Honda FX 650 Vigor (2000)

Vlastník Macech
Vloženo 6.7.2020
Aktualizováno 4.5.2021

Honda FX 650 Vigor byla moje první motorka po r. 1989. Rozdíl oproti všem strojům před tímto endurem byl obrovský - krásná i na pohled

První dojmy - První dojem skoro před dvaceti lety byl úžasný( zvyklý na Jawu 350 ). Zátah jednoválce, pohodlí a hlavně podvozek a odpružení.

Motorku bych doporučil pro - Honda FX 650 Vigor je malé cestovní enduro, které bych doporučil krom města, na kratší cesty i v mírném terénu. Na českých rozbitých okreskách se cítí jako ryba ve vodě. Tato motorka se nehodí na dlouhé cesty po dálnici.

Doplňky na motorce - Na Hondě Vigor jsem žádné doplňky vlastně neměl a možná ani nepotřeboval. Vzadu jsem občas vozil GIVI pro dvě přilby.

Hondu FX 650 Vigor jsem provozoval od koupě v r. 2005 až do letošního roku 2020. Kupoval jsem ji přes prostředníka ze SRN. Byla jako nová a měla najeto jen pár km. První dojmy z tohoto malého cestovního endura byly úžasné. Četl jsem si tenkrát o Afrikách, Transalpech a Dominátorech a přál jsem si mít podobnou motorku. Motor pro Hondu FX 650 VIGOR mě právě oslovil tím, že pochází z legendárního Dominátora s technologií RFVC (Radial Four Valve Chamber ) a už jsem se s Vigorem viděl na Dakaru
Byla to po r. 89 moje první "silná" motorka. Po zkušenostech pouze s dvoutaktními motory a vlastně jen s Jawami, jsem si na tuto Hondu musel trochu zvykat. Zátah jednoválce mě tenkrát připadal opravdu brutální. Dnes už bych tento výraz "brutální" asi nepoužil - vše už je trochu jinde, ale tenkrát jsem to tak prostě cítil. Stejně tak jako podvozek. Tato Honda se prostě hodila na jízdu po silnici a hlavně i v lehkém terénu. Vzpomínám si, jak jsem nad chatou v Plasích ve stupačkách poprvé vyjel v klidu docela prudký kopec lesní cestičkou nahoru na pole, naprosto bez problémů a ještě s úsměvem.
Na oslavu svých padesátin jsem vyrazil s Vigorem na cestu k moři. Tedy k nejbližšímu moři - na Jadran. Zvolil jsem kombinaci dálnice A10 Rakousko a perfektních silnic našich sousedů. Píšu to proto, že tentokrát se Honda FX 650 Vigor na dálnici trápila a rovnou hlásím, že na delší jízdu po dálnicích tato Honda opravdu není. Již dovolený limit 130 km/hod není úplně ono. Sílu motor má, ale chybí šestý převodový stupeň, pro tento způsob jízdy. Ani spotřeba paliva není zrovna nejmenší a pohybovala se na hranici 8l/100 km.
V Italii na pobřežních silnicích okolo Terstu se zase na této Hondě jezdilo úžasně.
Postupně jsem z různých i rodinných důvodů pomalu přestával na Vigorovi jezdit a letos na jaře jsem ho prodal ( inzerát byl na motorkářích asi jen hodinu ). Ve svých 64 letech jsem již velmi špatně dával nohu za 845 mm vysoké sedlo.
Těchto pár řádek jsem napsal proto, že si to tato Honda rozhodně zaslouží. Hondě se tento model FX650 Vigor myslím povedl, i když jsem jich na silnicích paradoxně moc neviděl.

04.05. 2021 - Reinkarnace
Po kliknutí na tento odkaz se můžete podívat co zajímavého se po prodeji Hondy FX 650 Vigor s motorkou stalo - Mě se to líbí a jsem rád, že se to stalo , že jezdí, žije a je v provozu

petr13
petr13 napsal 27.03.23 v 20:53 10b.

Targus
Targus napsal 04.05.21 v 21:28 10b.

Krásná mašinka, hezký příběh.
Co více si přát?
Bývalému majiteli pomalé stárnutí v sedle jeho nového koníka, novému majiteli hodně kilometrů a jenom šťastné návraty.

400111
400111 napsal 03.05.21 v 21:01 10b.

Také dávám 10 bodů a děkuji, že jste se mi o ni všechny ty roky dobře staral
Ať Vám to na novém stroji jezdí.

K167
K167 napsal 24.07.20 v 15:38 10b.

Paráda. 10 bodů.

p.epanica
p.epanica napsal 08.07.20 v 11:21 10b.

... Já si předchozí model pořídil o rok později a taky velká spokojenost. Ať Ti to ještě dlouho jezdí ...