Yamaha XSR 900 (2022)

Vlastník nevo7
Vloženo 23.9.2022
Aktualizováno 5.3.2024

Deň vyzdvihnutia modrej XSR900 model 2022. Deň, keď sa všetko zmenilo. A teraz snáď začne slnko obiehať okolo zeme.

Motorka koupena od Styx Šaľa

Honda VFR 800: model 2014+; moc som chcel skúsiť Hondu. Nie je ich moc v inzercii a ak sa niečo objavilo, nebol som ochotný zaplatiť 80% novej motorky za 8 ročnú jazdenku.
Yamaha Fazer8: tu som mal motorkársky skončiť, taký motorkársky dôchodok, ale osud to chcel ináč.
KTM 890 Duke: len náhodou som ho skúšal, pocity prikladám nižšie.

První dojmy - Len myšlienkové, aby som nebol moc sklamaný. Pocity prichádzali postupne kilometrami.

Motorku bych doporučil pro - Pre majiteľa, čo má okruh rovno za domom /stačí aj motokárový :)/. Pre teba, ak plánuješ krátke výjazdy do 300km denne. Prípadne pre majiteľa cendura, ak potrebuje niečo druhé do garáže na kratšie výjazdy, či na dochádzanie do práce a po práci si dá pravdaže taký 100 kilometrový okruh domov.

Doplňky na motorce - Podsedlová tabuľka na číslo. Padáky, tie najkrajšie čo som videl na tento motor a vymenené riaditka za širšie a rovnejšie.
Rok 2024 priniesol Oxford Retro vyhrievané rukoväte /napojené na originál ovládanie na displeji/ a originál Yamaha polokapotáž.

KTM 890 Duke
Na mňa malá /195cm/, najmä vzdialenosť riaditka-sedačka. Nohy som mal v pohodlnej pozícii. Riaditka príjemne široké. Motorka ľahká, prehadzuje sa s radosťou. Viacej človek sedí nad predným kolesom /pri športovej jazde nalepený na nádrži/, nezvyk pre mňa. Spredu vyzerá pekne a zvuk tiež krásny /to čo ide z výfuku, motor je klasika dvojvalec/. Určite si treba dokúpiť QS. Sedačka je moc tvrdá, od 30teho kilometra som už trpel a neprestalo to. Ani tvar na konci a ten špic na spolujazdcovej sedačke nepridáva komfortu pre väčších ľudí. Pruženie tiež tvrdšie nastavené, na hrboľaté a zaplátané cesty už nepohodlné, uskakovalo to na zaplátanej ceste v náklonoch. Ale motor ide krásne, aj na rain som nemal pocit, že by to nešlo. Ako na väčšine moto, rukami som si zakrýval 1/3 späťákov. Má to tlmič riadenia, ale riaditka kmitali či pri 60tke, či pri 70tke, 80tke, 90tke. Taký blbý zvyk KTM. Displej by mohol byť vyššie umiestnený, treba moc klopiť zrak a už nevidíš periferne čo sa deje pred tebou. Žiadne vibrácie som nepostrehol. Motor príjemný /oproti bucharu V2 od KTM/, aj na päťku po dedine, aj na šestku do mierneho kopčeka a len 70km/h, dáva to. Ruky to netrhá, ale zrýchľuje to, od 5000ot. určite dostatočne. Brzdný účinok fajn, spotreba 3,8l /turistika/.
Zvyšok fungoval ako mal, žiadny rozdiel som tam nepostrehol od toho čo to malo robiť a robilo.

Kultové moto značky vždy mali len trojpísmenkové označenie /CBR, CBF, GSF, XJR/. XSR sa tiež stane kultová, ak už nie je. Pri predstavení pred rokom na Eicme 2021 neohúrila, ako väčšinu motorkárov, ani mňa. Až toto leto som jej prišiel na chuť. Po prvých testovačkách ju novinári vychválili do nebies. Motor, jeho zábavnosť, už bol známy roky a preto som to chcel skúsiť. A keď sa stále viacej nad tým zamýšľam, má to tie tvary, ktoré som pred desiatimi rokmi staval z Jawy /viď foto/. A za ďalšie, je to motorka, ktorú si viem predstaviť v obývačke namiesto televízora a obzerať tie detaily /tá fráza mi až teraz prvykrát dáva zmysel/. Hocikde, kde stojí na ulici, parkovisku, pred kaviarňou, je špecifická, ľudia sa otočia a to bol iste hlavný zámer dizajnérov. Farebná kombinácia modro-zlatá zaberá aj na mňa, už to musí byť 50% predajného úspechu.

XSR900, čo ti o nej nepovedia v bežných testoch?

