BMW R 1250 RT (2021)

Vlastník oprochaz
Vloženo 24.3.2022
Aktualizováno 15.9.2022

Silniční křižník, elegantní a pohodlný, přesto svižný i ve dvou. V maximální výbavě, včetně top case v barvě a se světlem - pro cesty po Evropě.

Motorka koupena od FIRMA:BMW invelt (Praha 5-Stodůlky) - Skvělá komunikace, pan Lukáš Straka přijemný, drží slovo, podal všechny informace a netlačí na pilu. Velká spokojenost. Navíc dobré kafe při vyzvednutí.

První dojmy - První jízda ze salonu byla tak trochu kostrbatá, byl podzim a na D1 v podzimním soumraku bez velké znalosti ovládácích prvků to byla nouzovka. Ale včera: 23.3.2022 už to byla jízda. Přes zimu jsem načetl manuály, spároval telefon s BMW aplikací, včera dopároval helmu a už se frčelo na Vídeň. Moto je nižší než uvažované GS-o, ale i při mé výšce (193) to v pohodlné pozici nevadí. Když bylo odpoledne teplo, štít šel dolů pro pocit dynamiky a lepší look. Když jsem se za soumraku vracel k Mikulovu, byla zima a štít nahoře parádně zajistil komort i teplo. Na velký displej infotaimentu si chce trochu zvyknout. Je velmi komplexní, ale celkem přehledný. Když se v tom člověk chvilku poštárá, je to celkem intuitivní a krásné zobrazení Pure RIde s aktivní navigací, zvláště za tmy je prostě paráda. Mám rád puštěné rádio, takže příjem z moto do helmy je mnohem lepší než jen z rádia intercomu. Navíc lze hledat stanice na displeji, takže víte co je dostupné a co zrovna hraje. Navigace s mapovými podklady sem tam spadne, souvisí to určitě s nutností se propojit nejen BT ale i WIFI. Ale mám možná nevhodný telefon, který se navíc nevleze ani do odvětrané schránky (s nabíjením) a telefon nemá ani bezdrátové nabíjení, takže zkusím vyměnit telefon. Ale jinak navigace mě spolehlivě a časově přesně dovedla do centra Vídně a pak zase zpět do Brna. O automatickém podvozuku, který jsem na předchozích strojích nastavoval ručně na displeji tady ani nevíte. Prostě sednete a mašina si udělá co potřebuje, ručně lze měnit jen palivová mapa a tím dynamika jízdy, ale to jsem nezkoušel. Road a hotovo. Časem ale určitě vyzkouším. Rychlořazení je paráda. S jedničkou a dvojkou moc nekamarádí od trojky výš už bez problémů. Manuální řazení jedničky na rozjezdech u semaforů je taky trochu kovářský zvuk, ale jak jsem pochopil, je to u všech 1200 BMW klasika. Výkonová rezerva obrovská, jel jsem sám, nejsem kolibřík, ale moto prostě letěla krajinou. Na prázdné dálnici tempomat na 150 a ani o tom nevíte, když jsem to zkusil víc, 180km/h jen to hvízdně. A šla by i dál. Adaptivní tempomat skvělý, používám i v autě, jen si člověk musí hlídat jizdní pruhy, případně přiřadit. Na dlouhou cestu po dálnici nezbytnost. Kufry jsem ještě moc nezkoušel, ale snad se do nich s manželkou v červnu na prvním tripu sbalíme. Jinak centrální zamykání naprostý luxus - slezu z motorky, vezmu věci, zavřu kufry a odcházím a bliknu dálkáčem. Vím, že se motka pohlídá sama. Co jediné mi hodně vadilo jsou nesvětlené ovladací prvky na řidítkách. Pokud jsem se dočetl, nabizí to kdejaký skútr a tenhle premiový koráb se prostě v noci setmí a hledáte ovládání plexi a přídavných světlometů. Možná ale otázka zvyku...;-)) Sečtěno a podtrženo - maximální spokojenost a už se těším na první delší tripy.

