Yamaha FZ6 Fazer (2006)

Vlastník Tono11
Vloženo 15.6.2020
Aktualizováno 27.6.2022

Veľmi univerzálna motorka či už na výlety alebo rýchlu jazdu...

První dojmy - Keď som prvý krát vytočil dvojku nad 10 tisíctak som si myslel že sa neudržím na motorke :-D motorka mi zo začiatku vôbec nesadla stále som snou bojoval ale po pár mesiacoch jazdenia zisťovania a nastavovania som na Fazeri jak doma :)

Motorku bych doporučil pro - Skôr by som odporučil už skúsenejším jazdcom.. ale keď je niekto kto má k tomu cit tak nebude mať problém :)

Doplňky na motorce - Ukazovateľ zaradenej rýchlo GiPro, klin pod motor, kufor, padáky

Fazer som si vybral pretože sa mi hneď zapáčil síce som chcel už pofacelifte čiže S2 verziu a naked nie okaptovanú ale dostal som dobrú ponuku a hlavne mala 25kw čo som potreboval.
Fazer som si kúpil ako moju prvú motorku prvých pár jázd som mylslel že som spravil chybu že to je moc silné atď.. skrátka sa mi stým nejazdilo dobre..po pár tisíc km som na fazeri ako doma :)

Takže začal by som posedom.. posed je viac športový váha viac na riaditkách stupačky sú trocha vyššie a vzadu. Ak si sadnem úplne k nádrži tak s mojou výškou 175cm som pekne vystretý no ale vtedy sa mi zle zatáča a nemám v tom cit takže vždy sedím viac vzadu a vtedy je to je ono. Hneď prvá vec čo mi vadila bolo radenie. Predošlý majiteľ mal radiacu páčku veľmi hore a veľa krát sa mi stalo že som nedocvakával kvalty. Nastavil som si to úplne dole možno by som to dal trocha nižšie ale matica centrálneho stojanu má ďalej nespustí.

Podvozok je skôr tuhý a nerovnosti sa mu moc nepáčia. Predok je v celku skôr mäkký alpri prudkom brzdení sa ponára a na nerovnostiach mierne odskakuje. Možno by to vyriešil nový olej vo vidlici...
Zadok som si nastavil na druhý stupeň zo siedmich pretože 3 bol zbytočne tuhý. Tretí stupeň je v manuáli udávaný ako komfort. Motorka je veľmi stabilná aj pri maximálnej rychlosti . Rám je pevný nekrúti sa.

Brzdy sú skôr priemerné určite by som prijal brzdy z poface verzie. Ale inak brzdia dobre neni im čo vytknúť .

Konečne sa dostávam k motoru a prevodovke. Motor je fakt super. Veľmi sa mi páči prejav motora. Ten pravý záťah začína od 8-9 tisic vtedy to začína byť ono. Vtedy sa zobudí ten utlmený motor z R6 ;) Ale inak ten motor ide krásne z dola. Neni problém ísť na 6ke 40 aj ked to už je tak hraničné a motor už dáva najavo že sa mu to už prestáva páčiť. 50 km/h na 6 je úplná pohoda. Koľko krát som ani nepodraďoval pri prejazdom cez obec. Motor ide fakt krásne už od 3-4 tisíc. Pri cca 6 je cítiť mierny prepad výkonu, najprv som si myslel že je to len môj subjektivný pocit, no pri viacerých grafov merania výkonu pri fz6 som našiel tento prepad jasne na grafe.
Motor točí pri 100 km/h dajakých 5,5 tisíc a pri 150 km/h je to rovných 8 tisíc.
Prevodovka je odstupňovaná veľmi dobre, radí pekne ide trocha viac z tuha ako napr na litrovom Varadere .Občas sa mi stane že trafím medzi 5 a 6 falošný neutrál preto treba trocha ráznosti. Radenie bez spojky funguje na tejto moto super. Aj v nízkych otáčkach ale tam to nemá aj tak zmysel a celé to komplikuje ucukaný plyn.

S ucukaným plynom som dlho. Pomohlo nastaviť si vôľu na plyne na čo najmenšiu. Na tento neduh si treba zvyknúť a byť jemný na plyne v počiatočnej fáze pridávania.

Ovládateľnosť motorky je taká priemerná keď si to porovnám so 400kou burgmanom (síce to je skúter čiže není to najlepšie porovnanie) tak mám pocit že moja motorka zatáča pomaly a neochotne. Je to cítiť hlavne po viacerých po sebe idúcich zákrut. Je to len môj názor, Ide možno len o silu zvyku alebo osobné preferencie.

Na motorke som za deň dal najviac 450km a nemal som problém. Samozrejme na turistiku sú určite aj lepšie stroje, ale na Fazeri není problém dať viacej km za deň. Problém mám pri diaľničných presunoch pretože plyn ide možno trocha ťažšie ako a chytám ako kŕče do zápästia. Možno by pomohol "ručný tempomat".

Okúsil som aj jazdu na okruhu a bez problémov. Na to aby som ju dal na limit jazdím ešte málo

Na motorke mám najazdených dajakých 39xxx km Ja som na nej odjazdil cca 12xxx km a nemal som žiadny problém :)

Plusy:
+motor
+dizajn
+Univerzálnosť

Mínusy:
-ucukaný plyn
-slabšie brzdy (brzdy po face musia byť ideál)
-treba sa viac snažiť pri zatačaní