BMW R 1150 GS (2000)

Vlastník Annubhoss
Vloženo 1.8.2022
Aktualizováno 1.8.2022

Když stojí, je to nosorožec a neuvážený náklon menšímu jezdci neodpustí. Jakmile je v pohybu, byť rychlostí chůze, je to tygr. Pořád velký, ale hbitý, silný a neuvěřitelně pohodlný stroj.

První dojmy - Vzhledem k tomu, že to je moje první motorka, můžu za sebe říct, že i začátečník ji zvládne. Když jsem ji kupoval, byl jsem na vážkách. Byla těžká, nemotorná, měl jem problém ji jen narovnat z bočáku, zacouvat na trávě, nebo štěrku bylo utrpení. Ale jakmile jsem se zbavil strachu z první jízdy a poprvé zakroutil plynem, zamiloval jsem si každý její aspekt a její nemotornost na stojáka ji rád odpustím. Reaguje na sebemenší impulz, nízké těžiště dovoluje rychle měnit směr klopení a telelever na předním kole polyká kdejakou nerovnost, díru nebo klacek na cestě, jako by tam nikdy žádný nebyl.

Motorku bych doporučil pro - Pro kohokoliv, kdo se při jízdě nechce krčit a hrbit. Na dlouhé cesty je perfektně koncipovaná, ale dá se na ní zajet jen tak do obchodu pro cigára. Milovníci supersportu ji asi neocení, ale to určitě neznená, že se nedá pořádně naklopit, nebo byla pomalá. To by byl řádný omyl.

Doplňky na motorce - Vyšší plexi, vyhřívané gripy, zvýšené blastery, padací rám a kryry válců, nástavba na hlinikové kufry (i s kufry, že), topcase, přídavná světla na rámu

Na začátek jsem vybíral absolutně bez reálné představy, co za stroj chci do garáže. Dal jsem si dohromady pár aspektů. Chtěl jsem pohodlný stroj s dostatečným výkonem a s tím, že bych na ní rád cestoval i dál, než kolem komína. Zároveň mě nelákalo sledovat svět, jako rozemletou šmouhu při rychlosti 200, 300. Asi to má své kouzlo, ale chci poznávat svět, ne jen jeho smíchanou barevnou paletu.

Při průzkumu různých strojů a prostudování mnohých principů, motorů, náhonů atd atd jsem zjistil, že mě fascinuje bezúdržbovost a spolehlivost kardanového náhonu. Ten se však u menších strojů moc nedělá a vyloženě jsem nechtěl jít do 1000ccm a výš při koupi první mašiny. Ale nějak mi v hlavě utkvěly ty nechvalně známé 3 písmena: ,,BMW", neb když se řekne motorka s kardanem, BMW vyvstane na mysli ihned. A byť jsem se nechtěl úplně řadit do tábora lidí, kteří mají levou páčku za volantem na pověšení kšiltovky a ne na používáni blinkrů, nakonec je tábor motorkářů něco úplně odlišného. Tak jsem začal zkoumat Bavoráky.

První volba byla BMW F 650 GS. A už jsem pro ni i skoro jel. Ale otčím, bývalý vlastník endura s jednoválcem o objemu 650ccm začal poukazovat na nedostatky jednoválce. Jmenovitě vibrace, které člověka při delší cestě můžou dost trápit. Tak jsem zase začal váhat, aniž bych si vlastně na vlastní kůži vyzkoušel, jak se vlastně chovají jednoválce od BMW. Ale co, stejně jsem nechtěl řetěz a naučit se se silnější mašinou nemůže být na škodu. Začaly mě tedy fascinovat stroje od 1100 GS po 1250 GS.

1100 GS už jsou dost staré, mívají vysoké nájezdy a říkal jsem si, jestli nepřidat pár peněz a radši se držet něčeho novějšího. Na druhé straně, 1250GS je úplně nový stroj a stojí takovou raketu, že bych to doma asi nevysvětlil. Tak jsem začal hledat 1150 a 1200 GS s tím, že až mě nějaký inzerát zaujme, tak ji prostě vemu. Zaujal, vzal jsem, několikrát už ji projel a nelituju ani metru a ani vteřiny, co jsem s tím strojem zatím strávil. Čas ukáže, jestli mě něčím - šepot - nenasere, ale z prvních dojmů jsem nadšený a neměnil bych.

Pavel1971
Pavel1971 napsal 15.04.23 v 12:34 10b.

Pěkná

hobr
hobr napsal 04.08.22 v 11:49 9b.

Také jsem se před léty rozhodoval, co koupit - 1100 nebo 1150. Nakonec to vyhrála jedenáctka (r.v. 1999) - nemusím tolik řadit a hlavně jsem nechtěl kapalinové ovládání spojky.
Je to vždy na každém soudruhovi, co si koupí...

Remder
Remder napsal 04.08.22 v 08:48 10b.

ČeněkD
ČeněkD napsal 02.08.22 v 22:33 10b.