renocar_unor

Triumph Tiger 800 XR (2013)

Vlastník Hansp
Vloženo 22.6.2022
Aktualizováno 6.2.2023

Optimální poměr cena/výkon/univerzalita/snad i spolehlivost.

Motorka koupena od Moto-Barn (Medlešice)

Honda XL 700V Transalp: Byl to dlouho favorit č. 1. Pro: Do začátku jsem hledal něco s výkonem, kterému budu mentálně stíhat. Měl jsem ho půjčený na víkend a věděl jsem, že bych si to uměl představit. Proti: Nemá šestku, nemá ukazatel zařazené rychlosti, měkčí přední vidle.
Suzuki DL 650 V-Strom: Byla by to volba rozumu, a určitě ne špatná volba, ale na pohled mě vůbec nechytla za srdce a když jsem měl čas, nebyla v půjčovnách k mání, takže jsem se nakonec ani nesvezl
Yamaha Tracer 7 / 700: Měl jsem půjčenou na víkend. Motor na mě udělal dle očekávání skvělý dojem, ale zjistil jsem, že na zapadlých asfaltkách až neasfaltkách, kde bych sám sebe viděl nejraději to není ono. Hledal jsem něco víc cestovní a trošičku víc enduro.
BMW G 650 GS: Moc se mi líbí a vzhledem k tomu, že už se nevyrábí, udělalo na mě dojem i to, čemu říkám \"faktor posledního mohykána\". Svezl jsem se jen kousíček na starší F 650 GS a i když vím, že Gčko bude o nějaký ten kousek cesty dál, dal jsem přednost více válcům

První dojmy - Na prvních pár metrech mi přišla jako tank těžká a neohrabaná, navíc nebylo moc teplo, motorka nebyla zahřátá a asi 2x mi chcípla:-) Protože jsem to však vyhodnotil jako chyby na straně toho za řídítky a protože sjem tušil,ž e moje dojmy jsou dány tím, že jsem začátečník, který navíc pár měsíců zimní pauzy na ničem jednostopým neseděl, tak jsem ji vzal:-)

Motorku bych doporučil pro - Pro někoho, kdo hledá univerzálního cestovatele, který mu v rozumné míře dovolí opustit asfalt, nebo aspoň hlavní tahy, ale zároveň mu umožní komfortní jízdu po dálnici...a pro někoho, kdo nepotřebuje jezdit za každou cenu za 3l/100km. U tygra se bavíme spíš o 5,3-5,5/100. Na popojíždění po městě jsou určitě lepší a stylovější bajky, ale vzhledem k tomu, že má motor vychování anglického gentlemana to žádné utrpení taky není. Věřím, že jsem důkazem, že začátečník s rozumným přístupem k věci se toho taky nemusí bát.

Doplňky na motorce - Origo kufry už tyger měl, já dodal vyšší plexi puig, protože to originální mi v horní poloze akorát posílalo vzduch přímo na helmu a přesun do nižší polohy to také moc nevyřešil. Po instalaci mi začalo být v helmě vedro, protože plexi na mě nepouští vzduch a já můžu otevírat větrání jak se mi zlíbí
Dále padácí rámy sw-motech, originální spodní padáky sice asi lépe chrání motor (válce), ale vůbec nechrání plasty, blinkry apod. Protože jsem chtěl čelit spíš vlastní nešikovnosti při manipulaci na místě, než čemukoli jinému, a to zejména po tom, co jsem tygříka upustil při rozjezdu na plný rejt(který je ale mimochodem poměrně malý) a poškodil levý blinkr, rozhodl jsem se pro rám, který více chrání i horní část motorky. Bohužel dokoupit vrchní padák k originálnímu spodnímu jde zřejmě jen od verzí od r. 2015. Dále zlamovací páčky m-style - bylo potřeba nahradit po mém výše zmíněném upuštění a vypadají fakt dobře

a blastry sw motech kobra (aby mi nefoukalo na ruce- přijde mi to jako jednodušší řešení, než vyhřívané hefty, jak se znám, zapomínal bych vypínat a vybíjel si baterku)

Pokud by bylo potřeba zadat nadpis, zněl by asi takto: "Jak jsem se tak dlouho rozhodoval mezi transalpem a stromkem, až jsem vybral tigera."

