Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Větrné mlýny a Červenohorské sedlo = prodloužený víkend

Vloženo: 10.05.2020, Uskutečněno: 08.05.2020, Zhlédnuto: 17x

Jak jinak oslavit prodloužený víkend, než vyjížďkou. Po rozhlednách padla volba na větrné mlýny, které jsou poměrně dost opomíjenou zastávkou na výletech za poznáváním krás naší vlasti.
Po 10 hod. vyjíždíme dle nastaveného itineráře a první mlýn na cestě je větrný mlýn Krchleby. Krásná stavba, ovšem poněkud skryta za místní zástavbou. Jedná se o soukromý mlýn. ( V obci Krchleby stojí na soukromém pozemku větrný mlýn holandského typu. Vlastními silami ho postavili manželé Tuzarovi. Mlýn byl dokončen v roce 2015 a nachází se zde malé rodinné muzeum. ). Naprosto úchvatné.
Pokračujeme dále na Mšeno, kde nás čeká další mlýn a to, mlýn Vrátno. Pochopitelně bylo zavřeno a na pozemku se stále buduje. Jedná se o kulturní národní památku. Ale i zde to byla naprostá pohádka. ( Větrný mlýn holandského typu postavil v roce 1870 na pozemku pana Marečka mistr Medonos ze Mšena. Vedle mlýna byla v roce 1878 postavena budova, kde se drtily kosti, drť byla využívána na hnojení polí. Mlýn ukončil provoz v roce 1923. Dnes je mlýn v soukromém vlastnictví, v roce 2015 ho v dezolátním stavu koupil Aleš Křemen a začal s rekonstrukcí. ) K tomuto mlýnu je lepší jet z druhé strany než je naznačeno v mapě. Pokud nevlastníte teréňáka tedy.
Další zastávka nás čekala, tentokrát ne ve mlýně, ale na zámku Humprecht. Již několikrát jsem kolem projížděl, ale nikdy nebyla příležitost se zastavit. Jak jinak v dnešní době, bylo zavřeno. Ale ani to nám nezkazilo krásnou procházku k zámku a přilehlém okolí, vč. pasoucích se koní pod zámkem. Mmch. u těch koní, docela by mě zajímalo jestli jim ty třásně proti mouchám nevadí víc než mouchy samotné
Další zastávka už byla opět větrně mlýnová. A to větrný mlýn u Borovnice. ( U obce Borovnice byla postavena replika větrného mlýnu. V okolí obce kdysi stálo pět takových mlýnů. Poslední mlýn na území obce Borovnice byl rozebrán v roce 1968.)
Tento mlýn nepřejedete ani nepřehlídnete. Nicméně mě se nelíbil , ale zastávka pěkná a i okolí úchvatné.
A poslední zástavka je velice blízko mého bydliště. Je neuvěřitelné, že člověk co má pod nosem navštíví nebo najde až po strašně dlouhé době. Jedná se opět o soukromý mlýn poblíž obce Černilov. [b]( Na kopci u Černilova vyrostl dům ve tvaru větrného mlýna. Majitel chce v domě vybudovat galerii a prostor pro setkávání lidí. )
JInak mezi jednotlivými zastávkami opět padlo několik zmrzlin, takhle nezhubnu
Celkové číslo na tachometru nakonec ukázalo něco kolem 300 km a to mě druhý den čekalo ještě Červenohorské sedlo .

Červenohorské sedlo, to je kapitola sama pro sebe. Nádherná silnice, nádherné zatáčky a spousta motorek. Není moc co popisovat tak mrkněte na galerii. https://www.zoneram...ovskij/Album/6209322

Takže suma sumárum za dva dny namotáno přes 700 km. Paráda

Fena- (0) napsal 10.08.2020 v 15:46

Moc pěkný fotky.....

1 reakce

Maršal_Malinovskij
Maršal_Malinovskij 25.08.2020 v 13:51

Díky, taky bylo co fotit???

• Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023
  • Mototrip #17 - Ledeč nad Sázavou, monument Hlava XXII.,

Tento výlet na hrad do Ledče nad Sázavou byl poslední s kamarádkou na jejím SV. Od dalšího výletu už bude vše jinak. A jak se zpívá v posledním songu videa" Život je krátkej..." tak nezbývá než si ho užít co jen to jde ;

Vloženo: 03.12.2023
    Uskutečněno: 09.09.2023