Suzuki SV 650 (2009)

Vlastník Krakatau
Vloženo 16.6.2020
Aktualizováno 31.3.2021

Po všetkých tých 100+ koňových motorkách, čo som mal, som konečne našiel nenáročnú ľahkonohú kamarátku do slnka aj do dažďa.

Kawasaki ER 6N: Druhá vážna kandidátka, spĺňala moje požiadavky, ale V-čkový charakter a zvuk mi vyhovuje viac.

První dojmy - To, čo bolo písané v inzeráte sa potvrdilo aj naživo. Motorka v celkovo dobrom stave, žiadna leštenka, ale zoservisovaná, vymenené náplne, reťazový kit, gumy, nová TK...nebolo o čom premýšľať, aj keď som si nechal čas, aby som do toho nešiel hneď, s horúcou hlavou, ako pri poslednej.

Motorku bych doporučil pro - V podstate by som ju odporučil komukoľvek, či už začiatočníkovi, alebo aj pokročilému, ktorý hľadá niečo podobné, ako ja, teda ľahkú, spoľahlivú a bezúdržbovú motorku s troškou dvojvalcového charakteru na také to "bežné žuvkanie". :-)

Doplňky na motorce - Vyhrievané rukoväte Oxford Hot Grips, USB zásuvka, inak úplná séria vrátane príjemne tichého originálneho výfuku (a la šepot kvetín, ale možno som len ohučaný z tých všetkých Termignonov, Akrapovičov a LeoVince-ov a časom budem nejakú Yoshimuru RS3 zháňať ).

Po predaji Ducati 999, ktorá bola extrémne nad moje sily a súčasné požiadavky (ale áno, mal to pôvodne byť splnený sen, len sme si vôbec nesadli), som si dal na chvíľu pauzu od hľadania ďalšej nájomníčky do garáže a zamyslel sa, čo vlastne od "ideálnej" motorky chcem. Celková zmena životného štýlu ma prinútila zamyslieť sa nad tým, či potrebujem motorku, na ktorú sa síce dobre pozerá, ale je na mňa zbytočne silná, alebo ťažká, vysoká, alebo nepohodlná, prípadne vyžaduje pravidelný drahší servis. Pomohol mi aj deň strávený (vďaka momentálnej nedostupnosti Z900RS v požičovni) za riadidlami požičanej Kawasaki Z650. Pri nej som zistil, že to, čo od motorky chcem a potrebujem je práve ľahkosť, "bicyklová" ovládateľnosť, uvoľnený naháčovský posed a údržbová nenáročnosť. A tiež si treba po dvanástich rokoch priznať, že mi 70 koní k jazdeniu na motorke pri mojom bežnom tempe úplne stačí, aspoň sa podo mnou tá motorka nenudí.

Keďže máme doma dve malé deti, s ktorými sa snažím tráviť čo najviac času, tak na motorku sa dostanem párkrát do roka. Tým pádom mi prišlo zbytočné riešiť niečo nové, čo by aj tak len strácalo hodnotu v garáži. Nastavil som si teda hranicu 2500€ a podmienku, že chcem motorku, ku ktorej keď si zmyslím, že sa idem povoziť, tak je "ready to ride". A musí to byť dvojvalec.

Vyšli mi z toho dva nenáročné japonské držiaky, Kawasaki ER-6n (na základe skúseností z minulosti, ale aj z jazdy na Z650) a Suzuki SV 650, nad ktorou som slintal ešte pred 15-timi rokmi, keď som sníval o svojej prvej motorke, ale nikdy som nemal možnosť sa na nejakej previezť.

Ale všetky ER-6 v inzerátoch boli novšie ročníky, ktoré nespadali do mojej cenovej kategórie a pri SV-čkach bol zase problém, že boli v ponuke samé S-ká, no ja som chcel N-ko.

Nakoniec sa po dlhšom čakaní objavili v inzercii hneď dva vhodné kusy. Prvý bol ročník 2009, 34-tisíc kilometrov, zoservisovaný a hlavne neďaleko, tak som dal dokopy financie a išiel som ho pozrieť.

Prekvapil ma naozaj pekný stav s pár oderkami od používania, trošku ma zarazila malá preliačina na nádrži, ale nebolo to nič, čo by obmedzovalo funkčnosť, iba optika. Aj tak som si ale vypýtal čas na rozmyslenie.

Druhý kus (ročník 2010) ma z inzerátu lákal nízkym nájazdom (2500km), ale odrádzal vyššou cenou nad môj limit. Našťastie bol skoro vo vedľajšej ulici, tak som ho predsa len išiel pozrieť. Bol naozaj v pôvodnom stave, bohužiaľ aj s pôvodnými aj keď nezjazdenými pneu, náplňami a stopami po malom páde. To znamenalo ďalšie investície, po ktorých zvážení sa dostal úplne mimo moju cenovú hladinu. Ale majiteľ aj tak nebol rozhodnutý, že ho chce naozaj predať, tak sme sa v podstate ani nedohadovali na cene.

Keďže mi tá prvá aj po týždni vŕtala v hlave, tak som sa raz o polnoci zobudil, poslal predávajúcemu cenovú ponuku...a o dva dni išiel taxíkom do Bernolákova po ňu. Už cestou domov som cítil, že si budeme rozumieť. Spĺňa všetko, čo od motorky momentálne očakávam. Odvezie ma "okolo komína", ale dáme si spolu v pohode aj dvestokilometrový "okruh" po obľúberných cestách. Napriek tomu, že je v sériovom stave nemám zatiaľ v pláne žiadne úpravy, iba bežnú údržbu.

3/2021 Zima bola opäť dlhá, bol čas na špekulácie o rozšírení obzorov, takže SV išla k novému majiteľovi, ktorý si ju ako svoju prvú veľkú motorku snáď viac užije.

Petr7474
Petr7474 napsal 29.01.21 v 09:31 10b.

SV je fakt pěkná motorka. Líbí se mi ten rám s přiznanými sváry. Pěkně udělaný nadčasový stroj.

ORi_SV
ORi_SV napsal 15.11.20 v 21:04 9b.

Moc krásná :) ten černý rám je prostě boží

nexus
nexus napsal 19.08.20 v 18:35 10b.

I po letech je to pořád pěkný poctivý bike

dzonnek
dzonnek napsal 22.06.20 v 19:31 10b.

Tak tuhle motorku jsem si kupoval na rok a že pak přejdu na něco lepšího. Mám ji do dnes sice se na ni skoro nejezdí ale ta ovladatelnost a lehkost je parádní plus ten zábavný motor asi byly důvodem že mi tak dlouho zůstala. Tak ať dělá radost a krásné zazitky

vopák
vopák napsal 22.06.20 v 13:37 10b.

Tenhle rok mě taky bere..a ještě to "eSko" na bandě