Honda CB 650R (2020)

Vlastník Kulinek
Vloženo 30.7.2020
Aktualizováno 5.8.2021

Můj sen se mi splnil, CB650R, láska na první pohled... v 39 jsem si dodělal Áčko a zamířil do motocyklového světa 2021 - aktuálně posun dále a změna na BWM F850GSA, viz níže.

Motorka koupena od FIRMA:Auto Dukla - Honda Pardubice (Pard

První dojmy - Hodná motorka na začátky pro mne úplně ideální, z autoškoly jsem přesedlával z Yamaha MT07 právě na Hondu CB650R.

Motorku bych doporučil pro - Pro kohokoli, komu se motorka líbí, za mne snadno ovladatelný stroj se skvělým designem a zvukovým projevem už z výroby.

Doplňky na motorce - Padací protectory Barracuda. Motonavigace Navitel.

Edit: 5. 8. 2021 - Po roce přesedlání na BMW F850GSA a zkušenosti s Hondou doposud

Edit: 6. 2021 - Absolvován kurz na okruhu ve Vysokém Mýtě s motoškolou Přijeďte se projet - doporučuji

Edit: 25. 8. 2020 - Upadnul jsem u tankování , viz níže.

Edit: 10. 8. 2020 - nové zkušenosti a absolvování výcviku v Motoškole Landa v Kolíně, první servis, viz níže.

Omlouvám se, ale recenzi napíši až po zajetí motocyklu. Jsem úplný začátačník, co se motorky týká, proto se omlouvám všem zkušeným, následující text píši z mého pohledu, začínajícího Áčkaře ve svých 39 letech

Hondu CB650R jsem kupoval novou v polovině července 2020 v Honda Pardubice, jelikož tam měli Hondu skladem v černé barvě, kterou jsem si zamiloval.

Když si představím, že teprve před dvěma měsíci padlo rozhodnutí, v mých "teprve" 39 letech , že si pořídím motorku, kdy jsem neměl ještě ani řidičák, tak jde jen o to se rozhodnout a praštit do toho. Motorku jsem chtěl asi již dávno, ale nikdy jsem se neodhodlal, poslední hřebíček do rakvičky byl fakt, že chci mít jen svůj končíček a také fakt, že město před naší firmou nainstalovalo zákaz stání a je problém parkovat (no, dobře, ale obhájit jsem si to musel) Jelikož mám v té době pouze skupinu B (AM a A1) neváhal jsem a zavolal do autoškoly, díky rychlé akci jsem šel za 3 týdny ke zkouškám a za další týden jsem frčel pro novou Hondu CB650R na druhý konec republiky (Uherské Hradiště-Pardubice). K té autoškole jen dodám, že opravdu se není čeho bát, testy jsou samozřejmost a ostatní se již naučíte, jde spíše o to se odhodlat a respektovat to, co se požaduje u zkoušek. Pokud člověk není jelito, nevykašle se na testy a dodržuje pravidla silničního provozu u zkoušek, tak celou zkoušku dá. Ale zpět k pořízení Hondy, jelikož jsem si netroufal na přejezd od prodejce domů, což je cca 200 km (musím se vyjezdit kolem komína, kde to znám), stáhl jsem motorku na vozíku, pro bezpečnost svou i ostatních S prodejcem proběhlo vše na dálku a bez problémů, v den vyzvednutí byla motorka připravena podle dohody k vyzvednutí se všemi formalitami a tak veškeré vyřizování trvalo tak hodinku, pak následoval převoz. První seznamování s motorkou bylo a stále je se značným respektem, krásný zvuk při nastartování a snadnost ovládání mne každý den utvrzuje, že jsem chybu neudělal. Nyní jezdím každý den a blíží se mi 1000 km, takže denní nájezd cca 100 km... a učím se, učím se a učím se, nyní následuje několik kurzů bezpečné jízdy v Kolíně a v Brně. V autě mám najeto už přes 700 000 km bez nehod, ale motorka je přeci jen pro mě jiná opravdu musím jezdit velmi předvídavě a defenzivně. Ale zároveň můžu říct, že to byla nejlepší investice sama do sebe, takový relax, uvolnění a antidepresivum od práce a všedního života je skvělé.

