Yamaha Tenere 700 (2020)

Vlastník Jarda700
Vloženo 1.10.2020
Aktualizováno 2.11.2020

Po pěti sezónách s MG V7 II přišel čas posunout se někam ani ne dál, ale trošku jiným směrem. Tenerka nakonec vyhrála dlouhé výběrové řízení.

Motorka koupena od Motomo Hustopeče - Skvělé jednání a domluva. Doporučuji. Možnost nechat si moto osadit neorigoš doplňkama.

Moto Guzzi V85 TT: Chtěl jsem zůstat u MG (mám V7 II), ale motorově mi moc nesedla a i cena hrála v její neprospěch.
Kawasaki Versys 650: Přišla mi moc taková \"houpavá\". Chtěl jsem něco i do lehčího terénu.
Honda CRF1000L Africa Twin: Cena.
Kawasaki Z900: Neskutečnej motor. Kvůli němu se mi začal líbit i design. Až uklidím v garáži, tak tam bude. Možná :)

První dojmy - Na testovačku jsem šel bez žádných větších očekávání a o to větší dojem Tenerka udělala. Sedla na první dobrou. Motor je úžasnej. Pěkný zátah od spodu a i nahoře se mi to líbí. Do zatáček padá neskutečně. Velmi jednoduchý ovládání. Žádný bambule s tlačítkama na řidítkách.

Doplňky na motorce - Padací rám SW Motech - někomu s trošku delšíma nohama by mohl zavazet
Zadní nosič SW Motech - líbí se mi jeho štíhlost. V budoucnu chci jít do brašen od SW M
Hlavní stojan SW Motech - cena je nižší než u originálu
USB zásuvka - sice 12V je v základu, ale nechce se mi používat redukce
Vyhřívaný rukojeti Oxford - výborná zkušenost z minula

Na začátku roku jsem začal přemýšlet o koupi nové motorky. Po Motosalonu jsem měl jasno: chci MG V85TT. Zkoušel jsem sednout i na Tenerku a ta mi připadla na mě už velká, tak jsem ji vyřadil z výběru. Pak přišlo turbulentní období a plán nové moto šel zatím k ledu. V létě jsem absolvoval pár testovaček a tam jsem zkusil i Tenerku. A červík začal hlodat. Pak jsem šel zkusit i V85TT a z ní jsem byl trošku zklamán. Asi jsem měl hodně velký očekávání. Taky malou roli hrálo to, že za vyzkoušení V85TT jsem musel platit. Vím, je to celkem prkotina, v celkové částce se to ztratí, ale Yamaha měla testování zadarmo. No a začátkem září jsem si udělal výlet do Hustopečí a Tenerku objednal.

Už mám zajeto a i při zajíždění jsem si jízdu neskutečně užíval. Vše jde hladce. Motor je prostě bomba. A po zajetí a návštěvě vyšších otáček mé nadšení ještě vzrostlo. Spotřeba v záběhu byla cca 4,2l/100km. Teď zatím nemám ujetou dostatečnou vzdálenost pro zjištění průměrné spotřeby.
Podvozek je celkem pohodlnej. Velice mě překvapilo, jak Tenerka zvládá zatáčky. Jednadvacítka kolo vpředu a vysoké těžiště není vůbec poznat. Sedlo mám standardní. O Rally sedle neuvažuju kvůli výšce. Už teď je mi Tenerka velikostně na hraně. Ze začátku jsem uvažoval o sníženým sedle, ale zvykl jsem si a už to není problém.
S diplejem jsem se taky rychle zkamarádil. Je pěkně přehlednej, rychlej. Budíky mi nechybí. I po zvukové stránce dobrý. Mně vyhovuje.
Jako malý negativum vidím nadhodnocování tachometru. V obci jedu dle tachometru 57-58km/h a radary ukazují 50km/h. Další, co jsem zaregistroval, tak ukazatel paliva v nádrži za jízdy moc neubývá. Po zastavení, vypnutí motoru a následným nastartování se stav paliva kolikrát sníží až o dvě čárky než bylo před vypnutím. Ale to jsou jen drobnosti abych jen nechválil :)

Celkově hodnotím Tenerku velmi pozitivně (přeci ji nepoplivu, když jsem si ji koupil). Líbí se mi i její jednoduchost, Na svou velikost se ovládá velice dobrře. Bezprostředně po přesednutí zpět na V7 si připadám jako cirkusový medvěd jezdící na malým kolečku. Ale i to je pěkná zábava.

Info po 3000km: Kurnik, proč už musí být podzim a hnusně? Spotřeba se pohybuje kolem 4l/100km. Reálná spotřeba podle tankování je o trošku nižší, než ukazuje displej. Palivoměr se už srovnal a ukazuje dobře. Světlo svítí parádně. Jízda za tmy není problém. Přídavný světla netřeba řešit. Po projetí zaneřáděné silnice od zemědělců mě už opustilo leštičský období a vzal jsem tenerku do lehčího terénu. S terénem nemám žádný zkušenosti, ale i tak to bylo parádní. Přišlo mi, že původní pneu bláto moc nemusí. A příště nesmím zaponemout shodit gumy ze stupaček. A asi pořešit boty.
Jo a řetěz potřebuje trošku došponovat. Už je na hraniční vůli.

Jarek1
Jarek1 napsal 08.09.21 v 12:25 10b.

Byla to prostě dobrá volba. Ať slouží a dělá radost

sandoš
sandoš napsal 05.10.20 v 18:44 10b.

Asi to taky tak dopadne

rascal33
rascal33 napsal 03.10.20 v 14:28 10b.

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 02.10.20 v 19:41 10b.

Tohle se Yamaze fakt povedlo, asi taky zkusím zkušební jízdu

Vlnič
Vlnič napsal 02.10.20 v 08:07 10b.

souhlasím s komentářem pode mnou, tahle motorka se povedla, taky jsem měl půjčenou a červík už hlodá, vlastně už se prohlodal a říká "jen to udelej"
Užívej