Začnu ze široka a tak koho zajímá tiger jako motorka, ať rovnou přeskočí následující dva odstavce za mě jsou ale důležité pro dokreslení mé volby motorky.

Myslím, že jsem typický produkt doby - v mládí jsem u přímých přenosů z GP slintal, výjimečně se svezl na kamarádově fichtlu, listoval katalogy motorek (jakýpak internet, to byl tehdy ještě předmět vášnivých debat vizionářů a snílků), ale tak nějak tušil, že doma to bude neprůchozí. Pak přišly jiné koníčky a na motorky jsem zapomněl. Střih, uplynulo řekněme 20 let, a já se nastěhoval za přítelkyní do jednoho městečka u Prahy, které vyniká především tím, že sice 99% jeho populace v Praze pracuje, ale nedá se odtud do Prahy dostat. Takže jsem si na dojíždění koupil skútr a byť jsou to nebe a dudy, naučil se na něm pár opravdu základních věcí, jako, že koleje kloužou, mokrý koleje k*revsky kloužou, když brzdíš, tak nezatáčíš (resp. blbě) apod. Všechno jsem přežil naštěstí bez úhony, i když můj SYM JET14 si pár šrámů mou vinou odnesl.

Pak jsem jednou takhle na podzim ještě neměl skútr zazimovaný, ale delší dobu stál a vytřískala se baterka. Nastartoval jsem ho přes kabely a poprvé jsem se jel jen tak projet, aby se baterka trochu dobila. Předtím jsem jezdil jen do práce, z práce, nebo za nějakým jiným cílem a skútr byl dopravní prostředek, nic víc. No a teď jsem jel, zatáčky jedna druhá, hezká cesta lesem a já si uvědomil, že si tohle umím představit častěji, ale že to rozhodně chce sedět na něčem jiném. Shodou okolností pak přišel covid a já čas získaný tím, že odpadlo cestování do a z práce, nebo ušetřený cestami na skútru, trávil na internetu a hltal všechna možná videa a články o motorkách a motorkaření, ať už výuková, nebo rozhovory, nebo vlogy, zkrátka všechno. A rozhodl se, že život je krátkej na to, aby si člověk neplnil sny, pokud může, že po třicítce už jsem dost velkej na to, aby mi to maminka mohla zakázat a snad i dost rozumnej na to, abych měl šanci to přežít (upřímně řečeno, sám sobě v 18 bych to asi taky nechtěl dovolit), a že teda potřebuju v řidičáku doplnit kolonku s písmenem A.

