Yamaha Tenere 700 (2020)

Vlastník Frankie
Vloženo 6.10.2022
Aktualizováno 21.6.2023

Vloženo: 25.03.2023, Uskutečněno: 22.03.2023, Zhlédnuto: 60x

Moje letošní třetí a na dlouhou dobu nejspíš poslední vyjížďka.
A přitom to začalo tak skvěle ! Parádní počasí, skončil jsem v práci dřív, že to půjdu trochu projet a pak vyměním olej a filtr. A ještě jsem před jízdou zkusil přitvrdit podvozek, jen tak pro zajímavost jak to bude znát, bylo mi jasné, že pojedu jen po silnici.
To si tak jedu, jedu a jedu...a baví mě to čím dál víc. No tak to trochu prodloužím, vždyť na tom nezáleží jestli budu měnit olej o hodinu dřív nebo později. Jak jsem se mýlil..
Podvozek funguje parádně, pořád rozumně filtruje nerovnosti, ale zároveň se tolik nehoupe. Kdybych to měl jako jedinou motorku, dal na ní silniční pneu a přitvrdil to ještě víc, klidně i nějaký Alpy by se na tom daly podniknout. Tyto a ještě další myšlenky mi běží hlavou, zatímco se to neodvratně blíží. Zpětně jsem si říkal, kdybych vyjel o kousek dřív, nebo později, nebo jel jinudy, byl někde rychlejší, či pomalejší...ale na kdyby se nehraje a prostě to dopadlo jak to dopadlo.
Zrovna když jsem si říkal jak mě to dnes baví a jak mi to jde, že to asi už pomalu otočím, stalo se to.
Míjím vjezd na benzinku a najednou se řidička v protisměru rozhodne přes plnou čáru rychle odbočit. Rychle jdu na brzdy, ale už po chvilce je jasné, že tak rychle se přibližujícímu se autu už nebude možné se vyhnout a srážka je neodvratná. Zbytek už byl jak ve zpomaleném filmu. Náraz do boku auta, přelet přes něj a následující tvrdé přistání hlavou na asfalt a rychlé přepadnutí na záda. Chvilku ležím, přemýšlím. Dost mě bolí za krkem, ale dá se to. Nade mnou se někdo sklání a křičí jestli žiju. Pomalu otevírám hledí přilby a říkám že asi jo.
"Tak se hlavně nehýbejte ! "
Jasně a budu tady ležet jak mrcha. Pomalu si v duchu projdu celé tělo, ruce, nohy, zdá se, že vše funguje. Jen levé rameno a ta bolest za krkem. Požádám paní o sundání rukavic s tím, že helmu už si sundám sám. Oběma se nám klepou ruce. Hodně pomalu se překulím na bok a opatrně se posadím. Tak asi jo, jsem v šoku a celý otřesený, ale asi jsem to přežil. Pomalu vstávám.
"Jste v pořádku ? Já se tak strašně moc omlouvám, já myslela že to stihnu jako ta auta předem mnou, já Vás neviděla."
Smutně hledím na rozbitou motorku a říkám si, že za tuhle omluvu si jí fakt opravím. Někdo mi dává k hlavě mobil, že se mnou chce mluvit záchranka, kterou zavolali. Říkám, že mi asi nic není, jen mě bolí záda, rameno a krk. Udělám pár fotek motorky a slyším houkání. Kolony aut v obou směrech, pár motorkářů se ptá, zda nepotřebuji pomoci. Přijíždí policie, dvě auta hasičů a dvě auta záchranky. Tohle všechno kvůli mně ? Ptám se sám sebe. Zvláštní, že necítím ani vztek vůči té ženské co mě právě málem zabila a zničila mi na začátku sezony motorku co jsem si přes zimu tak hezky připravil. Spíš jsem tak jakoby mimo a jsem rád, že jsem to přežil. Jsou jiní co dopadli (doslova) mnohem hůř.
Abych to zkrátil. Záchranka mě odvezla do nejbližší nemocnice, vyšetření ukázala, že nemám nic zlomené a jsem asi jen otřesen a to doslova, jak fyzicky, tak psychicky. Celou noc jsem bolestí nespal, hlavu si přetáčím nebo zvedám rukama jak mě strašně bolí za krkem, ale tady prostě nebudu. Chci domů. Ráno dělám jako že nic, až mě konečně pustí. Cestou z nemocnice stihnu ještě na policii výslech. Vyšetřující na mě tak kouká a říká: "Na to jak to vypadalo na fotkách ze včera, jste dopadl velice dobře."
Dnes, kdy to píšu jsou to tři dny a pořád mě tak nějak všechno bolí, ale už je to asi o kousek lepší. Spíš to všechno řešení kolem. Motorku má odtahovka, musím si pro ní jet co nejdřív, protože parkovné 200,- na den. Zaplatí to někdo ? Do toho řeším pojišťovnu, hlášení škody a jsem zvědavý co nervů, času a peněz mi to bude stát a jak to dopadne. Opravdu nepříjemná zkušenost, kterou bych nikomu nepřál.
Zase na druhou stranu...díky tomu, ze mám víc strojů, na čem jezdit mám a hlavně mi s ohledem na to co všechno se mohlo stát, vlastně nic není !
Cítím vděk za tu obrovskou z pr.dele kliku a zároveň vztek za zničený stroj. Ano, stroj, co motorce vlastně je ? Na první pohled vidlice, blatník, oboje brýle, levý bok a nějaké plasty. Zbytek se uvidí naživo až ji přivezu. Mám pocit, že to snad ani nechci vidět.
A to jsem se rozhodl, že Triumpha i BMW prodám a Tenerku si nechám. Jo, člověk míní a osud mění...
Proč o tom vlastně píšu ? Stokrát si můžu dávat pozor na křižovatkách, odbočkách, v kolonách atd. A stejně se pak najde někdo a to, že mám přednost je mi v tu chvíli k ničemu...lidi, dávejte na sebe pozor.

