Yamaha XT1200Z Super Tenere (2011)

Vlastník Slávek-TDM
Vloženo 5.3.2021
Aktualizováno 5.3.2021

Koupeno sám sobě k Vánocům 2020.

První dojmy - Velká, těžká, silná.

Motorku bych doporučil pro - Pro cestovatele - spíš cestou než necestou. Ale na vhodných gumách a s odvážným jezdcem zvládne minimálně to samý, jako BMW GS.

Doplňky na motorce - Hliníkový kryt motoru - Yamaha.
Padací rámy - Givi.
Nosič a topcase Givi.
Originální boční kufry a nosiče.
Mlhovky PIAA.
Nastavování plexi Touratech.
Navigace Navitel.
Vyhřívané rukojeti Oxford.

Po prodeji R850GS, se kterou jsem byl velmi spokojený a se kterou jsem za 4 roky najel víc jak 25 tisíc km, jsem se chtěl posunout dál. Logicky jsem mířil na R1200GS do roku 2010 na drátech bez posilovače ABS, ale 2 měsíce nebylo nic k mání. Bohužel, anti-covid opatření mi nedovolily individuální dovoz, měl jsem jednu vyhlídnutou v Rakousku za velmi dobrý peníze a krásným stavu. Škoda...
Tak jsem si říkal, jestli se nevrátit k Yamaze a nakonec to tak dopadlo. Sice jsem původně chtěl bílou, ale ta byla v ČR nabídce jen jedna a ještě dost přes rozpočet.
Můj kus je tedy stříbrný, se super výbavou. Je to dovoz Itálie, čemuž jsem se původně bránil, ale nakonec jsem jí vzal - hlavně kvůli kompletní výbavě. Z doplňků chyběly jen vyhřívaný rukojetě a ty jsem tam snadno nainstaloval (Oxford Adventure). Hřejí fakt výborně, dobře se drží, škoda jen nevzhlednýho ovladače.
Výbava je super - ABS (nevypinatelné), 2 kontroly trakce plus možnost ji vypnout, 2 jízdní režimy (S-sport, T-touring), USD nastavitelné vidlice 200mm dráhy vepředu a plně nastavitelná jednotka s předpětím kolečkem vzadu a rovněž cca 200mm dráhou. Má nový potah sedadel, originální nářadí, návod k obsluze, faktury ze servisů včetně fotografií a účtenek z platebního terminálu. Z další výbavy je origo hliníkový kryt motoru, padací rámy Givi, variabilní nastavení plexi Touratech, navigace Navitel, mlhovky PIAA s podsvíceným tlačítkem, topcase Givi Tracker a dva originální boční kufry s dostatečnou velikostí, bohužel už s vyměněným zámkem, takže jsou na jiný klíč než motorka. V zámcích je taková vyfikundace - povolují se v nich šroubky a jdou pak špatně zamykat. Takže jsem je hned zalepil loctitem. Jinak kufry se tváří jako hliníkové, ale jsou plastové s hliníkovým povrchem. Jsou opravdu lehoučké.
Trochu mi na displeji chybí informace o zařazený rychlosti, ale zvyknul jsem si. Na režim T totiž první 4 kvalty fungují se sníženým výkonem, a po zařazení pětky motorka znatelně víc zatáhne. Režim S tímto netrpí, ten tahá i na nižší kvalty až skoro nepříjemně (ale vím, že se mnou leckdo nebude souhlasit). Myslím, že jednotka už má přehraný SW, protože na Sko žádný omezení výkonu nepozoruju. Spotřebu zatím nevím, ujel jsem dohromady asi 100km a jen jsem dotankoval nádrž (objem 23L).
Proti baworáku je znát jiný podvozek - tohle mají v Říši fakt vychytaný. Na druhou stranu je výrazně jednodušší a i spolehlivější konstrukce kardanu a úhlovýho převodu. Protože XT nemá jednostrannou vidlici, můžou tam být normální ložiska a daleko méně trpí. Jen občas proteče gufero koncáku - výměna snadná a za pár korun. Původce problému bývá ucpané odvětrávání skříně v kombinaci s rychlou jízdou po dálnici.
Fotek je zatím pár, budu postupně doplňovat a psát deník, jak je mým zvykem.

Jarda
Jarda napsal 19.03.21 v 12:07 10b.

Poctivá motorka, Yamahu mám rád, tohle je fajn stroj. Oproti konkurenci pomalejší, ale zase to vynahradí v kvalitě provedění

Kaki
Kaki napsal 16.03.21 v 12:36 10b.

Krásná!

Raisto01
Raisto01 napsal 12.03.21 v 12:38 10b.

Nejlepsi darek si umi dat clovek jen sam sobe

Zdeněkhr
Zdeněkhr napsal 12.03.21 v 00:02 10b.

Máš ji moc pěknou, tak ať ti dělá radost jako mi

Slávek-TDM
Slávek-TDM napsal 10.03.21 v 12:53

paja622> díky. Škoda, že nemáš ty motorky registrovaný v profilu, určitě by bylo zajímavý si o nich počíst.
O Gipro samozřejmě vím, ale zatím je to jen o zvyku, že jsem na BMW ukazatel rychlosti měl.