BMW F 850 GS Adventure (2019)

Vlastník ynzha
Vloženo 17.2.2020
Aktualizováno 1.3.2020

Nikdy jsem si nemyslel, že budu sedlat báwo. A je to najednou tady.

Motorka koupena od FIRMA:RENOCAR (Brno-Slatina)

Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Spo: už nedostupná u dealerů, ojetiny za nesmysl
Suzuki DL 650 V-Strom: chtěl jsem se někam kousek posunout
Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Spo: cena, výbava
BMW R 1200 GS Adventure: ojetina jak z fabriky, ale tohle je tak velká kráva, že bych to byl línej ráno žduchat z garáže. A když to jen trochu jde, raději nejedu autem.. Na dlouhý cesty super, ale já chci jezdit furt, i kousek do práce.

První dojmy - Zvykali jsme si na sebe asi tak .. kilometr? A zbytek z těch prvních 213 km otlačená huba ze stran, jak jsme se do přilby tlemil jako malé děcko s novou hračkou. Tuhle holku budu mít rád.

Motorku bych doporučil pro - Pohodlnej cesťák s terénními ambicemi. Asi ne pro třasořitky a slečinky, přece jen to něco váží. Voňavka za cenu ojetýho boxergéesa. Pro někoho, kdo netrpí předsudkama proti BMW a "čínskejm" motorům.

Doplňky na motorce - Vyhřívané hefty, paket Dynamik, kufry, přídavná světla. Enduro stupačky a páčky to má v základu, stejně jako stavitelné plexi. Za nepatrný příplatek pětiletá tovární záruka.
Doplněno: vyšší plexi Touratech, zvednuta řidídka o 35mm (taky TT)

Proč zrovna tuhle?
Už koncem loňské sezóny začal v hlavě hlodat červík myšlenky, že by to chtělo něco lepšího. Můj Vstrom DL 650 je sice dobrej strojek a držák, ale přece jen už má svoje roky a já bych se rád posunul kousek dál.
Po Novém roce se už reálně rýsovalo, že se sejdou nějaké peníze a mohlo by to být i něco z kategorie mladších ojetin. Začal jsem ležet v inzerci ale pořád to nějak nebylo ono. Buďto vrána, nebo za nesmysl, k čemu je ušetřit dvacku oproti nové voňavce? Další v pořadí jsou tedy nové stroje. Projíždím recenze na webech u nás i v zahraničí, čumím na videa na Youtube, technické parametry současné nabídky současných cestovních endur odříkám z paměti i o půlnoci cestou z hospody. Známí se mi začínají vyhýbat, protože o ničem jiném nejsem schopen mluvit.
Novej Vstrom? Nojo, nový, ale v podstatě totéž.
Afrika? Ta se mi od začátku líbila, ale ojetiny buď z prvních let s jejich neduhy, nebo za nesmyslné peníze v porovnání s novou. Než jsem se rozhoupal, zmizel model CRF1000 z nabídek oficiálních zastoupení, i u "šedivek" jich bylo poskrovnu. Nová CRF1100, no, jak to říct.. Základní model nemá ani nosič na kufr, verze Adventure sice něco má, ale zase stojí raketu. A když chce člověk někde na šotolině vypnout ABS, aby se proklikával jakýmsi menu..
Až jsem takhle jednou cestou z práce vlezl do Renocaru. Jen tak, podívat se (no, přiznám se, trošku mě naočkoval kamarád, asi už ho štvalo, že s Vstromem zdržuju jeho Multistradu). A tam stála ona, osmsetpadina advík, krásná modrá. Můžu si na to vylézt? "Samozřejmě pane..." No, je to takový trošku bachratý, ale to vlastně nevadí, budeme k sobě pasovat postavou a nebudeme si mít co vyčítat. "Nedáte si kávu? Mohli bychom do konfigurátoru naklikat co by tak stálo co by se vám pane líbilo, samozřejmě nezávazně.. " Hm, to je docela dost... "tak se podíváme tady na tu skladovou, co to má v konfiguraci.. Tak, má to navíc mlhovky a alarm, jinak je to v podstatě identická konfigurace a dáme vám to o cosi levněji.." Ok, tak děkuju, nechám si to projít hlavou, třeba do pondělka? Docela se mi to líbí, ale kdyby byl někdo rychlejší... "Bez problému, kdyby se někdo ukázal, zavolám Vám jak jste se rozhodl".
No to jsem si naběhl. Druhý den prosím prodejce mailem o elektronickou verzi manuálu a on v odpovědi prohodí, že by možná ještě něco vymysleli.. A za chvíli přijde nabídka se sadou bočních hliníkáčů v ceně.. A za příplatek 4000 pětiletá tovární záruka.
V pondělí otřu pot z čela a po revizi mých účtů v zájmu zachování duševní integrity potvrzuju objednávku. Domlouváme se na platbě atd. a vzhledem k lednovému počasí i dovoz motorky ke mně. Moje několik měsíců trvající dilema je tím vyřešeno. Sice jsem koupil mašinu aniž bych se na ní projel, ale základní věc, tedy jak mi pasuje posez, je jasný i na sucho v showroomu a drobnosti typu poloha řidítek se dají doladit potom. A zas tak blbý to bejt prostě nemůže... Z fáze výběru tedy přecházím do fáze "už jsem zase chudej, ale těším se.."
Nového mazla mají přivézt po víkendu, vrhám se tedy do garáže udělat na ni prostor. Stále tady bydlí starej Stromek a hromada všelijakého bordelu a odpadu. Úspěšně tedy plním obecní ekodvůr a nacházím hromadu poztráceného nářadí. To je v pohodě, ale neobvyklá aktivita notorického bordeláře pochopitelně neujde manželce. "Co blbneš, nejseš nemocnej?" táže se s pohledem plným obav. "Koupil jsem ti novou motorku", utrousím suše a pokračuji v úklidu. Významné mlčení jest mi opovědí. "Ale máš to marný, už je to zaplacený".
Teprve talíř s obědem mě napovídá, že situace nebude tak zoufalá a k večeru se manželka dokonce opět pomalu rozpovídá. Otírám pot z čela a poprvé po několika týdnech v klidu usínám. (Ve skutečnosti jsem s tím tak trochu počítal, míra rizika nebyla tak vysoká. Ostatně moje aktivity a zejména neschopnost konverzovat o ničem, co nemá dvě kola, jí dostatečně dopředu avizovaly, že tentokrát to není jen platonické poblouznění, že diagnóza bude vážnější. Muselo jí to být jasné, holce mojí zlaté.)
A tak jednoho lednového dopoledne, když mrzlo a pršelo, prchám z práce a k našemo domu přijíždí dodávka. Naštěstí jsem měl čím posolit žulové kostky na dvoře, protože jinak tam nešlo ani chodit, natož složit z dodávky čtvrttunovou motorku.
A potom čekání, kdy jaro dovolí. V mezičase přijel na návštěvu syn s naším rok a půl starým vnukem. Zrovna jsem (jak jinak) cosi dělal v garáži. Malý človíček s vytřeštěnýma očima.. "Jakpak řekneš dědovi?"... "Motolka!!... hezká!". No řekněte, která babička by tomu odolala...
A v únorovou sobotu zálet.. Prvních 213 km, po prvním kilometru ze mě spadly poslední obavy, jestli jsem zvolil dobře. Ta modrá holka pode mnou si vrní, lehce ji lechtám plynem a každá zatáčka je větší a větší úsměv. Ještě že mám palici v tom blembáku, jinak by tu mou hubu nezastavily ani uši a upadl by mi vršek hlavy. Kamarád si v předtuše plácání na záběhových otáčkách místo Multistrady vzal od jeho ženy Hondu CB500x a asi toho trošku litoval, tahle moje holka i při dodržení předepsanejch 6000 RPM jede líp, jak Stromek fullgas... Kávička u kamarádů na letišti Czechheaven a co nejdelší cestou domů.. A JE TO TADY...
Jediné dvě drobnosti zbývá doladit. Vyšší plexi na cestování a o něco zvednout hefty abych se nemusel trošku hrbit ve stoje, ale to jsou jen drobnosti.

