Honda ST 1300 Pan European (2003)

Vlastník vetinari
Vloženo 6.6.2022
Aktualizováno 5.1.2023

Moto po ktorej som dlho pozeral a zrazu sa mi ocitla pod barakom.

Yamaha FJR 1300: uz mi prisla prilis sportova a chcel som viac pohodlia pre spolujazdca.

První dojmy - Veľká a ťažká, ale len kým sa nerozbehne. Viac dojmov neskôr. Ešte je to príliš čestvé.

Motorku bych doporučil pro - cestovatelia, záujemcovia o pohodlnú jazdu

Doplňky na motorce - vyhrievane sedenie, vyhrievane hefty. turist plexy Piug,

Hľadal som veľké moto na cestovanie. Prechádzam z maxiskutra MP3 500, ktorý mi vo veľa veciach vyhovoval, ale jeho servisovanie ma už nebavilo.
Viac dojmov po pár dňoch. Ešte je to malo kilometrov a malo dní.

Edit: 75 000km
O pár týždňov a 2000km neskôr.

Ani sa mi nechce veriť, že ju už mám vyše mesiaca. Ani sa mi nechce veriť, že na tachometri pribudlo 2000km.

Jazda je úžasná. Prešiel som okreskami, skúšal diaľnicu, každý deň jazdím do práce.
V meste je pohodová a presná. Necítim jej váhu, ale cítim elasticitu motora, ktorý mi odpustí veľa začiatočníckych prešľapov. Zvláda s prehľadom štarty na križovatke, prepletanie zápchami a aj dialničné úseky v Bratislave. Veľká pochvala. A výborne zvláda aj rozbité cesty, električkové koľajnice a výtlky.
Na okreskách je ako doma. Zrýchlenia a spomalenia. Padania do zákrut. Ochrana pred vetrom. Čistý chod motora.
Na diaľnici je kráľovná. Cestovná 140 je pre ňu malina. Motor vrní okolo 4000 otáčok. Stabilná spotreba. Neskutočný pocit obrovskej výkonovej rezervy, keď stačí jemne zatiahnuť za plyn a je tam 160. Ochrana pred vetrom je príkladná. Elektrické plexy je na nezaplatenie. Stabilita pre bočnom vetre dáva pocit bezpečia.

Motor je skvelý. Mám rád jeho zvuk. Spieva a píska. Škoda, že ho nepočujem nad 5000, pretože vtedy na mňa zvyčajne fúka vietor. Ale ťahá krásne, od 2000 po 5000 je to pohoda a pokoj a sila pod zadkom.

K tomu celému sa pridáva podvozok. Neviem, zatiaľ nájsť zapory v prednej vidlici. Tak ako je mi úplne vyhovuje. Tá zadná sa nastaví pre jedného či dvoch a parádne plní svoju roľu, žehlí nerovnosti a vyrovnáva jazdu. Veľká spokojnosť

Samotná ovládateľnosť a pocit z jazdy predčili všetky moje očakávania. V malých rýchlostiach presná a čitateľná vo veľkých predvídateľná. Dávkovanie plynu príkladné.

Spotreba na daľnici ma prekvapila. Stále mám pocit, že od 120 do 160 kmh to žerie podobne. som niekde okolo 6L na 100km. V meste sa pohybujem okolo 5 litrov, teda jemne nad. Ale jazdím pokojne a na spotrebu.

Z ďalších vecí chcem vypichnúť úložný priestor, ktorý je veľkorysy a jazdim často bez topcase a stačia mi bočné kufre. Vysoko hodnotím aj sedlovku, ktorá je výškovo nastaviteľná a mam ju na najvyššej polohe.

Negatíva.
Zatiaľ si všímam iba ten horúci vzduch z motora. Nie je to neznesiteľné, ale je to citeľné a mierne nepríjemné. Vyzerá to, že budem riešiť tepelnú pásku okolo výfukov z valcov.
Inak zatiaľ ďalšie negatívum nemám.

Po lete sa ozvem, určite tam pribudne pekných pár tisíc kilometrov.

***
November 2022. Ukončenie sezóny 2022.
Nájazd 10 000km (84 190km)

Po krásnej sezóne plnej kilometrov zimovanie.
Moto mi tak vyhovuje, že som zrušil rezerváciu na NT1100. Zostávam pri 4 valcoch.
Čo by som zlepšil:
- absencia 6 prevodového stupňa.
- lepšie čitatelné údaje na LED displeji

Inak to už bude iba chválenie.
Čo najviac chválim:
- pokojná jazda v otáčkach pod 5000. Športovejší pocit pri vyšších otáčkach, ktoré si iba opatrne začínam užívať.
- jazdecké pohodlie. Príjemný posed. Vyhrievané sedadlo a vyhrievané riadidlá. Nastaviteľné plexy a celkovo ochrana jazdca pred vetrom a dažďom.
- rozumná spotreba. Dá sa jazdiť na spotrebu jemne pod 5L. Pri veselšej jazde som nebol v priemere nad 7L.
- chod motora, rozumné vibrácie a pekný zvuk, ako pri nižších aj pri vyšších otáčkach.
- stabilita jazdy na diaľnici v rozumných rýchlostiach iba jemne nad zákon :)
- vrámci možností pohodlná jazda aj v mestských podmienkach a mestskej doprave.

Ďalši rok ma čaká:
- určite poriadny výlet
- určite poriadny výlet vo dvojici
- výmena pneumatík

Valkyria1520
Valkyria1520 napsal 26.11.22 v 20:17 10b.

Super vozenie. Mal som ju a mám pekné spomienky aj keď som musel riešiť vodnú pumpu a dual.
Občas premýšlam či sa k nej nevrátiť...

StB
StB napsal 06.06.22 v 19:38 10b.

Krásný kočár.