BMW R 100 GS (1989)

Vlastník hofi01
Vloženo 21.8.2020
Aktualizováno 3.1.2021

Když ji miluješ, není co řešit !

BMW R 1150 R: dal jsem na slova známých a následně přehodnotil i to, že chci něco lehčího
Suzuki GSX 1400: ta, která se mi líbila měla pouze laďáky Creptus a já jezdím hodně mimo ČR.. navíc po přehodnocení stejný problém s váhou
Ducati Scrambler Desert Sled: neměl jsem ještě možnost se svézt, cenově byla ještě asi o 50 tisíc výš a hlavně, cena bude padat.. u BMW maximálně stagnovat..

První dojmy - Po prvních kilometrech si ověřuji, že jsem koupil správně. Pohodová motorka na pohodovou jízdu, navíc krásná a už prakticky veterán.

Motorku bych doporučil pro - Pro každého, kdo má rád staré jednoduché motorky a pohodové svezení..

Doplňky na motorce - Motorka má na sobě několik funkčních doplňků, z těch nejdůležitějších asi větší olejová nádrž, která zvětšuje původní náplň 2,5l oleje o dalších cca 0,9l. Větší brzdový kotouč, pancéřové hadice, lepší tlumiče, jednomístné sedlo s nosičem, originální kufry.

Po motorce tohoto typu, ať už R 80 GS, nebo R 100 GS jsem v inzerci pokukoval už dlouho. Jsem ovšem trochu žid a přišlo mi žinantní vysypat takovej ranec za další motorku, kterou vlastně nepotřebuji.. před 14 dny ovšem nastala situace, díky které vděčím za to, že se ledy v mém myšlení pohnuly. Totiž, měli jsme rozjetý parádní víkend s kamarády, mířili jsme do Krušných hor, a můj výlet skončil předčasně v pátek večer na louce asi 30 kilometrů před Karlovými Vary. To už jsme věděli, že za 3 týdny nás čeká každoroční Šumava a já s velkou pravděpodobností nebudu mít na čem jet (Tonda, kterému dávám motorku na servis, toho má pokaždé moc a předpokládal jsem, že mi dá termín nejdříve za měsíc). Ještě ten večer jsem si začal pohrávat s myšlenou, že bych si mohl koupit nějakou další motorku, původní plán byl něco třeba kolem 50 tisíc, pojezdit si rok a zas to dát pryč, nebo i nechat, prostě podle nálady. Doma jsem začal sjíždět inzerci. Sem tam se mi kolem 50 tisíc i něco líbilo, ale nic, co by mi padlo do oka. To se stalo až s Rocksterem, v inzerci 3 kusy v cenové relaci 85-100 tisíc korun, ovšem Tonda i Servisák se k tomu nestavěli moc pozitivně, prý pěkná motorka pro toho, kdo jí opravdu chce, ale počítat s dobrým následným prodejem není moc reálné (ale já si jí stejně nakonec chci nechat, to že jí za rok prodám, to je jenom uklidňování mojí hlavy). Mezitím se objevila další zajímavá mašina, Suzuki GSX 1400. O té jsem snil ještě předtím, než jsem si mohl pořídit svou první motorku. Majitel po telefonu férovej borec, řekl co je ok, co není. Hlavní co mě odradilo byl výfukový systém Creptus bez homologace a pomyšlení, že většina našich výletů směřuje do Rakouska.. Po týdenním sjíždění inzerce jsem se dostal k BMW R 80 GS, za 130 tisíc. Předtím se mi zdálo 85 už moc a teď čumím na motorku o 50 dražší, kurva !! Uvědomil jsem si totiž dvě zásadní věci, ta první byla, že jít cestou dalšího těžkého cesťáku je nesmysl, na cestování mám svou milovanou 1200 GSA, která mě už povozila po moc krásných místech, a pevně věřím, že po opravdě nadále bude. Takže to chce něco lehčího, na co prostě s radostí skočím, abych si zajel na kafe do vedlejšího městečka a nemusel přemýšlet, že než těch 250 kilo vytáhnu z garáže, tak autem bych tam už dvakrát byl, a dál, aby v případě podobné situace mohla zastoupit GSA třeba na víkendovou cestu kamkoliv. A druhý důvod bylo takové malé Déja vu, když jsem si kdysi kupoval V-Stroma, taky jsem si nakonec řekl, že dám raději 120 tisíc za motorku, po které toužím, než třeba 80 za jistě taky skvělou motorku, ale takovou, po které zrovna moc neprahnu. Následně jsem se dostal v inzerci až k Ducati Scrambler, krásná štíhlá motorka, jednoduchá, funkční. To už bylo ale cenově úplně někde jinde, než jsem původně uvažoval, každopádně, jak jsem právě zmínil, splňovala mnohem lépe to, co jsem po motorce požadoval, než Rockster, nebo GSX 1400, popřípadě XJR 1300. Mezitím na moje spekulace konzkultované se známými zareagoval kamarád Ruda, jinak testovací jezdec Mitasu, ať zajedu a že mi půjčí na svezení svojí 100 GS, abych měl to rozhodování jednodušší. Super, neděle odpoledne, sedíme v autě a mastíme to do Kubšic. Ruda mi půjčuje svůj stroj a já vyrážím, dávám nějakých 40 km a náramně si to užívám. Večer projíždím inzerci a najednou tam je motorka, která tam ještě odpoledne nebyla. Krásná černo-žlutá 100 GS, už podle fotek v parádním stavu. Odkaz na inzerát posílám Rudovi i Tondovi. Tonda reaguje okamžitě : "Jo, to je motorka mýho kamaráda, já mu to servisuju" a posílá asi 4 fotky ze společných výletů a servisu. Není co řešit, ještě pozdě večer píšu borcovi, že bych chtěl motorku koupit. Domlouváme se a v pondělí po práci vyrážíme s Alčou do Syrovic. Motorka stála před barákem, nablejskaná a nám bylo jasno, že máme další přírustek do rodiny !!