Tedy pokud někdo váháte v pozdějším věku, dodělat si Áčko a pořídit si motorku, tak směle do toho.

Nyní k pár "zkušenostem" nemám s čím v podstatě porovnávat a jako začátečník na to nemám ani právo - v autoškole jsem dělal jízdy i zkoušky s Yamahou MT07, takže nesmělé postřehy jsou zde:

Obě motorky jsou podle mne vhodné pro začátečníky (mluvím za sebe), obě příjemně ovladatelné, rozdíl patrný hned na začátek je v motorech, MT07 dvouválec, pro mne spíše dieselového charakteru bez jednoznačné zvukové charakteristiky. Velmi příjemná moto, ale mimo můj šálek kávy motoricky a zvukově, design pominu, je to věc osobního vkusu. Za mě ale jinak MT07 skvělá společnice a byl to důvod, že padla volba na autoškolu, která ji měla. Honda CB650R na mě působí více honosnějším, či dospělejším dojmem, ale zase proti gustu... Točivý 4 válec, jeho nádherný zvuk a design, který se asi k mému věku hodí prostě rozhodl pro CB. Cenovka lehce pod 200 000,- a motorka, která do začátku odpustí zřejmě hodně věcí. Za tu krátkou zkušenost nemůžu zatím nic hodnotit, snad jen to, že vše funguje jak má, nic nezlobí a čeká mne první servis. Po zkušenostech z okruhů a kurzů bezpečnosti dám další info, aby to mělo nějakou hodnotu.

Jako začínající jezdec mohu říct pro lidi, kteří se třeba chystají na podobně "šílený" krok jako já, co vnímám jako člověk dosud působící jen ve skupině B

1) Základní pravidlo - pokud nejsi dobrý řidič auta a neumíš předvídat a řešit chyby ostatních účastníků, na motorku moc nesedej (sorry, musel jsem to sem napsat, každý by se měl vrátit domů), to platí i pro řidiče aut.

2) Vítr na motorce - pro mě absolutně nezvyk je vítr, posun je každý den znát, jet před pár týdny rychlostí 90 km byl pro mne očistec ve smyslu zvykání si na poryvy větru apod. V tuto chvíli už je to samozřejmě někde jinde, ale vítr je určitě můj největší nepřítel, zatím si nedokáži představit jet po obchvatech delší přesuny, nedejbože po dálnici, je to zřejmě o zvyku. Rychlosti kolem 80 km jsou to v pohodě, když tomu vrznu a motorka jde do zápřahu a tlačí dálniční hodnoty, tak je to také v pohodě. Nechápu jen tu ustálenou rychlost kolem 90-100, pak vnímám zcela jinak vítr a každé zacloumání (no prostě se necítím a zbytečně se stresuji), budu rád, za případné komentáře. Chápu, je to naháč a ne cesťák, ale je to jen o zvyku? EDIT: 3. 8. 2020 - nejistota zmizela a tohle už mi problémy nedělá. Odboural jsem to tak, že jsem zvýšil rychlosti na přehledných úsecích a lehce se přikrčil, pak mě přišla jízda 90-100 ustálenou rychlostí jako běžná.

3) Jak se zlepšuji - každý den trénuji stejné trasy, které mám načtené a snažím se více a více uvolňovat, užívat si jízdu a zlepšovat techniku, tam kde to znám a občas vyjet i jinam. Něco podobného jsem asi zažíval před 20 lety, když jsem si koupil svoji Fábii v rámci akce Já na to mám
EDIT 3. 8. 2020 - koupil jsem si knížky Dokonalá jízda na motocyklu a Trénujeme na motocyklu. Samozřejmě dlouhodobě sleduji YouTube kanály a motovlogy, což mi pomáhá. Dost se věnuji i chybám a nehodám, kde se rozebírají chyby, tak abych si skutečně načetl nejčastější rizika (nedání přednosti, vjetí do křižovatky). Tím, že jsem vyježděný z auta, mi tohle problém nečiní, ale přeci jen, tady jedu tak, že jsem neviditelný. Přesvědčuji se, že mě řidiči vidí, uberu plyn před křižovatkou, kde najíždí auta, no prostě defenzivní jízda s tím, eliminovat možné rizika.