Takže proč Tiger? Od malička jsem Hondofil. Nemá to asi nějaký racionální základ a dost možná to má co dělat s fonetickou podobností "Honda" a "Honza" ale co se v mládí naučíš...Jak jsem psal, Transalp byla pro mě vždy taková platonická srdcovka, tak jsem tíhnul k němu. Někdo mě odrazoval, že mi hned začne chybět výkon, ale já si říkal, že to bude možná dobře. Měl jsem ho půjčený na víkend, podobně jako Tracera 700 a ve srovnání s ním to byla jako na gauči. Pohodlný, ale i dost měkký - možná až moc. Tím, že TA byla moje vysněná motorka, tak jsem mu při vyzkoušení odpouštěl spoustu drobných nevýhod - měkká vidle se dá řešit, chybějící ukazatel zařazeného kvaltu se dá řešit, výkon chybět nebude, vozit baťůžka se budu bát apod. Když jsem pak jezdil na Traceru po silničkách, po kterých jsem se chtěl vozit nejraději, zjistil jsem, že ten je na mě zase až moc silniční a že to raději houpavého Transalpa. Měl jsem v plánu zkusit i malého stromka, kterého mi horem dolem doporučoval kamarád. Já na něj ale, nevím proč, měl od počátku pifku (mj. jsem čistě z estetických důvodů tíhnul k drátěným kolům, ne že bych dokázal jezdit tak a takovými "cestami", že bych je dostal na limity a tím ohrozil pokud by to byly liťáky). Nakonec jsem byl i trochu rád, že jsem ho na půjčení v půjčovně nesehnal Do toho se mi moc líbilo BMW G 650 GS, navíc BMW jako značka mi samozřejmě odmalička imponovala v autech. Větších GS (700,800...) jsem se stranil, protože podle mě měly výkonu do začátku až moc (haha) a hlavně už se dostávaly mimo můj rozpočet (nechtěl jsem příliš staré, na které nebyly dobré reference ohledně spolehlivosti). A během celého toho procesu mě kamarád občas popíchnul slovy: "A co ten tiger." "To je pro mě do začátku moc silný" "Aspoň se vyhneš zbytečným mezikrokům" "Jel jsem na tom Alpovi a to mi stačilo, baťužek stejně vozit nebudu, navíc ten tiger vypadá jak splašený lešení" "No, jak chceš."

Nakonec jsem se rozhodl po váhání a bezbřehých debat s různými kamarády (kteří mj. nezávisle na sobě také vždy narazili na tigera, až mi to nedalo a začal jsem po něm teda také pokukovat), že je čas na nákup. Vyhlédl jsem si Alpa i stromka (ale chtěl jsem verzi XT, ale ne v té poslední generaci, kde se mi designově vůbec nelíbí předek s tím jedním kyklopským světlem, takže v podstatě jen jeden výrobní rok, moc jich v nabídce nebylo a když ano, tak stály o nějakých 20-30tis víc, než Alp, nebo stromek na liťácích). A že se přijedu podívat a svezu se a uvidím mezi těmi dvěma. Co čert nechtěl, prodejce stromka inzeroval i tigera 800 XR (no jo, ale nemá dráty), koukám na něj a zjistím, že oproti těm nejstarším je ten černý rám docela koukatelný a že se mi kombinace černého motoru a rámu s bílými plasty líbí. No nic, je to potvora silná, nebudu opouštět koncepci. Nakonec jsem zavolal kamarádovi zkušenému motorkáři, který na stromkovi objel kus světa a motorky ho živí. Ptám se na alpa, na stromka...a jen tak mezi řečí zmíním tigera načež mi totálně vyrazí dech, když říká, že byl minulý rok jen kousíček od toho, aby svoji skoro novou Afriku prodal a koupil si Tigera 800! Zalapal jsem po dechu, vzal si od něj telefon na jeho známého, který tigera má, vyzpovídal ho a nechal brouka v hlavě hlodat. Už asi 4 lidi nezávisle na sobě mi vychválili tigera s tím, že by si ho koupili. Dokonce místo Afriky, která pro mě byla svatý grál cestovních endur (čistě subjektivně, fanouškovsky, říkal jsem, že jsem Hondofil).
Nakonec si říkám, že ten výkon přece zvládnu, nejsem mladý Janek a v autoškole jsem na FZ6N a CB650 taky nevlál za řídítky jen pro to číslo napsané v techničáku.
Něco na té motorce musí být, když různí lidé, kteří se neznají, o ní takhle dobře mluví. Že prý topí do nohou...no, nejezdí jich málo, kdyby to byla taková mučírna, tak asi nebude tolik spokojených majitelů. Navíc pořád mám jiné aktivity a je možné, že nejvíc najezdím mimo tu nejvíc letní sezonu, kdy se trocha tepla navíc může naopak hodit...takže už jen, jestli XC = dráty 21, nebo XR = litá kola 19...no, když člověk na motorce jede, tak kola nevidí, že jo. A musel jsem uznat, že 19palcová litá kola jsou pro moje účely optimální - hlavně z hlediska lepší ovladatelnosti. Teď vím, že bych nevolil jinak.
Jel jsem tedy k prodejci s tím, že vybírám mezi Suzuki DL 650 XT a Tiger 800 XR, nakonec jsem zvolil Tigera a vůbec nelituji. Stromek vypadal vedle tigera asi jako oktávka vedle passatu - dobré auto, ale přece jen trochu levnější alternativa, resp. o půl třídy níž. Tigřík na mě udělal opticky lepší dojem a při srovnání se stromkem 2015 ve verzi XT nebyl zas o tolik dražší, takže jsem se nakonec projel jen na tygrovi, kamarádovi, co nemá na rozdíl ode mě ruce levý se co do stavu líbil a bylo (přes ty úplně první dojmy popsané výše) rozhodnuto.

