Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Pár zajímavostí z Počátek a Jindřichova Hradce

Vloženo: 25.05.2023, Uskutečněno: 21.05.2023, Zhlédnuto: 22x

První zastávkou byl letohrádek sv.Vojtěcha u Počátek. Původně zde stál mlýn a v roce 1880 došlo k přestavbě na sídlo, pilu a továrnu na pletené zboží pro podnikatele V.J.Smrčky. Po II.světové válce byla firma Viléma Smrčky zkonfiskována. Od roku 2008 jsou budovy postupně rekonstruovány. V provozu je zde nyní hotel a restaurace.
V Počátkách lze nalézt pár staveb, které navrhoval architekt Bohumil Hübschmann. Je to secesní vila u Novotných z r.1908 na ulici Horní č.p.49 a a dům na ulici Lázeňské č.p.340 z roku 1915. Hotel u Modré hvězdy, který si zahrál ve filmu Postřižiny navrhl arch.Antonín Hübschmann. Hotel byl postaven v roce 1912 místním stavitelem Novotným.
Na Palackého náměstí se dochovalo několik historických měšťanských domů. Dochovala se také budova staré i nové radnice a budova bývalého městského ůřadu s aliančním znakem pánů z Hradce.
V Jindřichově Hradci mé první kroky zamířili kam jinam, než k hrobkám. Na zrušeném hřbitově u kostela Nejsvětější trojice jsou rovnou dvě. Hrobka rodiny Landfrasů - majitelů místní tiskárny a hrobka rodiny Wachtelovy - rodiny jindřicho hradeckých lesníků.
Další zajímavou stavbou je vila právníka a spisovatele Eduarda Lederera. Byla postavena v roce 1905 dle návrhu arch.Otakara Novotného. Za II.sv.války sloužila jako ubytovna pro Hitlerjugend.
Na ulici Husova je budova gymnázia, která byla postavena v letech 1921-1923 dle projektu arch. Bedřicha Bendelmayera.
Na ulici Klášterské č.p.82 je pěkný historický měšťanský dům.
U rybníka Malý Vajgar je bývalý kostel sv.Alžběty z roku 1415. V roce 1828 byl upraven na kovárnu a byty.
A jak jsem v Jindřichově Hradci hrobkou začínal, tak i hrobkou skončím. Na Starém hřbitově u kostela sv.Václava je hrobka Karla Merta - bývalého jindřichohradeckého starosty. Hrobku nechala zbudovat jeho manželka v roce
1936.
Poslední zastávkou byla obec Dobrá Voda u Mrákotína. Mají zde kapli se zvoničkou, která byla postavena v roce 1936 z mrákotínské žuly.

elvis78 (133) napsal 28.05.2023 v 08:03

ty jo, pěkný
Vila Eduarda Lederera je velmi velmi zajímavá stavba

Maršal_Malinovskij (12) napsal 27.05.2023 v 23:26

Pěkný výlet i stavby

Milan1963 (272) napsal 25.05.2023 v 20:27

Tak to koukám...jel jsi naším krajem, i přes naší obec. Na kafe jsi mohl zajet, tak příště. A já vidím, že kraj kde bydlím, neznám. Na gymnasium v J. Hradci jsem chodil, ale kdo ho postavil a kdy jsem nevěděl. To samé u dalších pamětihodností.
Pěkný výlet jsi si udělal !

• Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024
  • Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024
  • Kalvárie v Retzu

Zajel jsem si kousek za hranice do Retzu podívat se na kalvárii - barokní ztvárnění ukřížování. Kalvárie je dílem kameníka Jakoba Seera z Eggenburku a je z roku 1726. U kalvárie je také větrný mlýn z roku 1772 a má to bý

Vloženo: 04.04.2024
    Uskutečněno: 03.04.2024