the_e_o (0) napsal 25.05.2023 v 08:37

Brzké uzdravení a drž se! Prý "neviděla" Dá se tomu nějak pomoct s tou viditelností? Přídavná světla? Jezdit s dálkama? Stroboskop ?

Milan1963 (272) napsal 29.03.2023 v 22:47+1

Taky se mi to stalo, v roce 2016. Před dovolenou na motorce...hlavní je zdraví.

Jacubson (7) napsal 28.03.2023 v 19:13

No TVL to je pech Tak se dej rychle do kupy

Cyxa (3) napsal 28.03.2023 v 17:09+1

Rozbitá motorka určitě mrzí, ale hlavně že jsi to přežil bez větší újmy.

jerseySE (10) napsal 28.03.2023 v 01:10

Tyjo! Dobře že jsi v pohodě! No a teď pevný nervy s pojišťovnou! Já měl loni v Germánii úplně stejnou situaci, ale naštěstí jsem to o pár centimetrů ubrzdil.

Pedl (178) napsal 27.03.2023 v 10:16

Tak hodně štěstí, ať je zas líp a vše se dobře vyřeší. Já často vidím jak skupina aut někde odbočuje nebo vyjíždí z vedlejší a ten poslední se nikdy nekouká a spěchá za ostatníma.

-Jandys- (16) napsal 27.03.2023 v 01:58

drž se chlape a děj se zas do pohody, motorka jde opravit, lidský život někdy už ne, prošel jsem si podobným.Poděkuj svému andělovi že byl při tobě a brzo zase po jedné stopě

Pupi04 (41) napsal 26.03.2023 v 15:20

No, tak to na.ere
Hlavně, že jsi v pohodě a s plány do budoucna
Tenerka se opraví a bude jako dřív

Slávek-TDM (129) napsal 26.03.2023 v 14:10+1

Pokud muzu doporucit, sundej z toho doplnky co jsou v poradku jeste pred tim, nez to nafoti pojistovak. Az ti budou kalkulovat skodu a odecitat z ni zbytkovou cenu, s doplnkama vubec nepocitaji, ale ten kdo to vydrazi je pak bude chtit presne tak jak jsou na fotkach...

elvis78 (133) napsal 26.03.2023 v 14:03

ty jo, dobře to dopadlo pro Tebe ! Kolegovi se stalo to samý ale motorka skončila docela v pohodě na rozdíl od něho. Nakonec se nemohl vrátit do práce protože jeho noha odfiltrovala motorku od předku auta . Ženská která to způsobila musela vše uhradit i náhradu mzdy atd atd. Poptej se známých jestli něznají nějakého advokáta, nemělo by to stát majlant a stejně to zasolí té ženské pojišťovna s její účastí
v pátek jsem skoro nedostal přednost u Benátek nad Jizerou od Dražic. Jedu po hlavní, blbeček v asi mazdě 626 měl na uchu mobil a i když mě viděl mi tam začal vjíždět a já musel uhnout do středu vozovky. Tolik sprostých slov padlo na adresu toho vola... Na silnici se bohužel vyskytuje čím dál víc hovad a sobců, hloupých mužů a ženských který nikdy papíry dostat něměli.

