BMW R 1150 R (2002)

Vlastník baracque
Vloženo 23.3.2020
Aktualizováno 24.10.2020

Pohodový naháč BMW, už skoro youngtimer, přecházím z 3letého experimentování s cestovním endurem.

Motorka koupena od FIRMA:Radek Holubec rhm-moto (Velký Tře - Vše v pohodě, bezproblémová zkušební jízda, jednání ok.

První dojmy - Vyzkoušel jsem celkem 3 kusy a tento byl celkově v nejlepším stavu. První jízda byla při asi 5 stupních a v mlze, tak jsem si ji nijak zvlášť neužil. Supr byly vyhřívaný řídítka. Oproti předchozí motorce (V-Strom 650) má sportovnější jízdní vlastnosti :) Na horší silnici se chová dobře.

Motorku bych doporučil pro - Doporučil bych ho někomu jako sobě, tj. ideální moto pro čtyřicátníka, který už nechce bláznit na čtyřválcovým litru, cestovní enduro mu přijde málo zábavný a je línej udržovat řetěz.

Doplňky na motorce - Erko má vyhřívané rukojeti a originál boční kufry BMW. Taky originální plexi BMW - ten jsem ale nahradil touring plexi MRA. Jsem rozmazlený.

Po pár sezónách ježdění na Yamaze FZS 1000S jsem si uvědomil, že litr prakticky nevyužiju. Proto jsem před 3 roky koupil malýho V-Stroma. Ze začátku jsem měl pocit, že to oproti fazerovi nejede a nebrzdí, což byla pravda. Ale nakonec jsem se naučil za to víc tahat... Času na ježdění bylo ale čím dál míň, a tak jsem pomalu začal pokukovat po něčem hravějším. Na V-Stromu jsem stejně moc necestoval a na ty moje občasný projížďky by byl asi lepší nějakej naháč.

Nejdřív jsem ještě udělal trochu zajížďku ke Kawasaki a koketoval s novým malým Versysem. Vyzkoušel jsem ho na GreenDays, hodně se mi to líbilo. Super podvozek na rozbitý okresky, hravost, ovladatelnost. Pak se mi ale objevily nějaký větší výdaje a rozhodnul jsem se, že teď 200K do motorky dávat nechci.

Začal jsem se tedy poohlížet v kategorii 50-100K. Výběr převeliký, alternativ bylo opravdu hodně. Uvažoval jsem o x motorkách, který jsem si chtěl v minulosti koupit a dnes už jejich ceny spadly do týhle hladiny. Jedním z těchto strojů bylo i BMW R1150R. Když jsem jezdil na xjčku, tak jsem po něm mlsně pokukoval. To se psal rok 2008. Pak jsem si řekl že je super, že má kardan a začal jsem hledat kus, kterej se mi bude líbit. V inzerci byla docela široká nabídka.

Alternativ bylo víc, některý spolu na první pohled nesouvisejí. Vyzkoušel jsem kromě novýho versyse tohle: BMW F800R, novej V-Strom 650 spíš pro srovnání, Yamahu FZ6N... uvažoval jsem i o dalších alternativách, jako Triumph Tiger 800 nebo Yamaha MT-09, ale ty už byly mimo můj cenovej rámec. Pak jsem uposlechl volání kardanu :)

Na Erku jsem zatím jezdil jen v listopadu. Bylo docela chladno, ale už při prvních jízdách jsem pochopil, že jsem zvolil dobře. Možná to bude znít úsměvně, ale oproti cenduru je to docela sportovní jízda, hlavně chování v zatáčkách je mnohem přirozenější. Zvuk je důstojný a vyzařuje z toho pohodlí.

Je to moje první nejaponská motorka a jsem trochu vystrašen komentáři a radami na údržbu apod., co jsem dostal od nabízejících. Byl jsem zvyklej jenom měnit spotřebák a dolívat palivo, tak jsem zvědav, jak toto takřka zánovní BMW bude fungovat.

Na závěr jedna výtka konstruktérům: Ta baterka pod nádrží, to se nepovedlo :D

Aktualizace léto 2020: Naladěn informacemi, které jsem obdržel při výběru motorky, pořídil jsem si servisní manuál. A už se mi hodil :) Naštěstí jen pro tak triviální záležitost jako demontáž nádrže. Poslední kapkou, která mě k tomu dohnala, nebo spíš potokem, byl benzín po startu vytékající odkudsi... Pohled pod sukně odhalil zteřelou palivovou hadici u spony. No jo, moto není nejnovější a budou se asi ozývat projevy jejího už důstojného věku.

skypepalo
skypepalo napsal 23.04.22 v 20:45 10b.

Úplně přesně jsi to vystihl, také jsem přešel z Vstroma a jak píšeš, eRko je pohodová motorka.

baracque
baracque napsal 01.04.20 v 13:07

Díky za komentáře, moje pocity jsou zatím veskrze pozitivní, ale letos jsem toho ještě moc nenajezdil... @Forss: už jezdím většinou sólo, nicméně nohy mám i tak trochu skrčené, mám 189 cm. No enduro to není :)

Forss
Forss napsal 30.03.20 v 18:13 10b.

Dal jsem na ní 50tis. za 4 skoro sezony. Je to opravdu vynikající stroj, který se nemusí všem líbit. Nicméně ve dvou vyšších postav je malinko těsnější tourer. Velmi dobrý výběr na vícero sezon

Fandy2
Fandy2 napsal 26.03.20 v 22:33 10b.

Pěkná motorka

AlexBike
AlexBike napsal 26.03.20 v 18:09 10b.

Ahoj, gratuluju, jsem majitelem r1150r od roku 2014, najeto mám nějakých 30 000 mezitím jsem vyzkoušel další 2 nové motorky ale vždycky jsem je prodal a nechal si 1150...je to dobrá motorka, ať slouží