Jawa 50/555 Pionýr (1958)

Vlastník vilem_i_am
Vloženo 28.3.2021
Aktualizováno 28.3.2021

Vzpomínka na tátu a první přičichnutí k benzínu a oleji.

První dojmy - Malý motocykl Jawa 555 je jednoduchý, lehce ovladatelný a hospodárný. Má dostatečný výkon a skvělé jízdní vlastnosti. Jeho konstrukce je účelná a vzhled líbivý. Sedlo motocyklu poskytuje pohodlné a neunavující posazení i na dlouhých cestách. Celková koncepce motocyklu je zvolena tak, aby bylo usnadněno nasedání i ženám. Obsluha a údržba stroje nečiní obtíže ani jezdcům, kteří nemají hlubší technické znalosti.

Tento maličký stroj vyrobili v roce 1958 v národním podniku Povážské strojárny v Povážské Bystrici.
Patřil mému tátovi, který ho láskyplně pojmenoval Bubin.
Já si Bubina pamatuju jako ošuntělou pracovní motorku, na které mě táta vozil spolu s pytlem jablek nebo kukuřice. Někdy ještě dokonce se zapřáhnutou naloženou károu. Bubin snesl každou zátěž, jen když byla už veliká a bylo horko, dával najevo hlasitým FRRR, že si potřebuje odpočinout. Jedna z jeho posledních cest byla někdy před 25 lety, kdy se táta vydal pro štěně ke známým. Bubin od té doby smutně stál v garáži se spuchřelými pneumatikami, propadlým sedlem a loužičkou oleje pod sebou.
Přes zimu se mně ho podařilo zprovoznit, nebyla to žádná renovace, chtěl jsem nechat Bubina co možná nejvíc takového, jak s ním jezdil táta. Je potlučený, odřený a oleštěný na holý kov, zamaštěný od oleje, má vratový šroub místo levé stupačky a motouz na zajištění stojánku. Musel jsem vyměnit prorezlou nádrž za jinou a znova vycpat sedlo, opravit elektriku, doplnit šrouby.
Su moc rád že Bubin zase jezdí, je to takový chudáček dědáček, ale mám ho rád. Bude jen na občasné projetí.

CadLubeen
CadLubeen napsal 04.04.21 v 12:56 10b.

Takhle je to super

cmiral
cmiral napsal 01.04.21 v 09:03

A už jsi ověřil, že doklady nemá? Já je dvojnásobně dodědil .

vilem_i_am
vilem_i_am napsal 31.03.21 v 21:34

cmiral - možná jezdily Já žádné papíry nemám, nic se nedochovalo. Třeba časem zařídím veteránské značky, ale nevím jestli bych je využil. Chtěl jsem akorát, aby pionýr startoval a jezdil.

Jenisatko
Jenisatko napsal 31.03.21 v 21:26 10b.

Náhodou mně ošuntělá nepřijde. Podle mě je v moc pěkném stavu. Máš pravdu, že je líbivá a elegantní. Super je, že jsi jí zachránil.

cmiral
cmiral napsal 31.03.21 v 21:17 10b.

Tak ta tvoje a moje po dědovi asi kdysi jezdily kolem sebe . Já jsem zatím nepojízdný, ale TP a malá spz jsou už na registru v UB zachráněny , při EK na STK ve Vlčnově klasicky blbý pindy