4) Proč jsem do toho šel - jízda na motorce mě odvede od reality běžného života, najednou pro mne nexistuje práce, mobil, počítač, zahrada, dům, děti v dobrém slova smyslu, tedy člověk se úplně vyrelaxuje.

5) Bezpečnost - jezdím tak, abych se vrátil domů.

6) každý den sleduji počasí jestli na druhý den budu moci jet, je to asi droga

7) Plyn a zápěstí - ze začátku jsem dost bojoval se zápěstím a správným jemným úchopem plynu, ale po pár týdnech už je to dobré, na to si člověk musí přijít sám. Přemýšlím, že si seřídím plyn, jelikož je tam dost velké mrtvé místo.

8) Cvičení - občas si zajedu na cvičiště, kde jsem dělal autoškolu a cvičím osmičky a ovladatelnost v nízké rychlosti, zkouším brzdy a vlastně vše, co bylo součástí zkoušek.

9) Zatáčky - ze začátku mi dělalo trochu problém dívat se správně do zatáček, ale to se také odbouralo. Nejvíce mi pomohlo nebát se naklonit a to poté, co mi kamarád předvedl, co lze na té motorce dělat. Je to samozřejmě o hlavě, která se učí novým dovednostem.

10) Motor - Honda je mimořádně ukázněná při brouzdání, hezky se dá jet pianko na nižší otáčky, což ji nijak nevadí, ale peklo nastává od 6000 ot do 12 000 ot., to jsou pro mě zcela nové zážitky, nicméně stále zajíždím, takže jen občas se tam podívám na zcela přehledném úseku bez aut, ať motor nezakrní, většinu času jej držím v normálu a často řadím, aby se vše správně zaběhlo. Kolem 6000 otáček, když jedu ustálenou rychlostí cítím do rozkroku lehké vibrace z motoru, což jsem zjistil, že je normální. Zmizí to s nižšími otáčkami a nebo, když se tomu naloží, tak to asi člověk nevnímá.

11) Oblečení - vždy jezdím jen plně oblečený, takže věci jako hrudní chránič, páteřák, moto bunda, kalhoty, boty, rukavice a kvalitní přilba jsou základ. Doporučuji při výběru helmy kontrolovat crash test od Sharpu, abyste zjistili, jestli helma, kterou si chcete koupit má vůbec proveden test. Člověk by se divil, že helma za 8 000 má třeba 2 hvězdičky z 5 a helma za 3 000 může mít 5 hvězd. Tohle bych určitě nepodceňoval, stejně jako páteřák. Moje oblečení je: Kevlar Jeans od 4SR, bunda 4SR Waxed (bral jsem kvůli ochraně LEVEL 2), helma Scorpion EXO 510 Air (v té době jsem právě neznal ještě testy od SHARP, tato má 4 hvězdy, později vyměním za 5 hvězd), hrudní a páteřový chránič Zandona Hybrid Back PRO a boty Styl Martin (zde pravda moc ochrany není, ale jsou velmi pohodlné a stylové). Časem určitě pořídím kombinézu a sportovní boty na okruhy.

