KTM Duke 690 (2017)

Vlastník taylorM
Vloženo 17.1.2022
Aktualizováno 17.1.2022

Moja prvá motorka. Celkom nám to spolu ide, aj keď nič nie je ideálne :)

První dojmy - Duke bol trochu v??ší ako som čakal, ale za jazdy som sa na ňom cítil dobre.Jazdná pozícia uvoľnená, na tom mi asi nebudú trpnúť ruky. Výkonu bolo pre mňa ako začiatočníka až až, ale plyn sa dal pekne dávkovať a nebol ani ucukaný, ako Gladius z autoškoly. Zvuk motora ma úplne neoslovil a cez mesto bol trochu problém nájsť vhodný prevodový stupeň, ale rozhodol som sa dať tomu šancu...

Motorku bych doporučil pro - Pre niekoho, komu nevadí neustále držať motor v tých správnych otáčkach a páči sa zvuk jednoválca. S výškou tak okolo 180cm. Za mňa vhodná aj pre začiatočníka, čo vie radiť.

Doplňky na motorce - Nejaká oranžová bižu ako páky a viečka. Full Atrapoič :), v??šia rozeta. sedlo powerparts, držiak SPZ, led DRL na vidle, možno pribudne plexi a iné zrkadlá

Ja som veľký auto/moto nadšenec a po motorke som túžil vždy, keď som sa na nejakej príležitostne previezol, ale keď som si robil v 18 vodičák na auto, tak rodičia boli zásadne proti, aby som si urobil aj Ačko a ja som sa potom k tomu úž nejako nedokopal, až teraz 19 rokov neskôr. Aj to si museli urobiť vodičák najprv 2 bratia...

Na jar som sa prihlásil na kurz. Plán bol si do leta urobiť vodičák, niečo sa povoziť na bratových motorkách (ktm 390 duke 2020, yamaha MT 07 2017) a podľa toho sa rozhodnúť, čo si vlastne kúpim. To som ale netušil, že vzhľadom na covid a veľký počet uchádzačov dostanem papiere až koncom septembra. To už bol duke zazimovaný 300km odo mňa a yamaha nepojazdná (brat je už v poriadku), Takže som odjazdených len pár km na dukovi ešte bez vodičáku z leta a potom len suzuki gladius z kurzu s asi 120kg inštruktorom v sedle spolujazdca a to bol teda viac boj ako zábava. Bez tohoto "batôžka" som jazdil len na cvičisku. Vtedy som si povedal, že moja motorka musí byť čo najľahšia, aby ma to bavilo. Na gladiuse mi ešte dosť tŕpli ruky, čo sa na bratovom dukovi nedialo, čiže pozícia z duka mi prišla pre mňa vhodnejšia. Celkovo som mal pocit, že ten duke 390 je pre mňa ideálny. Jediný nedostatok bola pre mňa nervozita podvozka nad 130km/h a riziko, že o rok budem chcieť niečo silnejšie (aspoň tak mi to všetci hovorili :) No a tiež je trochu nuda kúpiť si rovnakú motorku, ako má brat.

Ale 690 Duke nebol jediná motorka, ktorú som pozeral. V podstate som hľadal ľahšieho naháča do 8000e, s dobrým pomerom hodnoty za peniaze. Vo výbere boli napr. ducati 797 alebo scrambler, moto guzzi V7 stone, ktm 790 duke, triumph street triple alebo trident, 701 svartpilen, mv agusta brutale a novsia verzia mt 07 2018+. Neskôr som však cenový strop prehodnotil. Predsa len je to moja prvá moto a mne by bolo ľuto, ak by som drahšiu moto niekde položil ako brat yamahu, poprípade ak by len tak stála v garaži, pretože si pri 3 deťoch nenájdem dosť času na jazdenie. Do finále sa tak dostali okrem môjho duka ešte 2 kusy, triumph street triple 675 r (páči sa mi najviac z tých 3, trochu som sa bál športovejšej pozície, tento konkrétny kus nebol v 100% stave a yamaha mt 07 sa predala tesne predtým, ako som dostal papiere mohol ju ísť vyskúšať.

Obavy z nedostatku času sa nepotvrdili (čím by som sa chcel poďakovať aj mojej chápajúcej manželke) a ja som v podstate za jeden mesiac, čo mi ostal do konca sezóny najazdil 1800km, čo je asi toľko, ako bol môj pôvodný odhad na celú sezónu. Za ten čas, som si už urobil nejaký ten názor, aj keď možno dosť skreslený, nakoľko je to moja prvá moto a nemám s čím veľmi porovnať. Takže ak niečomu rozumiem zle, tak budem rád, ak moju mienku v komentároch poopravíte.

KTM Duke 690 má u mňa jedinú úlohu, poskytnúť radosť z jazdy a trochu relaxu. NIekedy mám ale pocit, že som na takúto motorku už príliš starý, môže za to najmä motor, ktorý ako povedal Jindra z knálu Jednoustopou nie je pre každého. Motor v tých správnych otáčkach krásne reaguje na plyn a pekne nezáludne ťahá až do maxima, ale ak nemáte priesor ísť naplno vy aj motor a predierate sa nejakou hustou premávkou alebo obytnou zónou, tak je to utrpenie. Motor sa do skoro 4tis otáčok trápi, čo dáva najavo šklbaním a rôznymi zvukmi a vy máte niekedy pocit, že pre neho nemáte ten správny prevod. Prejsť dlhšiu obec konštantných 60kmh na trojke s monotónnym dunením jednoválca z výfuku je pre mňa ubíjajúce. Keby mám db killer, tak ho tám asi naspät namontujem. Mám síce aj seriovy výfuk, ale ten tam dávať nechcem, neviem ako to je potom so softwérom motora. Po sezóne som objednal 15/42 prevod miesto 16/40, čo tam je teraz. Zatiaľ som vymenil len rozetu spolu so zadnými brzdovými platničkami. Na jar vyskúšam a keď bude málo, prehodím aj predok.