3.1.2021 - první necelá sezóna se Stovkou za námi a obrovská radost v srdci, umí jet i svižně, ale kochačka cca 80km/h a pocit krále silnic, to je oč tu běží.. tahle motorka je o emocích a nic není víc !!

Moje historie :

2020
90.109 km - 92.598 km

17.08.2020 - 90.109 km - zakoupení R 100 GS
- sjednání povinného ručení
27.08.2020 - 90.637 km - nový přepínač blinkrů a světel (byl jsem při koupi
upozorněn, že zlobí a dostal na něj slevu), tak jsem přepínač objednal, vyměnil
a nefungovalo to i nadále. Nakonec to byl jenom studený spoj v pojistce na
kterou mě bohužel ani nenapadlo kouknout - jsou na ní blinkry, klakson a
brzdová světla..

Mann
Mann napsal 20.10.20 v 19:50 10b.

Fešanda z přelomu 80/90 Na takové kousky se vždycky rád kouknu

DejvGSR
DejvGSR napsal 10.10.20 v 08:54 10b.

Krásný stroj, nádherná barevná kombinace.Motocykl ještě z dob, kdy šlo především o krásnou strojařinu.

Capt.Orr
Capt.Orr napsal 26.08.20 v 18:40 10b.

Moc pěkný kousek, i upřímný náhled do duše potenciálního kupce Přeju mnoho šťastně najetých kilometrů

JiB
JiB napsal 26.08.20 v 13:53 10b.

Zdarec,
vidím že jsme se dobrali podobného! Tak hlavně spokojenost, ať Ti vydrží a těší co nejdéle...

Jakub-SPZ
Jakub-SPZ napsal 25.08.20 v 19:12 10b.

Nádherný kousek. Tyhle starý dvouventily mají svoje nezaměnitelný kouzlo . Ať ti slouží