Yamaha XT1200Z Super Tenere (2010)

Vlastník Chippcz
Vloženo 17.3.2023
Aktualizováno 8.3.2024

V tomto bodě mám prý výstižně popsat svou motorku :D : Zatím ?? Chodím se kochat do garáže a říkám si, že je to fakt velkej stroj…

Triumph Tiger 800 XC: Nakonec mi přišla moc malá a na jízdu ve dvou s bagáží již nedostatečný výkon…
Honda VFR 1200X Crosstourer: Krásná motorka, ale sehnal jsem jen DCT… nakonec mne přesvědčila i náročnější údržba
BMW F 800 GS Adventure: Podobně jako Tiger 800 XC a navíc zkušenosti s poruchami motoru

První dojmy - Při první svezení mi vykouzlila na tváři takový ten debilní úsměv, co nikdo nepochopí … Nicméně po první jízdě mi v hlavě utkvělo několik věcí. 1) Taková velká kráva a v zatáčkách je tak příjemná 2) Už zase jedu 130 a vůbec to není poznat, ochrana proti větru je dokonalá 3) Nezáleží na zařazené rychlosti, je to tank a jede to i na zapomenutou 2, 3 4) Dynamika v režimu T je podobná spíše výletnímu parníku 5) Přepnutí do režimu S (spěchám) - tak pozor, tady budu asi často

Motorku bych doporučil pro - Komukoliv, kdo má v srdci dobrodružství a hledá pohodlný a spolehlivý stroj.

Doplňky na motorce - Vyhřívané rukojeti
Doplňková světla LED světla 2x 15W
Přídavné stupačky
LED blinkry Yamaha (2018)
Výfuková koncovka remus
Ukazatel zařazené rychlosti

Motorku jsem vybíral již více než tři roky ve stále se rozrůstajícím odvětvím cestovních endur. Postupem času se mí favoriti měnily. Dlouhou dobu byl hlavní favoritem velice zábavný Triuph Tiger XCA 800. Po té se na vrcholu mého wish listu vystřídaly ještě BMW F800 gs, KTM 790 adventure, nebo Honda VFR 1200. Výběr nakonec vyhrála ST kvůli technice, kterou můžete servisovat na koleni, kardanu, bytelné konstrukci, obsahu a pohodlí při cestování ve dvou.
Motorka byla dovezena z Německa firmou RVmoto. Z RV moto ji pořídil Pelito . Od něj ji koupil jistý pan Foud a od toho jsem ji koupil já.

K dnešnímu dni jsem na motorce zatím najel něco pod 50 km, stále je zima. Tudíž podrobnější dojmy budu dopisovat později.

Zatím jsem však provedl učesání drátů příslušenství, které na motorku dodělali mí předchůdci, výměnu provozních kapalin, filtrů a svíček. Na motorku jsem také vrátil koncovku výfuku REMUS.

V plánu je výměna blinkrů za LED, výměna přídavných světel za LED, doplnění držáku na navigaci.
Více po prvních jízdách.

#EDIT01
Březen 2023
Dnes první delší jízda. Pocit z jízdy super, jen motorka trochu hůře startuje. A při zařazení jedničky a stisknuté spojce to trochu chce jet.
To znamená zpět do garáže a vyměnit spojkovou kapalinu. Co se týká startů, tak si moc nevím rady. Když naskočí tak šlape pěkně …

#EDIT02
Duben 2023
Spojková kapalina vyměněna za Dot5.1. Vše zdá se funguje jak má.
#EDIT03
Květen 2023

Rozhodl jsem se vyzkoušet možnosti mou ST na dvoudenním výletě do Alp a zase zpět. Na cestu jsem na motorku přidal akorát navigaci TomTom Start a vyrazil jsem. Motorka zvládla cestu bez ztráty kytičky. A já, čím déle jsem v sedle, tím více jsem spokojen.

#EDIT04
Srpen 2023
Motorka prošla velkým servisem za strašnou raketu. Výměna rozvodů, seřízení ventilů, výměna spojky, svíček a všech kapalin.
A rozdíl ? Markantní… Motorka naráz ztichla a ztratilo se spoustu drobných vibrací, které mi nejprve přišli jako běžné. Slabší starty zůstávají a občasný boj při řazení také docela nezmizel. Nicméně vše je připraveno na cestu.

Září 2023
První větší motodovolená do Bosny a zpět. Najeto přes 3600 km. Více v cestopisu… Pocity z motorky jsou krom řazení ok. Zároveň jsem začal pozorovat tendence zavírat se v zatáčce (asi je na posledním tažení ještě originální ložisko v hlavě řízení).
Stále mi v hlavě vrtá problém s řazením, proto jsem sednul na google a zjistil jsem, kdy by mohl být ještě problém. Občas se stává, že se zanese osa na které se “otáčí” páčka řazení a to způsobil problémy s řazením. Páčka se nevrací dostatečně rychle zpět do výchozí pozice. BINGO !! Odstranění starého maziva, vyčištění a promazaní pomohlo, řazení je najednou plynulé a pohodlné.

Říjen 2023
Motorka zazimována, přes zimu mám v plánu vyměnit přídavná světla za ledky a vyměnit vypínač, doplnit kryt světla a vyměnit zrcátka za modelovou řadu 2014. Uvažuji ještě o výměně spojkového koše za ten bez pružin, ale uvidíme. Na jaře je každopádně domluvena výměna ložiska řízení a kyvné vidlice.

#EDIT05
Dnes jsem motorku odzimoval a polorozebral, čeká mne revize elektriky, výměna spínače přídavných světel, instalace nových přídavných světel, výměna blinkrů za LED, montáž předkopů a krytu hlavního světlometu + držák telefonu RAM.

Chippcz
Chippcz napsal 31.03.23 v 21:40

A neměl jsi problém se starty ? Ta má trochu ztěžka startuje, ale když už běží, tak je to v pohodě. Už jsem měnil vzducháč i svíčky a stav se nezměnil.

Slávek-TDM
Slávek-TDM napsal 17.03.23 v 14:02

Cukani v tahu zmizelo po vycisteni skrticich klapek, ktery byly na hranach zakarbonovany. Zaroven jsem promazal jejich tahla od motorku (prestoze od plynu vedou lanka, je to RBW), takze i to mohlo pomoci. Jinak ja mam rezim S skoro urcite bez skrceni, Tecko ma omezeny prvni 4 kvalty, ale to jsem pouzil jen v desti nebo v Albanii a Recku na stolinach...

Chippcz
Chippcz napsal 17.03.23 v 13:37

Četl jsem Vaše patálie s cukáním. Když jsem ji koupil, tak akorát hůře startovala. Místo gelovky tam ale byla Lifepo. Vyměnil jsem baterku a výrazně se to zlepšilo. Koupil jsem ještě nové svíčky a vzducháč. Tak snad se to potom zlepší. Četl jsem ještě o tom, že lze updatovat software a ještě z toho dostat více …

Slávek-TDM
Slávek-TDM napsal 17.03.23 v 12:38 10b.

Mam tu samou a krom vahy na ni neni nic ke kritice. Pro me to byl vrchol me moto geneze, ted uz pujdu s vykonem, objemem i hmotnosti stroju jen dolu. Navic bych kvuli zacinajicim trablum s karpalama chtel automat a to ma v teto kategorii jen jedna motorka.