Yamaha MT-09 (2022)

Vlastník MrGreeny
Vloženo 22.9.2022
Aktualizováno 17.4.2023

Po předchozí motorce, Honda CBR 500R, bylo na čase přejít na něco silnějšího a pohodlnějšího

Motorka koupena od FIRMA:MMB (Mladá Boleslav III)

První dojmy - Motorka mi ihned padla do ruky. Zjistil jsem, že na motorce převážně cestuji na místa, kde si poté užívám zatáčky, takže jsem chtěl něco pohodlného (se vzpřímeným posezem) a zároveň něco na čem si můžu užit zábavu. MT-09 byla jasná volba

Motorku bych doporučil pro - Motorku bych doporučil lidem, kteří si rádi užijí zatáčky a sem tam vyrazí na delší výlet. Myslím si, že pro začátečníky není úplně vhodná. I když oproti předchozím generacím je již motor CP3 kultivovanější, tak si myslím, že úplného začátečníka by mohl vyděsit. Ovšem nyní se dá pořídit i ve verzi s 35kW, tak se dá řídit i s řidičákem skupiny A2. Tudíž předpokládám, že Yamaha chce zacílit i začínající jezdce. Raději bych si ale před koupí zajistil testovací jízdu.

Doplňky na motorce -
Z originálního příslušenství jsem zvolil štít proti hmyzu, který převážně plní estetickou funkci a kontroverzní vzhled přední masky zlepšuje. Dále jsem zvolil vyhřívané gripy, jelikož vyrazím občas i přes zimu. Plus jako malý detail jsem koupil ponožku na nádobku brzdové kapaliny.

Dále jsem zainvestoval do ochrany motorky a zakoupil padáky do kol a padáky do rámu motorky. Zvoli jsem pouze bodové padáky, jelikož se mi vzhledově líbí víc než slidery. Ovšem funkčně jsou podle recenzí horší, jelikož mají tu vlastnost, že se mohou zarýt do asfaltu a motorka se díky tomu může daleko víc poničit. Nicméně tyto padáky od Barracudy by měly být vyrobeny ze silikonu, respektive jejich povrch, a proto by se měly po povrchu silnice klouzat. Ale samozřejmě doufám, že tuto jejich vlastnost nebudu muset nikdy využít. Posledním nezbytným doplňkem jsou také rolny do kyvky pro zadní stojan.

Zakoupení kratšího držáku RZ z originálního příslušenství Yamaha byl za mě zatím nejlepší kup. Motorka se díky tomu krásně opticky zkrátila a vzadu konečně nestraší ten velký držák RZ. Akorát očekávám, že pří jízdě po mokré silnici, či dešti, budu tuto úpravu proklínat, jelikož budu mít veškerou vodu a bordel ze silnice na zádech.

Nejnovějšími úpravami jsou černé racing páčky od M-style s modrými štelováky, které jsou shodou náhod úplně totožné s modrou barvou od Yamahy, je to takový hezký detail. Rozhodl jsem se také z motorky sundat originální zrcátka a zkusit zrcátka do konců řidítek. Nejenže motorka díky tomu vypadá o dost líp, ale také toho o dost víc vidím a nemám konečně ve výhledu svoje ramena. Časem bych ovšem chtěl investovat do trošku kvalitnějších zrcátek do řidítek od značky Highsider.

Zatím mám na motorce najeto okolo 300km a místy mě mrzí, že v zajíždění za ní nemohu moc brát, i když to je občas dost těžké to neudělat. Motor má krásný, jaderný zvuk, který se zhruba od 5000ot. změní v neskutečnou symfonii a máte chuť jet rychleji a rychleji. Bohužel oproti CBR 500R není pod sedlem příliš mnoho místa, spíš žádné, a proto jsem musel dokoupit kapsičku na nohu, ale to jsou maličkosti. Příští rok se chystám s motorkou vyrazit na výlety a už teď si myslím, že to bude skvělá společnice a nemohu se dočkat.

4000km

S motorkou jsem nyní již 3000km po první garanční prohlídce a mám za sebou jízdu jak v zimě, tak i konečně na jaře. Musím říct, že oproti 500r je to úplně jiný stroj. Je to zábavná, rychlá motorka, která jede jak po kolejích. V zatáčce je velmi jistá a opravdu se člověk musí kolikrát hlídat, aby nepřecenil své síly, jelikož limity motorky jsou někde úplně jinde a nepředpokládám, že bych se k nim v nejbližší době dokázal vůbec přiblížit. Síly na předjetí je dostatek a co se týče brzd, tak ty také jsou velmi obstojné a motorce s přehledem stíhají. Rád jsem také za vzpřímený posed, díky kterému je nyní možné cestovat dále, ale zároveň si také užít i zatáčky. Výfuk neplánuji v nejbližší době měnit, možná vůbec. Zvuk z originálního výfuku je velmi povedený a musím říct, že Yamaha se v tomto ohledu opravdu překonala. Jediné co bych mu mohl vytknout, tak je možná ten vzhled, který není úplně lákavý. Naštěstí je ale pod motorem, takže není tolik vidět.

Motorka je nyní v tomto stavu a jsem s ní velmi spokojen

vapenna
vapenna napsal 03.03.24 v 10:00 10b.

Čau, vím že se to u motorky nemá řešit , ale jakou máš dlouhodobou spotřebu ? Dik

R_O_D_R_I
R_O_D_R_I napsal 17.04.23 v 08:00 10b.

Super s tým zábehom to mám podobne tiež 400km a už ma to láka viac zatiahnuť

Paulano
Paulano napsal 23.09.22 v 10:33 10b.

Samíc
Samíc napsal 22.09.22 v 22:10 10b.