Yamaha FJR 1300 AS/AE (2020)

Vlastník PetrD73
Vloženo 20.10.2020
Aktualizováno 6.10.2021

Cestovní klasika v aktuálním provedení "ultimate edition", Síla, pohodlí, univerzálnost.

Motorka koupena od FIRMA:KaraOne (Praha 10-Štěrboholy)

První dojmy - První dojmy byly částečně o obavách, přece jenom takhle velkou a těžkou motorku jsem nejenom že dosud ještě neměl, ale ani jsem ji nikdy nezkusil. Ale zkusit se má všechno, tak hurá do toho a uvidíme jestli to za to slibované pohodlí při cestování stojí.

Doplňky na motorce - Vše je v základu, takže jen padací protektory

Předchozí stroj, Yamaha XJR 1300 60th Anniversary, byla nádherný kousek železa, který jsem měl strašně rád a myslel jsem že se mnou zůstane napořád. Ale člověk míní a život mění a jak šel čas začal jsem stále více pociťovat určitá omezení, která stavba motorky ve stylu "cafe racer" přináší. Byla to hlavně omezená možnost cestovat ve dvou nebo se zavazadly. Pokud jsem jel sám, mohl jsem využít prostor za sebou na sedadle a pořídil jsem i boční textilní brašny, bohužel oba typy zavazadel znemožňovaly cestovat ve dvou, protože boční brašny byly nad zadními stupačkami. Takže co s tím? Zkusím se podívat po něčem, co by takové omezení nemělo!
První cesta byla do BMW s cílem vyzkoušet to slavné a všemi opěvované cestovní enduro GS 1250. Designově se mi líbilo, moderní technologie, ergonomie byla na jedničku a přeprava dvou osob i se zavazadly je pro něj hračkou, tak proč ne? Bohužel prvotní nadšení, bylo během zkušební jízdy vystřídáno velkým zklamáním. Pro obrovskou masu lidí je to určitě skvělá motorka, a já jim to přeji a nikomu to nevymlouvám, ale pro mne, který si zvykl na silný a sametový, třináctistovkový čtyřválec, je ten motor, jehož projev mi připomínal 30 let starý diesel, něco, na co bych si asi těžko zvykal. Sakra!
Zkusil jsem i S 1000 XR, Versyse 1000, Tracera 900... a bohužel nic z toho mi v porovnání s XJRem, hlavně po motorové stránce, nedávalo moc smysl. Na řadu přišla i ojetá K 1600, (nová je už cenově hrozně vysoko), zkusil jsem dvě, ale pocitově mne nepřesvědčila žádná z nich.
A pak jsem v Yamaze uviděl FJR 1300 "Ultimate edition"... byla nádherná! Černá metalíza se zlatým pruhem na nádrži a zlatými koly, komplet zavazadla (boční 2 x 30 l, topcase 50 l), elektronický podvozek, duální brzdy, tempomat, vyhřívané hefty, led světla, kardan... no tak na tom by asi šlo také slušně cestovat, teď ještě zjistit, jak by se na ní jelo? A jaké bylo mé překvapení, když zazněla nabídka na možnost předváděcí jízdy. No tak uvidíme.
1298 cc, 146 koní, 138 Nm, a je to tady, a je to ono, zase ten silný, k dokonalosti vyladěný 4válec! Manipulace na místě je trochu náročnější, 297 kg už je na mne docela dost, ale do zatáček padá pocitově lépe než předchozí XJR, řazení jak po másle a ty brzdy! Při tomhle srovnání mi dochází, že XJR mělo těch chyb vlastně víc, než jen ty zmiňované omezené cestovní možnosti.
A tak je doma! Zvykáme si na sebe, zatím najeto cca 5 000 km.

A takhle to vypadá v dubnu 2021, když se v rámci svolávací akce od Yamahy mění převodové ústrojí... ach jo! To by mě zajímalo, kde udělali ti kluci šikmooký chybu.

10/2021
FJR je prodaná…
Bohužel se ukázalo, že hlavně z důvodu dřívějšího zranění levé nohy a s tím spojenými komplikacemi při řazení na delších cestách, bude nejrozumnější řešení přesedlat na stroj, který to řazení zvládne sám…
Takže co zkusit DCT? ATAS? ?

Rendys
Rendys napsal 29.06.21 v 14:45

Zdravím. Pěkná. Pokud bude na prodej dejte vědět. R.K.

matopp69
matopp69 napsal 23.02.21 v 21:26 10b.

Nadherná mašina. Hodně nad ni zvažuji. Nech hlavně slouží a kolama dolů.

Jirka_CV
Jirka_CV napsal 22.02.21 v 09:48 10b.

Jirka_CV
Jirka_CV napsal 22.02.21 v 09:46

Krásná motorka. Mám starší verzi. Ta tvoje ultimate edition je fakt moc pěkná.

SibalIgi
SibalIgi napsal 19.02.21 v 17:44 10b.