Motorku bych doporučil pro - Pro vyzrálé chlapy, kteří si neléčí mindrák, ale chtějí procestovat nejen naši republiku a nejen sami. Nehodí se mimo asfalt, ale na ubíhající asfaltce je tato moto královnou.

Doplňky na motorce - Komplet výbava:
Audio souprava - i když nad 130km/h už v repro moc neslyšíte
Top case v barvě s centrálem
QUickshift - funguje perfektně (mimo 1 a 2st)
Přídavná světla - hodně pomůžou hlavně pár metrů před moto, takže případné díry
Kožené sedlo a opěrka - parádně doplnuje naši barvu
Vyhřívání obou sedel atd.
Víc toho už snad nejde - ale u téhle moto to má opravdu smysl

Splněný sen krátce před padesátými narozeninami.
Už jsem před pěti lety RT měl, ale musel bohuže jít z domu kvůli finančním investicím v rodině.
Tato moto chce to vyzrálost a finační stabilitu rodiny, samozřejmě pochopení manželky a dětí.
Rád bych projel i ve dvou Evropu, třeba od Northkappu až po Portugalsko a tento stroj nám to snad umožní.

Edit 06/2022 (po 2000 km v Rakousku):
Podvozek - po servisu před jizdou hodně tvrdá, myslel jsem, že mám přehuštěná kola. Ale byl to jen podvozek seřízený na silnici. Doporučuji zkontrolovat a přehodit podvozek na full automatic - jeli jsme pak jak na obláčku
Navigace - zpočátku jsme se s plným mapovým zobrazením hodně pral a zkoušel, nakonenec jsem zjistil, že stačí
- zapnout apku v mobilu,
- nastavit trasu/cíl
- a vše nechat na stroji, aby se s mobilem domluvil
(musí být zapnutý BT a Wifi, ne hot spot, jak jsem si původně myslel).
Pravidelně ale jednou za den navigace zcela vypadne a musím zastavit, restartovat stroj i mobil a nahodí se.
Spotřeba - ve dvou 5,2 na okreskách, 5,6 ve 140 (tempomat) na dálnici
Kufry - koupili jsme neznackové vnitřní tasky, za 1200 kč všechny tři a perkfektně se sbalíme. Pozor - magnetický tankvak samozřejmě nefunguje, nádrž je plastová...
Uvažuji o zahrádce na top case, pro případ.. ale žádnou vhodnou jsem nenašel.
Adaptivní tempomat - funguje skvěle, je citlivějsí než na mém služebním passatu. Ale nesmí být velký provoz. Na volné dálnici se slabším provozem velký pomocník.
Plexi - vysunuté vypadá jako přerostlý skútr, takže vysunuji jen na dálnici, pak je klid. Nižší poloha vypadá dynamičtěji a na okreskách krásně lekce profukuje
Quickshift - chce se zkamarádit, u jedničky stále nefunguje, ale od dvojky už jde krásně plynule. Nahoru je potřeba pod plným zátahem a dotáhnout plynule řazení až dokonce (vycítil jsem, že má několik fází). Dolů s úplně zavřeným plynem jde v pohodě.

Freeman
Freeman napsal 31.03.22 v 12:07

Pěkná barevná kombinace s tím sedlem, pohodlí z toho přímo čiší Přeju mnoho pohodových kilometrů, stále s kolama dole

StB
StB napsal 25.03.22 v 16:48 10b.

Krásná. Až budu velkej, tak možná... S tím podsvícením ovladačů souhlasím, po tmě by se to hodilo. Ať slouží.

stokly
stokly napsal 24.03.22 v 22:34 9b.

Ahoj. Pěkny strojek. Tak ať slouží ve zdravi

Doubek65
Doubek65 napsal 24.03.22 v 20:56 10b.

mr-norris
mr-norris napsal 24.03.22 v 20:04 10b.

Pekne sa to čítalo. Veľa šťastných kilometrov.