Aprilia SL 750 Shiver GT (2009)

Vlastník Patreez
Vloženo 22.7.2021
Aktualizováno 22.7.2021

Motorka s charakterom plná emócií s krásnym neokukaným dizajnom.

Yamaha FZ6 Fazer S2: Nuda oproti V2 od Aprilie
Honda CB 600S Hornet: Nevkusná kapotáž

První dojmy - Prvé dojmy boli zmiešané - človek si musí na ten charakter zvyknúť, japonský 4valec je oproti tomu elektromotorka. Ale ten záťah od 4000 až k 10000 je excelentný.

Motorku bych doporučil pro - Može byť vhodná aj pre začiatočníkov ak sa jedná o zdatnejších jedincov.

Doplňky na motorce - Prídavný zadný blatníček Puig, Padáky, Kufor Givi V47, Nosiče bočných brašien Givi a do budúcna asi brašny Givi 3D600

Keďže som fanúšik neobyčajného talianského dizajnu a hľadal som som niečo univerzálnejšie pre každodennú zábavu a zároveň cestovanie (preto "kapotovaná" verzia) rozhodol som sa pre Apriliu Shiver GT. Rozpočet bol tiež limitovaný ale myslím, že za tú cenu Shiverov na trhu tá motorka má čo ponúknuť. Ostatné "kapotované" naháče na trhu ma tak neoslovili ako Shiver GT.

Motor je jednoznačne skvelý pre mňa. Zvuk (s origo výfukom), záťah a prejav je výborný. Dokonca aj spotreba prekvapila (dynamická jazda so spolujazdcom do 4,5l/100km). Údržba a servis nie je náročný. Príjemné prekvapenie je aj odozva elektronického plynu, ktorú človek nedokáže rozpoznať od starej klasiky a naviac ponúka 3 jazdné režimy. Je ale nutné dodať, že vyžaduje pri pomalej jazde alebo jazde v meste prácu so spojkou - pri V2 ale nič neobvyklého.

Podvozok nemá chybu ale jedine v prípade keď je povrch vozovky kvalitný. Bohužial je inak podvozok príliš tuhý na menej kvalitné české a slovenské typy ciest takže motorka dokáže človeka poriadne uťahať. V Alpách je ale s motorkou nehorázna zábava a dokonca aj s plne naloženou so spolujazdcom. Miesto je inak pre spolujazdca priemerný, dá sa pocestovať za deň 500 km na okreskách v pohode, po 500 km denne človeka začne limitovať komfort sedla - ale myslím že vzhľadom na typ motorky je to normálne, nie je to predsa cestovné Enduro s gelovým sedadlom. Limit na jeden záťah predstavuje aj objem nádrže 15L, osobne ale nemám žiadne výhrady pretože pri pauze po 200-300 km sa jednoducho natankuje. Pre mňa ďalší limit je komfort pr vyšších rýchlostiach - v podstate do 120 km/h je ticho (dá sa povedať, že origo kapotáž a plexi predstavuje dobrú ochranu) do 150 km/h znesitelná ale nad 150 km/h menej komfortná motorka bez zaľahnutia.

Brzdy sú naladené veľmi dobre - dosť ale závisí na voľbe typu brzdových destičiek keďže povodné boli organické, zmena k sintrovaným priniesla pre mňa zlepšenie - ale je to určite pre každého inak.

Úložný priestor je na motorke priemerný - určite by som prijal viac miesta pod sedadlom, ale inak na drobnosti typu nabíjačka na telefón a pod. predné priestory stačia, dokonca jedna je uzamykateľná čo rozhodne oceňujem.

Poruchy som zatiaľ naštastie nemal závažné a mám najazdených už 35000 km. Avšak sa o motorku vhodne starám, všetky náplne čerstvé, vidlice pravidelne repasované, filtre čisté a ventilové vůle vždy nastavené. Trochu ma ale prekvapila nízka životnosť ložisiek krku riadenia ale vzhľadom na nekvalitné cesty to asi nie je nič nezvyčajné...

V zhrnutí je to motorka za relatívne nízku cenu skvelá, ja som tiež spokojný. Je škoda, že sa taliani rozhodli ukončiť výrobu, od roku 2012 je možné kúpiť iba plne nahatú verziu s upravenou polohou stupačiek, ktorá mi menej vyhovuje. Ako jediné negatívum motorky by som označil spätné zrkadlá, ktoré sú síce dizajnové ale zvyknúť si na slepý uhol v nich trvá nejaký čas.

Krkinen
Krkinen napsal 26.07.21 v 15:26 10b.

Ať dál slouží!

Juraj22
Juraj22 napsal 22.07.21 v 19:06 10b.

Konečně je tady po delší době pořádná mašina, krasavice