takúto motorku celkom dosť ale berem ohľad na to že je to 2T :)
Cestovná rýchlosť zhruba 70km/h.

Po tomto zraze nastala nechcená pauza kvôli nepriazniu počasia. Preto som sa rozhodol motor ešte trochu oživiť a odstrániť čo najviac škôd napáchaných predošlým majiteľom.

Hlavne elektrika, to musel robiť veľmi šikovný majster. Povedal by som, že to bol určite jeden z legendárnej dvojice Pat a Mat. Všetko pozapájané úplne na hovno! Svetlomet, zadné svetlo, brzdovka a dokonca klaksón boli napajané z dynama! Samozrejme keď som stlačil brzdu a rozsvietila sa brzdovka, slabunký altík (65W) to chudák nezvládal a predné svetlo zhaslo. V noci dosť nepríjemné...

Preto som sa rozhodol to celé nanovo poprepájať. Prvé dva dni som len prechádzal káble a za pomoci schémy som sa snažil prísť na to, ktorý kam vedie a ako to preboha mohol ten "rádoby elektrikár" takto zapojiť. No nakoniec sa podarilo, ale musel som preletovať všetky káble v spínačke na miesta kam patria. Takže teraz je napájané predné a zadné svetlo z altíku a brzdovka, smerovky a klaksón z baterky, tak ako to má byť.

Ďalšou vecou boli blinkre - problém v preušovači. Nejaký pošukaný génius tam dal prerušovač zo Seatu Ibiza s absolutne inými parametrami ako by mali byť. Najprv som kúpil prerušovač z nejakého čínskeho skútra za 550 SK, fungoval asi týždeň pričom mi ho maník v obchode ani nechcel reklamovať. Nekupoval som ďalší šmejd ale investoval som do originálneho bezkontaktného prerušovča od KTM. Je vodotesný, otrasu vzdorný, je na 2x 10W+2W, dokáže rozblikať aj výstražné smerovky pri úplne vyflusanej baterke.Cena 690 SK. Odvtedy problém zo smerovkami nemám.

Nejak som sa zase dostal k motoru. Pôvodný majiteľ bol asi lakomý a preto tam lial olej Shell VSX 2 to je asi hneď po M2T najhorší olej aký môžete do tejto motorky naliať.Takže som kúpil plne syntetický olej Malossi 7.1 špeciálne určený pre nicasilové válce. Cena asi 450SK/l (ale videl som ho už aj za 380SK/l). Ďalší šok prišiel, keď som sa pozrel ako je na tom prevodový olej. Napadá ma jedíne slovné spojenie - čierna sračka. Tam bolo snáď PP80 alebo čo!!! Preto som clú prevodovku vypláchol čistiacim prostredkom pre prevodovky a nalial kvalitný Castrol MTX 80W pre prevodovky dvojtaktných motocyklov. (420SK/l) Taktiež som vypálil výfuk, očistil karbón a usadeniny na pieste a hlave válca a nakoniec namontoval karbónové klapky Polini namiesto pôvodných plechových.

Motor od tejto úpravy (opravy) chytil druhý dych a keď je v dostatočných otáčkach zastaví ho skutočne máločo :D Kopce jazdím prinajhoršom na štvorke a pod 50km/h som ešte nešiel ani v tom najhoršom strmáku. Cestovka sa zvýšila na 75-80km/h

Momentálne mám motorku pod plachtou, ale ako je vidieť v denníku, stále jazdíme i keď teploty už nie su bohvie aké.
Pracujem na novej prístrojovke pač pôvodná už má svoje odslúžené. Až to bude hotové dodám fotky do denníku.

A teraz trochu čísel. Tabuľka vynaložených financíí za tieto 4 mesiace okrem benzínu (neodkladal som si bločky, budúcu sezónu napravím)

Náklady na motocykel okrem PH od septembra do decembra v roku 2008

P.olej Castrol MTX 1L
420,-

celkom

2489,-

V budúcnosti pribudne určite nová reťazovka, pneumatiky (najskôr Mitasky E-07), riadítka a bohviečo všetko. Zatiaľ končím. Howgh, fajka zhasla...

