Jawa 50/21 Pionýr (1968)

Vlastník Barkpipik
Vloženo 12.8.2022
Aktualizováno 12.8.2022

Prostě pan Pionýr, kterej byl mnou a mým táaou upraven a je to velice nespolehlivě spolehlivý stroj :D

První dojmy - Tak prvně jsem na to sedl jako spolujezdec asi v roce 2018. Nic si z toho nepamatuju :D pak byl odstavenej ale někdy v dubnu jsem se o něj začal víc starat no a od května jsem začal jezdit. Po zahradě to moc nešlo ;) pokusy na ulici už byly lepší. V mém okolí do 20km mám zajmavé asfaltové cesty kde můžu legálně jezdit, takžr v pohodě :)

Motorku bych doporučil pro - Pro všechny věkové kategorie.

Doplňky na motorce - Zvednutý výfuk, upravený karbec, zapalování KTM, prim9z sekundár 14z, filtr upraven, 54ccm válec, zkrácené koleno,

Tak stroj jsem dostal v roce 2018 k narozeninám s tím že ho s tátou opravíme. Z toho vraku co jsme dovezli jsme ho do 3 měsíců zkompletovali a zprovoznili. Od 2018-2022 tam byl polskej válec na kterej to nechtělo jet a nikdo nevěděl co s tím. No ale jednou jsem ten válec shodil a viděl ty rozdíly mezi origem. Polák šel do koše a já si koupil sadu válec po výbrusu54ccm+píst+kroužky za pár korun a upravil jsem si karbec (upravený cesty k tryskám+vzdušníky).
Od tý doby mám najeto cca 25 hodin čistý jízdy, což většinou bylo za 3 plnej plyn. tady jsou ty fotky z kompletace.
Motor je upraven- 9z primár, 14z sekundár, trochu jsem si s pilníkem pohrál ve výfukovém kanálu a vytáhl jsem ho k hlavě, a nasávací jsem posunul dozadu trochu (cca 1mm) + upravenej karbec. Vyjmuta horní část filtrboxu. No a pionýr mi teď točí brutální otáčky, větší jak série :) brzdy brzdí jakš takš, podvozek- vepředu pružiny vzadu pružiny+olej takžr nic moc, ale offroad nejezdím :D ikdyž ten pincek vypadá dobře na poli
. Kvůli výfuku kterej je zvednutej (180°, řízlé koleno) tam nemám zadní levou stupačku, takže jsem nikoho ještě povozil, tak nevím :DD
Spotřeba je v pohodě asi, čtvrtka nádrže za 2 hodiny jízdy. No a poruchovost je to fichtl takže nic víc říkat nebudu :D
Bez TP

Black_Tea
Black_Tea napsal 08.09.22 v 14:47 10b.

Respect

papiboy
papiboy napsal 15.08.22 v 17:35 10b.

Čo znamená "9z primár, 14z sekundár"?
Predpokladám 9zubové reťazové koliesko na kľuke a 14zubové vývodové na prevodovke, iné vysvetlenie nemám.
Lenže to je blbosť, štandardný primárny prevod je 14/34 zubov a sekundárny 13/55 zubov..
9/34 by bol oproti sérii šialený prevod do pomala, ktorý by nemal zmysel, veď sekundárny prevod 14/55 by bol zase proti sérii do rychla. Zbytočné straty na tak slabom motore.
Prevody sa udávajú počtom zubov oboch ozubených alebo reťazových kolies, resp. ich vypočítaným pomerom.
Čo už vôbec nechápem, je zvednutý výfuk 180° ...
Kým to všetko nevysvetlíš, nula bodov za popis, za odvahu a prácu 10.

mRKEF
mRKEF napsal 15.08.22 v 14:23

Pěknej pincek. Škoda, že bez TP (to možná čase vyřeší veteránksý?). Na první moto léta vzpomínám hrozně rád. Otec měl doma Simsona 1990, takže jsem jezdil na tom. Proti pionýru to bylo nebe a dudy - prostě to jezdilo. Výbornej spolehlivej stroj. Jezdil jsem na něm i 30 km do HK do školy. Na těch 50 ccm mašinách jsme jako parta nejvíce drželi spolu a za mě to byla nejlepší moto doba v životě - neustálé závody, opravy, sundávání výfuků apod . Později na větších mašinách už jsme takovou bandu nikdy neměli a já zůstal skoro jedinej, kdo se aspoň 2x za rok na motorce projede .

Snowball
Snowball napsal 14.08.22 v 13:20 10b.

Za mých mladých let sen každého kluka. Mně to rodiče nikdy nedopřáli, tak jsem za kamarádama jezdil na kole, většinou jsem dorazil do cíle výletu jen o chviličku po nich, a většinou jsem jim to pak pomáhal tlačit domů Je fajn vidět, že i dneska existujou děcka, který nepročumí celé dětství do mobilu.

DeaDDream
DeaDDream napsal 14.08.22 v 10:13

tento stroj je peklo ,vic to opravujes jak jazdis,prvy vodicak v 15 a ze budem na tom jezdit na strednu skolu,to ma preslo po par jazdach ,spinavy a vjecne neskoro,vic tlacit ako jazdit ,ale do pola a na ryby ok