Motor: Je to vraj klenot už roky. Vrčí krásne, ako z airboxu, tak aj z výfuku. Taký brunivý zvuk. Dalo by sa povedať, že na turistiku je výfuk hlučný. Nijaké vibrácie som nepostrehol pri medzimestskom vození. Okolo 130km/h pri pridávaní je jemné vibrácie cítiť do stupačiek. Motor jemne ťahá od 2000 ot., potom zas to znateľne cítiť od 4000 ot. Na výkon sa nemôžem sťažovať, aj keď to prvých zábehových 1000km točím len do 5000 ot.. Keby do toho nemontovali QS, bola by to povinná kúpa, ten motor si to zaslúži. S použitým QS radenie hore, to je len prásk, prásk, prásk, úplný samet, ľudia pri ceste musia mať zvukový zážitok. Radenie dolu by som si vedel predstaviť jemnejšie. Palivová mapa 4 /rain/ je veľmi jemná, vôbec nevydesí. Už trojka je fajn a na bežné povozenie stačí. Otvorenie plynu je hladké, ale zatvorenie trochu cukne s motorkou. Robí to na všetky palivové mapy. Tak isto pri padaní otáčok cez 3000, to cukne, na nižšie kvalty to je cítiť, pri šestke už ani nie. Ale ak sa hýbeš v zápche len na vstrekovanie /bez pridávania plynu/ je to krásne plynule, bez cukania on-off /to dvojvalce najmä od KTM majú hrozné/.
Posed: Nohy si poskladá aj 2m chlapík /aj keď celú ergonómiu motorku robili skôr tak pre ľudí do 190cm/, jemný predklon na riaditka, ale nič hrozné oproti cenduru. Riaditka sú 73cm široké, ja by som ich uvítal širšie a asi aj rovnejšie. +3cm by pomohli na riaditka, aj tak ich podvedome držím na konci gripov. Nohy v kolenách nie sú moc zalomené. Jediné na čo môžem nadávať, je sedačka. Nechváli si ju jazdec a pre spolujazdca, povedzme, že XSR je robená pre jednu osobu. Sedačka je tvrdá. Asi okolo 100vky km vzdialenosti si to už uvedomujem, ale dá sa to vydržať /prvý deň od predajcu som dal domov 320km – no trošku som sa túlal/. Na svoju výšku by som uvítal dlhší sedák. A možno vyššie umiestnenú sedačku /bolo by to aj vhodnejšie na rozhľad, čo sa deje na ceste predo mnou/. Asi budem potrebovať čalúnika.
Podvozok: Tiež pri testoch novinárov bola často sťažnosť na jeho tvrdosť. Je tvrdý, ale nedá sa povedať, že nepohodlný. Ale bol by som rád na zadok, za tlmič Ohlins z MT09 SP. Alebo za semiaktív a netreba riešiť či to funguje správne, či nie.

Zvyšok: Displej, aj keď malý, tak je fajn. Pekne čitateľný, majiteľ si vie nastaviť 2 zobrazované údaje. Ukazuje to všetko, aj spotrebu celkového paliva za deň, či aktuálnu spotrebu. Nepochopil som načo sú šípky ukazujúce možnosť využitia QS, aj tak stále svietia zeleno hore či dolu. Radšej namiesto toho tam mohli dať zobrazenie vonkajšej teploty na pevno. Pod sedačkou miesto, no tak len na to originál náradie. Lekárnička bez šance. Nádrž je len 14 litrová. Ripnem si do konštruktérov, 16 litrov by bol ideálny kompromis /slušná prejdená vzdialenosť a žiadna extra váha navyše/. Spotreba, to bude s radosťou do 5 litrov, zatiaľ mám 4,8l/100km. Rejd je malý, na ceste pre dve autá bez pruhov pre cyklistov, sa neotočíš.
Detaily motorky sú krásne, tak z dvoch metrov, keď motorku sleduješ ako celok. Ale niečo nechali aj na dorobenie si doma. Na riaditkach som páskoval káble pre ucelenejší vzhľad a nad zadným svetlom priliepal koncovú koženku sedadla zvnútra /pritom stačilo vo výrobe 2x naviac cvaknúť spinkovačkou/. Na druhej strane mi nevadí ochranná hadica pri krku riadenia, ala husí krk, ale nepochopím, prečo na čiernom motore na ľavej strane použili šedé hadice, ešte s červeným pásom – strašne to bije do očí. Nejakým plastovým úpletom na káble to prekryjem. Váhu asi ani nemusím spomínať, motorka čo má pod 200kg je neskutočne ľahká, obratná, hravá na preklápanie /dievčatá to pravdaže majú ináč/.
Späťáky sú uchytené nižšie na očný pohľad, ako je bežný motorkár zvyknutý, ale krásne je v nich vidieť, čo sa deje za tebou /vôbec si rukami nezakrývam tretinu či polovicu odrazu/. Určite budem zháňať vyhrievané rukoväte, to na motorku patrí /nejazdím len od 25°C vonku/.
Čo ma prekvapilo, tak že motorka strašne skrýva rýchlosť /bude to tým, že pred sebou v podstate nič nevidíš – žiadne plexi, displej a späťáky sú posunuté nízko/. Ideš slušných 95km/h a nezdá sa to. Ak si dobrý jazdec na modernom cendure, no sem tam zápasíš s tými 250timi kilogramami váhy motorky, či krásne ovládaš staršiu polokapotovanú motorku typu Fazer, Hornet, Bandit, CBF, VFR, na XSR tú istú cestu ideš o 25% rýchlejšie, je to tak.
Neskúšal som motorku ešte v noci a asi ani v daždi tá zadná blatníkova ochrana nebude hitparáda /to už dnes nedávajú ani cendurá/.