První rozpačité dojmy mě brzy opustily. Ano, je to velká a těžká motorka, ale s mou výškou dosáhnu oběma nohama pohodlně na zem a za jízdy se s ní nijak neperu. Samozřejmě se ale ani nesnažím s ní brousit stupačky. Pochopitelně nezanedbatelný vliv na obratnost má ne/přítomnost kufrů. Motor je super! Hned při první zkušební jízdě mě překvapilo při náhodném pohledu na otáčkoměr, že mám sotva přes 2tis otáček a motor neprotestuje a bez problémů se odtud posbírá. Při jízdě v obci je v podstatě jedno, jestli tam máte 2,3 nebo 4. Obrovské spektrum použitelných otáček je velice příjemné. A jako příjemný bonus beru, jak se tygřík nad 5tis otáček "nahrbí" = zhrubne zvuk motoru, začne lehce (jinak) vibrovat, ale jen tak, aby člověk pochopil, že se něco děje/bude dít, nic nepříjemného a pak to jede a jede a jede...když si vzpomenu, jak jen u Alpa při předjíždění nevědomky zavadil o omezovač...tady mi to rozhodně nehrozí, co se děje někde mezi 8 -10tis, to já (zatím) sotva stíhám pobrat. Jasně, pokud to čtete jako ostřílení piloti sportovních 4válců, tak máte možná shovívavý úsměv na tváři, nebo spíš jste se sem ani nedočetli. Ale z mého subjektivního pohledu to tak je. Chci tím jen říct, že výkon je opravdu dostatečný pro pohyb v silničním provozu a věřím, že i pro jízdu ve dvou. Musím zpětně dát kamarádovi za pravdu - výkon Alpíka by mě asi opravdu brzdy omrzel. U tygříka je omrzení v nedohlednu.

Co se motoru týká, tak mi hned po koupi připravil pár horkých chvilek - začal chcípat na volnoběh, běžel jen, když jsem držel pootevřený plyn. Občas to přešlo a pak se zase objevilo. Samozřejmě jsem volal prodejci, který se ke mě nepostavil zády a nabídl, abych motorku přivezl, že to nechají zkontrolovat v servise. Nakonec to nebylo nutné, kamarád našel na youtube video jednoho Němce, který tuto poměrně častou závadu u tygrů popisuje. Jedná se o to, že po určité době provozu (tygr měl nalítáno 50tis km), dojde k zanesení škrtící klapky, resp. servomotorku, který ji na volnoběh ovládá, nečistotami a proto neplní svou funkci a motor běží jen otevřením plynu, jinak se udusí. Vsadil jsem tedy na to, že to bude ono (podle všech projevů), klapku jsme vyčistili a motor běží jak zamlada.

Podvozek. Je to rok 2013, tedy ještě bez superhyper podvozku, jaký mají tygříci verze XC od r. 2015, ale tohle pro mě jako začátečníka fakt není téma. Podvozek se z mého pohledu chová ukázkově - člověk o něm vlastně ani neví, protože nemá potřebu s ním cokoli dělat, řekl bych, že je ideální pro pohyb na záplatovaných a děravých cestách III. třídy, kde je mně a asi i tygrovi nejlépe. V plánu jsou i polňačky a šotoliny a zkušenosti ostatních ukázaly, že to určitě nebude problém.

