Suzuki GS 500E (2005)

Vlastník Franky98
Vloženo 12.3.2020
Aktualizováno 12.3.2020

Skvěle ovladatelná motorka s jednoduchou konstrukcí a příznivou pořizovací cenou.

První dojmy - Motorku jsem koupil docela pod cenou, s tím že bylo potřeba opravit pár věcí (repas karbeců, řetězovka a seřízení motoru). Motorku jsem pořizoval na podzim, bylo tedy dost času na vyhrání si se všemi nedostatky.

Doplňky na motorce - Mini zrcátka
Zvažuji plexi pro jízdu na větší vzdalenosti

Tento stroj jsem zvolil především kvůli své pověstné spolehlivosti a opravdu perfektní ovladatelnosti, která je dána nízkým těžištěm a provozní hmotnosti někde okolo 190 kg.

Jízda na motorce je velice pohodlná (i ve 2) a dá se s ní určitě vyrazit i na delší trasu. To bych však nedoporučoval po dálnici, protože je to naháč a bez přídavného plexi je dlouhodobá jízda přes 120 km/h extrémně nepříjemná.
Výkon motoru (35 kW) je podle mě dostačující pro běžnou jízdu, na stovku se motorka dostane určitě pod 6 vteřin. Trošku problém nastává při akceleraci na 5 nebo 6, při rychlostech okolo 130 km/h, kdy už se motorce vážně nechce. Na 150 už to trvá neuvěřitelně dlouho. Maximální rychlost je někde kolem 170 km/h. Osobně jezdím hlavně okresky a tam s výkonem nemám problém.

Spotřebu paliva jsem měřil snad jenom jednou a to při jízdě bez spolujezdce, střídavě svižnou a normální jízdou. Vyšlo to na necelých 5L/100 km (4,8 mám pocit). To je podle mě dobrý výsledek, nicméně na spotřebu nehledím jako rozhodující faktor (moto mám spíš pro zábavu).

Výhody motorky vidím hlavně v její konstrukci a jednoduchosti (manuálně zručný člověk si opraví 80% věcí sám). Další výhodou je určitě pořizovací cena, kdy v rozumném stavu se pohybují stroje okolo 40 000kč. Starší modely i kolem 30- 35 tis. Kč.

Jedinou nevýhodu vidím ve ztrátě výkonu při vyšších rychlostech (hlavně při jízdě ve 2) a silný nápor větru- to je však problém všech naháčů.

Závěrem motorku bych určitě doporučil začínajícím motorkářům nebo jezdcům, kteří zde nehledají adrenalin. Vhodné samozřejmě i pro ženy kvůli nízkému sedlu a hmotnosti.