Ty vole, ze mě se stal šampón s báwem, to jsem fakt nečekal.. Teda šampon ne, těch starejch odrbanejch a vyšisovanejch hader se nevzdám a stejně pojedu raději někam na Balkán než pít kafe do Alp.. A stejně to někde zase zahodím, tak to naleštěný dlouho nezůstane :o)

A malej vzkaz pro BMW hatery - je mě úplně buřt, na čem si kdo jezdí, jeho věc. A je mě taky úplně u konečníku, jestli někomu vadí na čem jezdím já. Jezdím si na tom sám, tak to může trápit tak maximálně mě ;)

A je mi to jedno. A mám to napsaný i na značce ;)

Doplněno: najeto za tři okolokomínovky skoro 600 km, měl bych se objednat pomalu na garančku. Motor si sedá, spotřeba jde dolů. Po výměně plexi za vyšší a zvednutí řidítek jedním slovem dokonalost..

Vikou
Vikou napsal 10.06.23 v 18:16

Super napsáno. Jak ti vyhovuje sedlo?

Papanhe
Papanhe napsal 04.01.22 v 20:16 10b.

Pěkný kus železa. Určitě super povezení. Ať dlouho slouží. ?

Bubákpm
Bubákpm napsal 20.10.21 v 10:26 10b.

Musel jsem se smát, když jsem to četl... Mám to uplně stejně. Jen jsem zatím v očekávání, mám ji zadanou do výroby na prosinec... Takže první jízda snad v lednu

Fosgen
Fosgen napsal 26.07.21 v 20:16 10b.

Moc pěkně napsáno.
Já jsem si pořídil tu hubenější verzi a měl jsem to stejně jako ty,protože jsem ji kupoval v lednu. Takže jsem na ní seděl jen v krámě a zkušební jízda 0. A při první jízdě úplně stejné pocity a nudli u nosu protože bylo asi 10 stupňů.
Tak ať ti dělá jen samou radost a spoustu pěkných kilometrů.

Sete
Sete napsal 22.06.21 v 08:42 10b.

Pěkně napsáno