Řekl bych, že tyger je pro univerzální cestování zrozen Jasně, pokud někdo chce objet Evropu po dálnicích, tak mu asi bude nejlépe na Goldwingu, nebo podobných parnících. Kdo na asfalt nepáchne, taky si vybere jiné stroje, zejména lehčí. Tyger je podle mě tak ideálně uprostřed. Jak se říká, že "univerzální" je cizí výraz pro české "na h*vno", tak tohle rčení podle mě tyger obrací naruby. Je univerzální v tom nejlepším smyslu slova.

Schválně se vyhýbám srovnání s BMW 800 GS, který je tygrův největší konkurent (i v současných generacích). Na BMW jsem se zatím nesvezl, osahal jsem si tygra s tím, že u BMW bych hledal, pokud bych na tygrovi zjistil, že mu chybí něco, co bych zkoušel hledat u BMW, které je přece jen ve srovnatelných verzích dražší...no a nic mi (zatím) nechybí.

EDIT po 3000km:
Času nebylo tolik, jak bych si přál, ale pár výletů bylo a hlavně jeden víkend v Alpách, který mě utvrdil v tom, že jsem udělal dobře. Dokonce se objevily známky opotřebení gumy i na hranách, což by mě vůbec nenapadlo, že u tigra (a u sebe) uvidím. Získal jsem neodbytný dojem, že je třeba tam jezdit každý víkend
Po sezoně důkladná servisní kontrola, přece jen už má tiger přes 50tis km a více než uspokojivým výsledkem - vůle v normě, žádný problém neodhalen. Takže spokojenost pokračuje, teď už se jen nějak prolyžovat k jaru, definitivně sprovodit ze světa silniční gumy a dát tam nějaké, které na budou na polních cestách vypadat (a chovat se) o trochu líp, abych si mohl rozšířit obzory.

Takže zatím bych neměnil, leda za novýho transalpa, ale nebudeme panikařit, počkáme si, až ho uvidíme.

alterego
alterego napsal 10.04.23 v 08:47 10b.

hezká motorka a zajímavé čtení

Freeangel
Freeangel napsal 28.09.22 v 22:13 10b.

Honzo můžu ti jen závidět to čiré, ničím poskvrněné štěstí, které prožíváš při začátcích ježdění. Rád na to po 12 letech ježdění vzpomínám. Užívej a raduj se z každé zatáčky.
Jinak moc pěkně napsáno, možná se ještě zamyslím nad výběrem stroje. Trošku jsi mě od mého hrošíka odradil.

jirka-mz
jirka-mz napsal 07.07.22 v 19:25

Jo, tak to bude ono, novější XC má WP. On i XR(jam mám XRX) má jiný, než starší, myslím že od Showy. Měl by být o něco lepší než na starším, ale reálně nevím, nemám porovnání.

Hansp
Hansp napsal 04.07.22 v 18:26

Jirko, myslel jsem WP podvozek, ale upřímně řečeno ani to nemám tak nastudované, jestli se to náhodou netýkalo jen verzí XC. Každopádně by to nemělo vyznít jako nějaký handicap těch starších tigerů, to vůbec. Vůbec se necítím nijak omezen a svým určením tiger notabene ve verzi XR není motorkou, na které ny měl člověk testovat limity podvozku ať už on-road, nebo off-road...aspoň můj názor.

jirka-mz
jirka-mz napsal 03.07.22 v 20:36 10b.

Pěkné stroj, dobře napsáno .

A jen otázka, on má od 2015 + o tolik lepší podvozek než starší? Mám 2015 a co jsem tak pátral tak žádný velký rozdíly tam nebyly.