KTM EXC 300 (2022)

Vlastník erbe
Vloženo 10.4.2022
Aktualizováno 11.2.2024

Chcel som sa znova trápiť fyzicky aj psychicky a vracať sa domov vymačkaný ako pomaranč.

KTM 350 SX-F: Lákalo ma vyskúšať čistý traťový motocross, ale nakoniec soms a rozhodol pre čisté enduro.
KTM 350 XC-F: Chuť vyskúšať 4t ktorý s tvrdším podvozkom dokáže jazdiť aj na MX trati. Nakoniec kvôli pákovaniu, absencií termostatu a vetráka a ujasnení, že viac času venujem isto enduru som zvolil EXC

První dojmy - Konečne nekompromisný stroj so špičkovým podvozkom. Ešte nemáme veľa najazdené. Stroj je dosť vysoký čo nižším postavám v náročnom komplikuje niektoré techniky. Ale motoricky, podvozkovo a spojkovo veľmi príjemný stroj.

EXCčko som zadovážil nakoniec nové, pretože som chcel konečne jazdiť a nie po každých 2 jazdách niečo opravovať, vymieňať a hľadať príčiny problémov. Motorku som pred prvým naštartovaním odstrojil a prehádzal na iné plasty a zbavil som sa zbytočných svetiel, klaksónu a pár nepodstatných hovadín. Pretože pri mojom použití je motorka obdobný čas na zemi ako na kolesách nahádzal som nejaké ochranné prvky ktoré považujem pre svoje použitie za nevyhnutné.

Motorku používam cielene na skôr pomalých enduro tratiach. Vyšší kvalt ako 3 používam len pri prejazdoch.

V sériovom stave mi nevyhovovala pomerne tvrdá spojka. To sa podarilo trochu zlepšiť iným nastavením sériového prítlačáku. Inak spojka má krásny lineárny záber a dávkovanie je skutočne ukážkové. Zároveň osobne necítim žiadnu zmenu v chovaní spojky ani pri prehriatom motore. Kvôli mojim krátkym prstom som musel ešte vymeniť spojkovú páčku. Súčasný setup už je takmer ideálny. Byť by bola spojka ešte trochu mäkšia pomohlo by mi to na náročných spojkovo intenzívnych prekážkach.

Rovnako mi v sériovom stave nevyhovoval pomerne dlhý sekundárny prevod 14/50. Výmena koliečka za 13 pomohla dostať použiteľnosť 2ky do pomalých pasáží takmer tak ako som si predstavoval.

Motoricky trochu silnejšia ako Beta Xtrainer 300 s veľkým kolenom. Úplne pôvodne mi prišiel spodok trochu viac pridusený s ostrejším nástupom vo vyšších otáčkach. Sériovo došla motorka s pomerne silným predpätím prívery. Odhadom tak 2-3 otáčky. Aktuálne som na -1 od série a rozdiel je veľmi citeľný, práve v tom spodku, ktorý som pôvodne označoval ako pridusený. Plánujem experimentovať aj ďalej, ale rozdiel bol tak veľký, že ani po 1h jazdenia na známej trati som v najťažších pasážach strácal kontrolu a musel si zvykať na potrebu iného dávkovania plynu a spojky.

Podvozok je úplne luxusný. Čakal som že bude tvrdší. Kedysi na požičanej EXC200 si spomínam, že fungoval dobre až keď mal človek už rýchlosť a pálil. Teraz na EXC300 funguje krásne aj v rýchlostiach krokom ale zároveň keď človek chytí šupu na roztočenej trojke, tak to motorka poberie. Aktuálne mám nastavenia COMFORT a funguje tak, že nemusím nad ničím premýšľať bez ohľadu na to či idem rýchlo alebo sa plazím hore/dole kopcom 2km/h na brzdách alebo na spojke a tak to má byť. Spokojnosť.

Brzdy sú trochu kúsavejšie ako mal XTrainer, výkonnostne a ergonomicky bez výhrad.

Motorka zatiaľ úplne spĺňa to čo som od nej chcel. Je to nekompromisný stroj s ktorým sa nie je na čo vyhovárať. Treba makať, makať, makať. Všetko má v rukách len a len jazdec.

History:
1.12. 113 @ 2980km
2024
1.2. 117mth

koki888
koki888 napsal 12.04.22 v 20:23 10b.

Posledné dve vety veľká pravda! To je enduro !

Mig_35
Mig_35 napsal 12.04.22 v 15:36 10b.

píšu PM