...a zase sa zapálila. Jar sa blíži takže:

18.2.2009
došlo na výmenu reťazovej sady. Kolečká od JT, reťaz netesnená od Tsubaki (neviem či to bola správna voľba, uvidíme). Rozetu som dal o tri zuby menšiu takže teraz mám prevod 15/50 (oproti pôvodným 15/53). Cestovka zostala viac-menej rovnaká, stále sa motám okolo tých 80, teraz samozrejme v nižších otáčkach. Do kopca to má stále pomerne dosť sily, som zvedavý čo bude motor robiť až na to nahádžem batožinu Takisto uvidíme čo povie spotreba ale vyššia už snaď nebude.

Edit: Po poslendom výjadze mi vyšla spotreba 5,5L na 192km čo po teoretickom výpočte činí neuveriteľných 2,8l/100km! Neviem či je to možné alebo mi zle ukazuje tachometer...

17.-19.4.2009 Som sa zúčastnil Stretnutia po dlhej zime neďaleko Košíc. Cesta tam mala 420km, v sobotu 200km po Maďarskom príhraničí a v nedeľu 530km malinko inou trasou domov. Musím pochváliť motorku, za celých tých 1150km s ňou nebol jediný problém, ani len neštikla - a to som jej dobre nakladal. To všetko so sympatickou spotrebou 3,5 - 3,7 litra naturalu 95 na 100 kilometrov (len tá malá nádrž zaisťuje dojazd maximálne 200km )

1.5.2009
Momentálne prebieha prestavba na akýsi pseudo turisticko - rally špeciál;

turist plexi, prídavné svetlomety, mali by pribudnúť aj alu kufre. Sám som zvedavý čo z toho vznikne...

Jo, a ten tachometer fakt kecal. Prekalibroval som ho ale aj tak sa vôjdem do 3,5l na sto.

Maximálne som doteraz nameral 3,7l/100km (plne naložený v silnom daždi)

8.-10.5.2009 : Stretnutie Mototuristov Šrobárová (hranice s Maďarskom) tu sa vyskytol prvý vážnejší problém a to netesnosť vodnej pumpy. Za jazdy to ešte ako tak šlo, ale akonáhle som zastavil na semafóre hneď bola podomnou kaluž. Našťastie sa ale Derbinka pochlapila a doviezla ma domov kde som problém hneď vyriešil (blbé tesnenie). Mimo tejto nepríjemnosti to opäť bolo krásnych skoro 500km za víkend bez problému. Nikdy by som nepovedal že dvojtakt dokáže byť takto spoľahlivý. Kecy o tom že sa to oproti 4T len kazí a žere sú fakt len kecy

2.9.2009: Máme výročie, viď denník!

5.9.2009: Začal blbnúť karburátor. Nedá sa nastaviť, na voľnobeh skape, vo vysokých otáčkach sa dusí. Po rozobratí som zistil pravdepodobnú príčinu - ihla voľná a krivá ako paragraf, uloženie si už tiež dobre vymlátila a hlavne - pri jazde zvoní ako Notterdam na pravé poludnie . Motorka má najazdené 37 000 km takže sa ani moc nedivím. V pláne je kúpiť nový karburátor - phva 17,5mm. To bude zase drahé...

28.12.2009: Odišiel podtlakový ventil. Nahradený klasickým manuálnym zo skladových zásob.. Oprava - 0 €

Náklady na motocykel okrem PH v roku 2009

Pastorok 13z
13€

hruso25
hruso25 napsal 26.12.11 v 21:25

Super čítanie.Tá Derbi má dačo doseba.

KalTom
KalTom napsal 22.03.10 v 18:03

Woozie02
Woozie02 napsal 23.02.10 v 14:07

tomi: To máš, recht fotil som to kdesi za Brnom. Zaujali ma tie lúky naokolo

KalTom
KalTom napsal 13.02.10 v 01:06

Fotka č.6 je moje město Dobrá to fotka Ať jezdí, a jak zase budeš u nás tak řekni...

Martic
Martic napsal 26.12.09 v 21:34

Bomba ... fakt čumim. Ty jsi lamač kilometrů jak prase . To je profil panečku . Tak to má být. Chválím . Jen tak dál. Bezvadnej popis, deník i fotky. A taky super mašina . Dokazuješ, že je to fakt držák jak má být .
Dokonce jsem "přelouskal" celý tvůj deník. Je moc pěkně napsaný a vedený , akorát ta slovenština mi dělala krapet problém, ale to je moje chyba . Jediný koho znám, že by ti mohl v obsáhlosti popisu a deníku konkurovat je roberto-cz.
Přeju další vydařené sezony a moc a moc kilometrů s úsměvem . Kdyby to šlo tak ti dám 20 bodů .