renocar_unor

Yamaha XJ 900 (1995)

Vlastník AttilaSlovakia
Vloženo 8.2.2020
Aktualizováno 3.6.2020

Extremné poctivý kus oceliarskej výroby.

První dojmy - Ťažká, konštrukčne jednoduchá, nenáročná a extrémne spoľahlivá motorka ktorá vlastne ani nemá slabé stránky keď jej majiteľ od nej neočakáva extrémne výkony. Keď ju predávajúci odkryl z pod plachty bola ešte krajšia ako na fotkách v inzeráte

Motorku bych doporučil pro - Pre kľudných nenáročných mototuristov ktorý jazdia dlhé trate aj s ľadvinkou...

Diversionka sa mi vždy veľmi páčila, páčia sa mi praktické a spoľahlivé motorky. Bohužiaľ patrím do "robotníckej triedy" tým pádom som nikdy nemal moc veľké financie na nejakú 2-3ročnú motorku. Cena a stav tejto motorky boli vo vynikajúcom pomere. Kúpil som ju od prvého majiteľa ktorý ju vlastnil celých 23rokov a pretože bol celý život kamionista tak nemal moc veľa času na jazdenie a o tom svedčili aj najazdené kilometre a hlavne stav pneumatík ktoré neboli vôbec zodraté (predná mala 16 rokov a zadná 10 :D ) Takže naozaj motorka možno za posledných 10 rokov najazdila do 5000km. Takže teraz trošku z vlastností. Pohotovostná hmotnosť okolo 260kg ktorú je síce cítiť pri manipulácií na mieste ale hneď ako sa motorka rozbehne sa tá váha veľmi rýchlo stráca. Brzdy považujem za taký priemer ktoré v pohode slúžia pri bežnej dynamickej jazde na ktorú je motorka určená. Ja mám ešte prvú verziu Diversiona (1994-1995) ktorá nemá nastaviteľné predné tlmiče (od roku 1996 už boli nastaviteľné) takže pri ráznom a silnom núdzovom brzdení sa predok dosť výrazne ponára, ale pri bežnej jazde to nevadí. Podvozok je veľmi stabilný pri diaľničných presunoch aj keď je motorka plne naložená (160 km/h je úplne v pohode a pomalšie po diaľnici moc ani nejazdím) Tiahle dlhé zákruty sú taktiež v pohode a bezproblémov ale ostré prehadzovačky z jednej strany do druhej to je už trošku iná káva. Pred kúpou som čítal veľa legiend o spotrebe tejto motorky, kde písali údaje bežne okolo 8-9l/100km. Potom čo som motorku kúpil som ju dal poctivo zoservizovať (ventily, karburátory, filtre, oleje, brzdy, pneu, sviečky = proste všetko) dbal som na tlak v pneumatikách podľa výrobcu 2,5 vpredu a 2,8bar vzadu. Ja preferujem tzv. "bezpečne dynamickú jazdu" v obci 50km/h. mimo mesto 100-120km/h a diaľnica 140-170km/h. Pri takomto štýle jazdenia mám spotrebu oleja cca. 1-1,5dcl/1000km ale vôbec to neriešim pretože tieto staré Yamahy boli tak vyrobené, že to malé množstvo bolo úplne v norme! Vždy dolejem a snažím sa udržiavať hladinu na maxime. Najlepšiu priemernú spotrebu som mal 5,2l/100km a maximálnu na výlete do Chorvátska po diaľnici full naložený (160km/h v priemere) 7,2l/100km. Závady som mal dve! Jednu som mal na výlete v Rakúsku a to roztrhnuté spojkové lanko, potom čo sme dorazili domov som zakúpil "druhovýrobu" za 16eur, pred namontovaním riadne premazal a od vtedy už len jazdím. Druhú "závadu" som zaznamenal pri zimnej odstávke, keď som mal mašinku postavenú na centrálnom stojane som náhodou drgol do volantu ked som bol zohnutý k prednemu kolesu a pocítil som minimálne klepnutie v uložení kolesa. Hned som začal skúmať, že odkial to mohlo ísť a tiež som si všimol minimálnu vôľu v uložení kolesa medzi vidlicami (také jemné klopkanie pri otočení volantu) takže došlo k výmene predných ložisiek a prachoviek v prednom kolese. Vďaka bohu, že japonci vyrábajú tieto veci v bežne dostupných seriových rozmeroch. Vymontoval som koleso, použil som WD40ku ktorú som nastriekal na uloženie ložiska, nechal trošku posobiť a pomaličky som začal veľkým skrutkovačom vyklepávať ložiská, všetko išlo v pohode. Keď som už mal vonku obidve ložiská a obidve prachovky tak som zašiel do mesta do ložiskovej predajne ukázal som, že čo potrebujem. Všetko mali na sklade za pár drobných (ložiská SKF Made in Italy +2 prachovky, za celý nákup som zaplatil smiešných 9 eur :D ) mimochodom v kolesách boli ešte originálne ložiská KOYO made in japan (mali už 24 rokov = proste kvalita) S mašinkou som maximálne spokojný!
Po 3 mesačnej zimnej odstávke, čo som ju zazimoval vybral baterku nabil a odložil doma pod radiátor a taktiež spustil karburátory aby mi do nich nezaschol bordel a biozložka ktorá sa neodparuje som bol mašinku naštartovať. Všetko som namontoval, palivový kohútik otvoril na ON. Potiahol som sýtič a trošku nechal točiť štarter (5sek.) aby natiahol palivo do karburátorov a na druhý pokus mi bezproblémov naskočila okamžite na všetky 4valce, proste krásny pocit prebudenia po zimnom spánku :) proste motorka ktorá má dušu! Už sa neviem dočkať (28.2.2020) kedy sa teploty priblížia k 20° a vyrazím na rozcvičkovú jazdu. 27.5.2020 nadišiel čas, ozval sa telefón a zavolal mi jeden veľmi sympatický 60 ročný pán. Skúsený, kľudný, "vybláznený" zamiloval si ju na prvýkrát ako ja toho času a Diversionka sa pobrala k inému majiteľovi. Som rád, že si ju kúpil už jeden zrelý človek ktorý ocenil originálny stav a poctivú oceľovú klasiku, takže viem, že motorka bude na dobrom mieste a bude o ňu dobre starané.

Zipák
Zipák napsal 12.04.20 v 07:12 10b.

Pěkně napsané

Matool
Matool napsal 16.02.20 v 18:31 10b.

Nevím jak je to možné,že skoro všechny ty Diversony vypadaj po více jak 20letech jak nový moc pěkná mašina dobře jsi koupil

PYTEL1
PYTEL1 napsal 14.02.20 v 10:27 10b.

Petr-77
Petr-77 napsal 12.02.20 v 12:02 10b.

XJ900S
XJ900S napsal 12.02.20 v 07:03

Krásná motorka, první ročníky byly designově nejpovedenější