12) Motoškola Landa Kolín (edit 10. 8. 2020) - o víkendu jsem abslovoval motoškolu Matouše Landy v Kolíně (kurz bezpečné jízdy). Jako začátečník jsem si dal celkem nálož km, za 2 dny jsem ujel přes 800 km a vracečka zpět byla po tmě, po dálnici, takže ošlehán veskrze slušně. Nicméně, dálnici v noci již absolvovat nebudu, to jsem měl zaděláno řádně. K motoškole Matouše Landy, za mě doporučuji všem začátečníkům, mírně pokročilím, či komukoli, kdo se chce zdokonalit ve svých schopnostech. Vše vedeno v přátelské atmosféře. Zúčastnili jsme se 3 kluci, tak byl čas vše individuálně řešit, já byl pochopitelně největší kopyto, že ale zase jsem úplně jinde než před týdnem. Princip výuky spočívá vždy v teorie, předvedení v podobě Matouše Landy a následném nácviku. Dělali jsme osmičky větší, pak menší, slalom velký i malý, jízdu rovně v rychlosti krokem, jízdu po cvičišti v náklonech, krizové brzdění v menších rychlostech a pak mimo areál na uzavřené ploše i z vysokých rychlostí (zde jsme dostali všichni velkou pochvalu, což mě těší dále výhybné manévry, rozjezdy do kopce (to jsem fakt potřeboval). Některé cviky se měřily radarem a přesně se zapisovaly hodnoty, abychom se mohli zdkonalovat. Matouš nám vždy k tomu něco řekl, každému v čem se máme zlepšit a zkoušelo se, zkoušelo a zkoušelo. Kurz hodnotím jak hodně přínosný, i zkušenější kluci (tímto je zdravím), říkali, že to bylo fajn, takže doporučuji. Po celodenním kurzu (od 10 do cca 18:30) jsem sedl na tu moji Hondu a přesunul se z Kolína do Uherského Hradiště, no přijel jsem domů ve 23:30 a doma na oslavu této události jsem otevřel láhev

13) První servis - na servis jsem musel až do Pardubic (Honda Dukla), nikde mne nemohli vzít. Servis za hodinku hotový, dělal se po 1000 km, cenovka cca 3 000,- Kč. Nyní mám na rok klid. Aktuálně mám najeto 2 000 km a vše pracuje jak má.

14) První pád 25. 8. 2020 se to stalo... začátečnická chyba, která mě naštěstí neztrestala. Vždy na mašině myslím jen na to co dělám a vše vypouštím. Takhle si jedu do práce a u kanceláří máme pumpu, zastavím, že natankuji a myslí jsem již v práci... vystoupím si na pána z mašiny jako z auta Bác, já i mašina na zemi. Zapomněl jsem blbec dát stojánek! No ten den jsem pobavil asi hodně lidí. Mašina ji já v pohodě, padáky vše pobraly, nicméně plyne z toho jedno, nikdy, nikdy na mašině nemysli na cokoli jiného, než na samotnou jízdu a to co děláš. Věřím, že tímto jsem si prošel nutným zlem a nic dalšího již nebude Jinak aktuálně mám najeto 3 500 km, takže jezdím co se dá a se začátky se to nedá vůbec srovnat. Jsou dny, kdy mi to jde lépe a tak nějak samo a kdy prostě nad některými věcmi přemýšlím. Pryč jsou doby s řešením větru, rychlosti, spíš se snažím užívat si zatáčky, které znám.

6/2021 - Aktuálně mám najeto cca 6000 km a absolvuji kurz na okruhu ve Vysokém Mýtě s motoškolou Přijeďte se projet. Skvělý kurz, jako obvykle spojena teoretická část s částmi manévry v pomalých rychlostech a s jízdou po okruhu. Kdo byl ve Vysokém Mýtě ví, že jde o technickou trať, takže se piluje technika nájezdů do zatáček, rychlých výjezdů, pohybu těla apod. Já byl z kurzu nadšený, člověka to za celý den posunulo o hodně dál a konečné volné jízdy jsem si opravdu užíval. Musím říci, že jsem získal mnohem větší jistotu v zatáčkách, poznal bezpečné limity a získal obrovskou důvěru v pneu i v motorku v bezpečném prostředí. Přístup instruktorů byl přátelský a profesionální. Jako bonus navíc považuji neuvěřitelné jezdecké schopnosti Davidova syna, který v 6ti letech umí na jakékoli motorce (a to myslím i velké GSo) to, co mnozí z nás doteď. Z toho jsem byl fakt na větvi

