Honda CB 500X (2019)

Vlastník Stosi
Vloženo 4.1.2023
Aktualizováno 4.1.2023

Nenáročná motorka pro nenáročné jezdce, nízká spotřeba

První dojmy - Motorku jsem si prohlédnul na výstavě jako novinku v roce 2019. Po dvou letech jsem našel zajímavý inzerát s nájezdem 7.500 km za příznivou cenu. Jel jsem si motorku vyzkoušet a bylo rozhodnuto pro koupi. Dojem z prvního svezení byl super. Doposud jsem jezdil na Yamaze XT 600 a na silnici je Honda hodně velký posun k pohodlnější jízdě. Spojka se lehce ovládá, řízení je bez námahy.

Motorku bych doporučil pro - Doporučuji i ženám cestovatelkám, řidičům s omezením na A2 a všem kdo nechtějí utrácet za motorku 300 tisíc.

Doplňky na motorce - Další doplňky jsou vyšší plexi Puig, kryt chladiče, hlavní stojan, rozšíření patky bočního stojanu a brzdového pedálu, kryty rukou a těžší závaží do řidítek, kryt motoru, padací rám, sada kufrů, originální zásuvka na 12V.V.

Na motorce jsem za poslední rok používání najezdil cca 10 tis. km. Jízda v jednom je docela svižná a pohodlná. Do zatáček se sklápí už jen pohledem, ovladatelnost je hračka. V sérii zatáček máte pocit, že jedete na kole a dokážete držet tempo i se silnějšími stroji. Na výjezdu do kopce už výkon docela chybí a musím stále podřazovat. Ve dvou je jízda spíše na kochačku než na svižné tempo. Na dálnici jsem dokázal ve dvou s plnou polní uhánět maximálkou 150 km/hod (v jednom 173 km). Při jízdě do 120 km/hod motorka jede celkem i svižně bez nutnosti častého řazení. Na 6 tku můžete jet v obci klidně i 50 km/ hod a bez nutnosti podřazení rozjet i za hranici povoleného limitu. Co vidím jako hodně špatné je slabý zadní tlumič. Na doporučené nastavení druhého stupně od výrobce motorka nepříjemně pohupuje. Jezdím s tvrdším nastavením na 4 a ve dvou na max. tuhost 5. Pokud chcete motorku vybavit doplňky pro jízdu v terénu, stejně jako jsem to udělal já, tak vám řeknu, že jsou to možná zbytečně vyhozené peníze. Kdo chce jezdit více terénem při cestách do Rumunska nebo Albánie, pořiďte si jinou motorku např. Ténéré nebo Afriku. Na motorku je vzhledem k rozměrům ráfků omezený výběr pneu vhodných do terénu. Původní originální Dunlop jsem po nájezdu 12 tis. km přezul na Continental TKC 70. Pneu výborně drží v zatáčkách i za mokra. Nájezd mám na TKC cca 8 tis km a jsou již téměř na výměnu. Byl jsem překvapený nízkým nájezdem ve srovnání s Mitas E 07 (které jsem používal na Yamaze XT) na kterých jsem najížděl cca 20 tis. km. Nyní budu přezouvat na silniční pneu Pirelli Scorpion Trail II, z důvodu snížení nepříjemných vibrací do řidítek (v určité rychlosti) od předního pláště hrubého vzorku, který má postupně po nájezdu drobné odskoky. Doufám, že to pomůže a nezjistím, že jsou špatné ložiska v krku řízení? Spotřebu jsem při seznamování s moto držel na 3,2 l a nyní při svižnější jízdě jezdím za 3,8 l, což je stále úsporná spotřeba. Co doporučuji vyměnit je původní sedlo, které jsem nechal přešít a upravit v DDT Custom seats Mohelno. Sedlo je tvrdší, rozšířené i zvýšené (hlavně pro spolujezdce) s použitím 3 vrstvé pěny a možností přípravy pro vyhřívání. Nové sedlo je opravdu pohodlné. Na moto jsem naseděl za 12 dnů dovolené cca 4,5 tis. km v maximálním pohodlí. Nyní mám najeto přes 22 tis. km bez jakékoli závady na motorce.
Celkově jsem s Hondou CB 500 XA spokojen a zatím i přes uvedené nedostatky neuvažuji o výměně. Motorka není ani příliš velká a manipulace je vzhledem k váze cca 197 kg bez problémů.

LesníkToník
LesníkToník napsal 15.06.23 v 07:54 10b.

Ahoj, víš prosím název sady kufrů na moto?

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 14.02.23 v 01:27 10b.

super

speroure
speroure napsal 11.01.23 v 21:49 10b.

Pěkná A sedlo od DDT Custom je to TOP co může být. Skvělá volba

Kokška
Kokška napsal 06.01.23 v 17:26 9b.

Paráda, sedlo vypadá opravdu hezky. Já jezdím na mé 500X Avon Trialrider, naprostá spokojenost, doporučuji. Je to jak píšeš, když jí máš v ruce, potrápíš daleko větší stroje. Tak ať nám to jezdí.

Leon1973
Leon1973 napsal 04.01.23 v 18:24 10b.

Hezky napsané.