Posed je pohodlný, nič ma po jazde nebolí ani netŕpne, možno občas cítim chrbát medzi lopatkami ale ruky, nohy zadok bez problémov. Mám ale pocit, že mi je motorka trochu veľká, široké rajdy, vysoké sedlo powerparts (musím na špičky) a rázvor 1460mm robia s duka pocitovo napriek váhe dosť veľkú motorku (aspoň pre mňa).Tu som mal z Duka 390 lepší pocit. Tiež som si prenastavil radičku a zadnú brzdu, pretože som musel neprirodzene krčiť nohu a na radičke sa my stávalo, že mi tam občas padol falošný neutrál. Radička má ale len niekoľko polôh a tak je teraz pre zmenu o čosi nižšie ako by som chcel, občas sa mi stane, že jednotku z dvojky tam nedotlačím a ostanem na neutráli, zato keď tam ten neutrál chcem naozaj dať, to tam ta jednotka ide s oveľa menším odporom :D
Falošných neutrálov pri radení hore som sa úplne nezbavil, ale zredukovalo sa to tak o 80%. Niektrí hovoria, že do toho treba len viac kopať, ale je to také divné do toho mlátiť, keď spojka ide ľahúčko a aj rýchlosti tam väčšinou hladko a jemne zapadnú. O tej srande za 100e do prevodovky viem, ale nechce sa mi to riešiť pre tých pár falošných neutrálov. Chcel som si ešte posunúť páčky na riaditkách bližšie k stredu, ale už teraz musím krčiť lakte, keď sa pozerám do zrkadiel, čo by sa ešte zhoršilo. Rozmýšľam nad presunutím zrkadilel na konce riadidiel, ale nie také čo sa monujú zboku, tam sublástre, hádam to bude fungovať. Aj by sa mi tým zúžili rajdy, lebo by som to celé posúval do stredu.

Vzpriamená pozícia je síce pohodlná ale v rýchlostiach nad 140 ma ide odfúknuť a tak silne uvažujem nad plexi. Trochu ma odrádza, že treba vŕtať do masky a ja si nie som istý tým vzhľadom.

Svetlo prešlo na 2017 duka bez zmien oproti staršej generácii, čo je škoda. Motorka tak vyzerá staršie bez LED a ani tensvetelný výkon nie je nic moc. Niekedy mám pocit, že diaľkové osvetľuje cestu horšie ako stretávacie a tak ani neprepínam. Nočnú jazdu autom mám rád ale na moto mi to príde oveľa viac nebezpečné.

Niekto kritizuje čitateľnosť displeja, ja som stým zatiaľ nemal problém. Akurát je dosť nízko v zornom poli, ale to je problém väčšiny naháčov.

Spotrebu mám podľa PP 4,5L, ale reálne to je trochu viac, koľko presne, nemám zrátané. Bežne tankujem 10,x litra a prejde len niečo cez 200km.

Pochváliť musím podvozok a pneumatiky. Vidla je síce nenastaviteľná, ale na moju váhu 76kg tuhá tak akurát a to už musia byť riadne rolety v zákrute aby začalo koleso odskakovať, takže nemám potrebu ani nejakého ďalšieho nastavenia odskoku alebo kompresie. Zadok je úplne bez výhrad. Pneumatiky sú tam Michelin Pilot Road 4 a napriek chladnejšiemu počasiu v ktorom som jazdil vždy držali ako mali. Dokonca, keď som sa trochu viac s dukom zoznámil a nabral trochu istoty, tak zmizli aj poserprúžky po predchádzajúcom majiteľovi, a to bolo už pri teplotoch 10-15 stupňov. Som na ne veľm zvedavý v lete.

Aj keď to možno po prečítaní týchto riadkov tak nevyzerá, na jazdu s dukom sa vždy veľmi teším a po jazde prídem vždy nadšený (aj že ma nikde nenamerali :) Niečo k dokonalosti tomu ale možno chýba a tak by som chcel cez leto otestovať pár motoriek, či mám len nereálne požiadavky, ktoré sa všetky naraz splniť nedajú alebo či je chyba v dukovi a pre mňa niekde vyrobili lepšiu motorku...

twingo493
twingo493 napsal 14.03.23 v 18:17 10b.

pekne citanie, 10 b Potom napis ako sa zmenilo chovanie v nizkych otackach po zmene prevodu. Tiez o tom uvazujem aj ked len preventivne po precitani recenzii kedze na svojom som zatial neurobil ani kilometer. Je len kupeny a dovezeny a caka na moj navrat zo zahranicia.

dragsterrr
dragsterrr napsal 17.01.22 v 20:40 10b.

na tejto masine ma vzdy fascinovala jej vaha, ultralight na kolesach

raz som sa viezol na 390 a pocitovo to bola ovela silnejsia moto ako som cakal, tak na 690 to musi byt hitparada emocii, uzivaj