OldCrow (8) napsal 26.03.2023 v 10:50

Chlape drž se! Přeji brzké uzdravení. Myslím, že to co jsi napsal má smysl. Hodně lidí, včetně mě, si uvědomí to, že jak jsi uvedl, někdy je přednost na nic, hlavně opatrnost.

r13 (1) napsal 26.03.2023 v 09:26

Ještě, že to dopadlo takhle. Přeji brzké uzdravení

stnd (29) napsal 26.03.2023 v 09:21

Dej se brzy do kupy a jezdi dál chlape.
Hlavně že jsi celej, na paní si nic nevezmeš, to je prostě naprd, ale zdraví máš jedno.

PSanec (130) napsal 26.03.2023 v 08:56

Ahoj, nejdříve ti přeji brzké uzdraveni. Věř mi, že za pár dní to budeš brát jako brnkačku. Jsem senior, mám za sebou asi 35 bouraček,15 zlomenin,několik, pobytů v nemocnice, Vždy jsem měl motorky havarijně pojištěné i sebe. Opravy motocyklů stály mnoho milonů. Káždá bouračka člověka vykolejí, ale pokud se dobře uzdravíš a nikomu neublížíš, tak je to bezvýznamná životní epizoda.Drž se chlape.

VenaJH (9) napsal 26.03.2023 v 08:28

No ještě že tak... Přeji rychlé uzdravení
Co se týče opravy motocyklu tak vstup co nejdříve do jednání s pojišťovnou kryjící povinné ručení té řidičky.
V případě, že nejsou pochybnosti o vině nebo nějaký technický nedostatek na motocyklu, tak půjdou veškeré náklady na opravu, škody na Tvém vybavení i třeba to parkování za ní.
První by měla být prohlídka a následné rozhodnutí zda se jedná o "totálku" nebo ne...
Držím palce ať vše dobře dopadne...

Juraj22 (169) napsal 26.03.2023 v 08:04

Fuj, úplně mě po ránu mrazilo, jak jsem to četl. Hlavně se dej brzy do pořádku, motorka bude časem taky jako nová

JardaBar (164) napsal 26.03.2023 v 07:22

Ještě, že to dopadlo takhle. Přeji brzké uzdravení!

intruderman1 (2) napsal 26.03.2023 v 07:05

Tvl...hlavně že jsi aspoň v rámci možností ok. Držím palce k brzkému uzdravení

Kasinak (7) napsal 25.03.2023 v 23:45+1

Ufff... Frankie... Z toho mrazí... Hlavně že jsi v rámci možností cajk.. Tenerka se opraví.. Drž se a ať se pojišťovna necuká...

• nová sedačka

Žádná motorka není ideální. Nejinak je tomu v případě Yamahy Tenere 700. Všichni si vesměs stěžují na podvozek a houfně ho předělávají. Mně proti předchozímu BMW F800GS nepřijde o nic horší, možná právě naopak. Jasně, že

Vloženo: 02.04.2024
    Uskutečněno: 30.03.2024
  • Silniční vyjížďka.

Chtěl jsem si natočit své oblíbené zatáčky a ukázat, že na Tenerce může být zábava i když se jede jen po silnici. Nakonec jsem jel úplně jinam, než jsem původně rozmýšlel, do toho navíc konec jízdy poznamenala nepřízeň p

Vloženo: 24.10.2023
    Uskutečněno: 26.08.2023
  • 4 motorky během týdne

Po týdnu stráveném s rodinou u moře (3 ženské) to chtělo nějaké odreagování :-D Jawa 250/590 Sport Venku hic jako kráva, člověk unavený a má chuť se svézt na něčem na pohodu. Na to je Jawka ideální. Je to malý, l

Vloženo: 27.08.2023
    Uskutečněno: 26.08.2023