Honda NX 500 Dominator (1996)

Vlastník Tacklebery
Vloženo 28.8.2020
Aktualizováno 18.6.2021

Dominátor ma zaujal svojim vzhľadom a povesťou spoľahlivého stroja.

První dojmy - Pohodlný posed i keď vzhľadom na moju výšku by som privítal vyššie sedlo, to je však individuálna záležitosť. Široké rajdy umožňujú dobrú manipuláciu na mieste.

Doplňky na motorce - Držiak telefónu

K Banditovi 600vke som hľadal nejakú motorku, s ktorou sa dá vybehnúť aj mimo cestu. Voľba padla na Hondu nx 500, lebo bola za dobrú cenu v relatívne dobrom stave s úplne novými pneumatikami. Po naštartovaní, ešte u predajcu, mal motor zdravý prejav a žiadne “zvuky navyše”. Domov som to mal zhruba 80km a aj napriek silnému dažďu som sa na cestu tešil. Ako ubiehali km dážď pomaly ustával, zrazu sa mašinka začala dusiť pri vyšších otáčkach. Závada sa prejavovala spôsobom ako keď slabo alebo vôbec nepriteká palivo do karburatora. Pripisoval som to špinavému palivovému filtru... Pred príchodom domov sa začali ozývať aj “zvuky navyše” (klepotavý zvuk, ktorého intenzita sa zvyšovala súčasne s otáčkami) čo v mne vôbec nevyvolávalo dobrý pocit. Zavolal som teda bývalému majiteľovi, ktorý tvrdil, že motorka je v úplnom poriadku a o žiadnych závadach nevie.V ten deň som mašinu už iba zaparkoval do garáže a šiel spokojne na pivo. Na druhý deň som začal so základným servisom, výmena oleja a filtra( starý olej sa už olejom nazvať nedal. Bolo to hnusné čierne čosi), výmena brzdovej kvapaliny, brzdových doštičiek, vzduchového filtra, vyčistenie a premazanie reťaze, nastavenie ventilových vôlí. Nakoniec som si nechal palivový filter... Prekvapením však bolo keď som zistil, že v celej palivovej ceste sa žiadny filter nenachádza, dokonca ani sitko, ktoré má byť v palivovom ventile. A tak začalo pátranie po závade spôsobujúcej dusenie motora pri 5500 rpm. Nasledovala výmena sviečky a skúška na prítomnosť iskry, ktorá bola viac ako znamenitá... Závada však pretrvávala a spolu s ňou aj klepotavý zvuk. A tak šiel von karburátor, v ktorom bol bordel snáď ešte od čias vlády Márie Terézie. Po kompletnej očiste, nastavení podľa servisného manuálu, kontrole podtlaku a neprisávania si falošného vzduchu sa popisovaná závada prejavovala teraz už nie pri 5500 rpm, ale pri 3500rpm. Proste zázračný motor, ktorý po údržbe začal ísť “na pol valca”. Nasledovala výmena CDI jednotky, ktorá občas zvykne dať zbohom. Nepomohlo. Vkuse na pol valca a bez náznaku ochoty ísť do otáčok za výdatného sprievodu zvuku pripomínajúceho starú mlatačku na obilie. A tak šlo dole veko ventilov. Po jeho demontáži nastalo u mna zhrozenie... Vahadlá zodraté napadrť vačková hriadeľ tak isto, všade okolo oceľové špony... Bývalý majiteľ asi nedodržiaval interval výmeny oleja 3000km alebo jednoducho olej nedolial keď si mašina vypýtala. Vahadlá s vackou sa pridreli a mojich 80km domov dielo skazy dokončilo. A tak nastalo rozhodovanie, čo ďalej. Či začať zháňať komplet iný motor v bohvie akom stave alebo kúpiť nové vahadlá a vačkovú hriadeľ. Zvolil som si druhú možnosť. Zhruba po dvoch týždňoch čakania prišli priamo z Japonska objednané súčiastky: vahadlá, vačka, dve ložiská, pružina napináku rozvodovej reťaze. Po zložení a nastavení ventilových vôlí motor naskočil na pár otočení štartéra. Klepotavý zvuk zmizol a prejav motora bol akoby práve vyšiel z fabriky. Počuť bolo len jemné cvakanie vahadiel. Po zahriatí šiel ochotne do otáčok a ukázal, že aj napriek nižšiemu výkonu (oproti Honde NX 650) nejakú tú silu má. Na “Terminátorovi” ( tak motorku nazvala moja drahá polovička) jazdím rád a verim, že to tak aj dlho ostane.

Po roku dostala mašina nové “papučky” a zopár kozmetických úprav, ktoré ju trochu oživili.

Tacklebery
Tacklebery napsal 28.01.22 v 23:34

Díki

Hofix
Hofix napsal 27.01.22 v 16:01 10b.

Hezkej Domík...

oranger
oranger napsal 21.08.21 v 22:09 10b.

Marek1978
Marek1978 napsal 11.09.20 v 16:13 10b.

Nazdarek pekný článok ja mám tiež nx 500 chcel som sa ta opýtať či by si mi neporadil kde by som zohnal tie súčiastky na 500 na akej stránke si objednával ja mám zodrate vahadlo ventilu výfukového tiež mi to buchotalo a keď som to kupoval nebolo počuť nič ja som najazdil nejakých 70 km a začalo sa to ozývať zatiaľ ďakujem

callowsick
callowsick napsal 04.09.20 v 09:06 10b.

Každá vyléčená motorka je super ať už dlouho jen jezdíš!