Prikladám dve zaujímavosti. Nad osvetlením ŠPZ nie je led žiarovka, ale klasika vláknová. A podľa CoC, model moto je značený ako MTM890 /to mám v techničáku a spomína sa to aj na obale používateľskej príručky/.

Po tých pár stovkách kilometrov si uvedomujem, že turista z tej motorky nebude /aj keď ja to preferujem a vyhľadávam/. Ale už pohodlné cenduro mám, potreboval som len nejakú zmenu. Ak fakt uvažuješ o danej motorke, tak vyskúšaj aj základný Tracer 9 /dosť podobná cena/. S doplnenými vyhrievanými rukoväťami ťa nemôže Tracer pripraviť o žiadny kúsok zábavy a podá to s väčším pohodlím /aj keď pochybujem, že to plexi bude dostatočné/. XSR je imidžovka, ktorá spríjemní deň, ale Tracer ten deň svojim vyšším komfortom pretiahne o pár hodín dlhšie.

Rok 2023:
Tak niečo zas navyše odjazdené a originál gumy zjazdené. No dali len 6000km, čo je u mňa sklamanie /málo km/. No dal som ešte šancu športovým Metzeler Sportec M7, ale asi finálne skončím u šport-turistických gúm, proste nájazd +10000km potrebujem /aby som to nemenil 2x ročne/.
Motor je stále dobrý. Stačí ho točiť do 5000 ot. a krásne ťahá, zvuk fajn, už som si zvykol aj na ten hluk /ako zvuk je výraznejší ako na MT10/.
Spotreba 4,5l/100km.
Trochu mám pocit, že QS raz ide hladko, raz ťažšie, neviem čo to ovplyvňuje. A prevodovka sa správa ako na starej XJ600 z 95teho. Ideš dlhšie ustálenou rýchlosťou na štvorke cez mesto, zrazu brzdy a zastavíš. A máš problém to sklepať do jednotky. Neviem čo na to vplýva. Ak si zo štvorky podradíš a potom zastavíš napr. na semafóre, už ľahšie zaradíš do N.
Sedlo je stále tvrdé. Denne tak na 300km, či 6 hodín sedenia. Dávam aj 500km denne, ale je to už trápenie pri návrate /neviem ako na tom obsedieť/.
Riaditka som vymenil za širšie /na rozumných 76cm/, rovnejšie a pohodlia mám dosť. Nápor vzduchu na naháča je fajn, s tým nemám problém. Uvítal by som hlavný stojan, bolo by to jednoduchšie pri starostlivosti o reťaz. A tachometer dosť kecá /neviem či to robí elektro náhon tachometra, či japonská ostražitosť/. V meste ukazuje tak o 5km viacej, ako skutočne idem a medzimesto to bude asi ešte horšie. Pochopil by som 1-3km rozdiel pri stovke, ale pri 50tke už 5km rozdiel je veľa.

Rok 2024:
Po troch zimných mesiacoch dorazila predná polokapota. Vyzerá to božsky. Som za najväčšieho frajera na dedine.

jawatar
jawatar napsal 06.03.24 v 10:47 10b.

fotorado
fotorado napsal 17.08.23 v 10:06 10b.

To podradovanie cista pravda. Ak zabrzdim na 4 alebo 5 tak potom to sklepat dole na 1 to je des raz to padne na nejaky medzistupen a musim povolit kusok spojku raz to tam da v pohode. Neviem prist na to cim to je...?

masev
masev napsal 17.03.23 v 11:43 10b.

Já měl XSR900 60th anniversary a vyměnil ji za Africu Twin. Dneska trošku lituju. Ne té výměny (ATAS je super), ale měl jsem si XSRo nechat. Přesně jak píšeš. Jako druhej bajk k cenduru je XSRo ideál. Zábavnější bajk člověk těžko najde.

Martanex
Martanex napsal 10.01.23 v 12:04 10b.

Pecka. Kolama dolů.

OttoFrick
OttoFrick napsal 04.10.22 v 18:22 10b.

Ano ano uz jsem videl. Moc krásně napsáno