7/2021 - Doplním zkušenosti z aktuálního roku s touto mojí Hondou, jelikož jsem ji prodal a nahradil za jiný stroj... Motorka zcela bez problémů, dělala radost o to více, že jsem s ní absolvoval další tréninky včetně okruhových tréninků. Pořád pro mne perfektní motorka, nevím snad nic, co bych jí vytknul, snad jen citlivost na plynu při pomalých manévrech při dvojce a lehké cuknutí, to je ale vlastnost modelu, nikoli konkrétního kusu. Hondu jsem původně pořizoval pro sebe, na vyjížďky kolem komína, pro radost, pro nic jiného a zde fungovala skvěle. Nicméně, člověk nesmí zakrnět. Jistá dávka vyježděnosti a zvyšování pocitu adrenalinu by nebyla bezpečná cesta do budoucna. No a touha po vzdálenějších destinacích ve dvou mne donutila přemýšlet o změně, o změně, kde bych dostal další nával nových možností bez nutnosti vidět adrenalin jen v rychlosti a zvyšování limitů. Po úvahách a vyzkoušení několika cesťáků a cestovních endur jsem se rozhodl... půjdu do BMW F850GS Adventure v plné výbavě, sedlo mi nelépe. Otevřou se mi nové možnosti, včetně dobrodružství mimo cesty. Jelikož mám GSo chvíli, mám najeto zatím jen cca 2000 km, recenzi udělám až později. Nicméně, se slzou v oku jsem zkrátka Hondu CB650R prodal, věřím, že bude dělat radost, je to skvělá motorka, bude mi chybět zvuk a taková ta naháčovská radost i z krátké vyjížďky. Celkově jsem na Hondě tedy ujel cca 6500 km bez jakékoli nehody, poruchy, či problémů a vděčím jí, za skvělé začátky.

Do budoucna tedy přidám recenzi a poznatky s GSem. Už teď mohu říci, že je to samozřejmě jiný vesmír, nikoli ve smyslu srovnávání s Hondou, to se nedá jakkoli porovnat ve smyslu různých určení těchto strojů, ale vlastně já se znovu učím, vnímám další nové vjemy, otevírají se mi nové možnosti jak v podobě dlouhého cestování ve dvou, plánování cest, tak možnosti terénu... zde jsem nepolíben, takže znovu manévry v nízkých rychlostech a samozřejmě enduro kurzy. GSo je prostě obrovský stroj, ale skutečně obrovský pro mne jako člověka, který takový stroj nikdy neměl, ideální na hltání kilometrů a adventure, který je nesmírně pohodlný (elektronický podvozek a vlastně plná výbava) a univerzální, samozřejmě budou chybět vzrušující vyjížďky s Hondou, vytáčení jejího skvělého čtyřválce a vůbec takový ten náháčovský naturální styl. Bohužel nemohly být doma obě, jinak bych neváhal a nechal si je obě, každou na jiné využití

Možná to tedy bude pro některé čtenáře nepochopitelné, že člověk si koupí naháče a pak přejde do cestovního endura, ale já se nyní zkrátka těším na cestování a tomu odpovídala tato změna. Kdoví, co bude dál

Tímto se loučím se svojí skvělou Hondou CB650R a přeji novému majiteli jen skvělé zážitky.

Sir_CHerokee
Sir_CHerokee napsal 06.02.22 v 15:51

Pěkné čtení. Měl jsem to podobně, a teď se mi po CBéčku stýská, nejlepší je mít obojí.

drake1961
drake1961 napsal 20.12.21 v 22:16 10b.

...

dekel
dekel napsal 06.08.21 v 07:36 10b.

pekný článok , hlavne pekne a úprimne popísané strasti a roadosti začiatkov

Michal_1982
Michal_1982 napsal 23.02.21 v 12:23

Hezký článek. Mám to úplně stejně, jen mi chybí ta motoškola na kterou se chystám letos. minulé léto jsem nestihl. Po měsíci ježdění mě ze zadu v koloně nabralo auto a motorka šla na skoro 3 měsíce do servisu. Naštěstí se měnily jen poškrábané díly a já byl taky v pohodě. Je to moje první motorka a jsem z ní nadšenej. Přeji hodně spokojených km

Michal_1982
Michal_1982 napsal 23.02.21 v 12:20 10b.

Super